Перерахунок пенсій у грудні: кому і на скільки підвищать виплати?

У грудні в Україні відбудеться плановий перерахунок пенсій, який стосуватиметься непрацюючих пенсіонерів, шахтарів, людей, які втратили годувальника, та ще кількох інших категорій громадян.
Сума підвищення складатиме від 66 до 660 грн, розрахувати її можна самостійно онлайн – Переяслав.City

Кому чекати підвищення?

Згідно з держбюджетом на 2022 рік, з 1 грудня в Україні зростає прожитковий мінімум для для тих, хто втратив працездатність – з 2027 грн до 2093 грн. Це є підставою для перерахунку соціальних виплат, які залежать від прожиткового мінімуму. Розмір підвищення у кожного пенсіонера визначається індивідуально та залежить від різних складових виплат.

Підвищення насамперед стосуватиметься тих пенсіонерів, які отримують мінімальну чи навпаки – максимальну пенсію, надбавку за понаднормовий стаж. Також буде перерахунок пенсій по інвалідності, у зв’язку із втратою годувальника, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і непрацездатним членам їхніх сімей.

У Пенсійному фонді наголошують, що всі перерахунки здійснені автоматично. Пенсіонерам немає потреби заради цього звертатися. Виплати будуть проводитися із грудня у встановлені, згідно з графіком, дати.

Який розмір доплат і як розрахувати?

Згідно з інформацією Пенсійного фонду, з грудня мінімальна пенсія зросте на 66 гривень – із 2027 до 2093 грн, а максимальна на 660 грн — з 20 270 до 20 930 грн. До мінімальної пенсії шахтарям додадуть 198 грн – з 6081 до 6279 грн, до пенсії у разі втрати годувальника, сім’ям військовослужбовців – 132 грн – з 4054 до 4186 грн.

Важливо знати, що відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», розмір мінімальної пенсійної виплати не може бути меншим 2500 грн для чоловіків, які мають 35 років страхового стажу, а для жінок – 30 років стажу. Тож якщо розмір нарахованої пенсійної виплати не досягає 2500 грн, встановлюється доплата в сумі, якої не вистачає до гарантованого мінімального розміру.

Українці, які отримують більше “мінімалки”, грудневого підвищення пенсії не відчують, або це збільшення буде незначним. За даними Інституту демографії та соціальних досліджень, мінімальну пенсію отримує близько 1,5 млн українців, решта має вікові доплати до пенсії. Загалом середня пенсія в Україні складає майже 4540 грн.

«Підвищення зачепить невелику кількість пенсіонерів. Це люди з інвалідністю, пенсіонери внаслідок втрати годувальника, люди з невеликим стажем, які отримували мінімальну зарплату. Це якщо орієнтуватися на цифри, які були до початку війни», – зазначає старша наукова співробітниця Інституту демографії та соціальних досліджень Лідія Ткаченко.

Перевірити право на індексацію і розрахувати суму можна самостійно на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України. Для цього потрібно зареєструватись за допомогою електронного підпису і заповнити актуальні дані. Результати будуть доступні в особистому кабінеті на сайті.

Чого чекати наступного року?

На фінансування пенсій у державному бюджеті на 2023 закладено майже 233 млрд грн. Попри великий дефіцит бюджету на наступний рік, соціальна сфера залишається у пріоритеті після сектору безпеки і оборони.

«Бюджет на 2023 рік затверджено. Міністерству соціальної політики додано на 21 млрд грн більше, порівняно з минулим роком. Це дозволить здійснити всі виплати пенсіонерам. До того ж, ми плануємо провести й індексацію, як і обіцяли”, – зауважує міністерка соціальної політики Оксана Жолнович.

Планову індексацію всім пенсіонерам планують провести у березні наступного року. Проте прожитковий мінімум, від якого залежить розмір пенсій, згідно з держбюджетом, залишиться без змін. До речі, так само як і теперішній розмір мінімальної заробітної плати – 6700 грн.

Центру громадського моніторингу та контролю

 

Додати коментар