Перспективний план розвитку столичної області на 2019-2021 роки формуватиметься з врахуванням думки її жителів. Про це йшлося на засіданні Ради регіонального розвитку Київської області, яке відбулося 30 листопада в актовій залі Національного університету біоресурсів та природокористування за участі представників міст і районів. Делегації переяславців очолювали голова райради Петро Качкалда та міський голова Тарас Костін.
Останній рік добровільного об’єднання територіальних громад починається в січні
– Хто не використає цю можливість, той буде об’єднаний адміністративними рішеннями у 2020 році, – підкреслив голова облдержадміністрації Олександр Терещук, він же – голова Ради регіонального розвитку. – Метою децентралізації є гармонійний розвиток місцевих громад на основі ефективного використання внутрішніх та зовнішніх ресурсів. Новоутворені ОТГ отримують повноваження самостійно вирішувати, якою буде інфраструктура, визначати пріоритетні об’єкти соціальної та гуманітарної сфери. В області вже створено 16 об’єднаних громад. У чотирьох з них призначені вибори на 23 грудня. Об’єднано 105 рад. Це – майже 16% від загальної кількості. На території громад проживає 240,7 тис. осіб, а це близько 14% населення Київщини. Децентралізація сприяла збільшенню надходжень до бюджету. За 10 місяців ц.р. доходи загального фонду ОТГ області становили 343 млн грн, що на 23% більше порівняно з відповідним періодом 2017 року. Крім того, громади отримали субсидії з державного бюджету на формування своєї інфраструктури на загальну суму 25,3 млн грн. Але, на жаль, порівняно з іншими регіонами Київщина займає одне з останніх місць за кількістю ОТГ. Втрачаються час і можливості скористатися перевагами децентралізаці. У 17 районах не створено жодної ОТГ. У 2019 році мають бути сформовані всі перспективні плани областей з повним покриттям ОТГ всієї території України. Треба відкинути амбіції і долучитись до процесу поки що добровільного об’єднання громад.
Серед пріоритетів на найближчу перспективу – соціальний захист населення, створення сприятливих умов для розвитку бізнесу та залучення інвестицій, ефективної системи утилізації твердих побутових відходів та ін. В кожній громаді мають бути визначені пріоритетні проекти для будівництва – об’єкти енергозбереження, елеватори, дороги, дитсадки.
«Нам важливо почути при формуванні перспективного плану розвитку області кожного, щоб створити нову якість життя в громадах», – зазначив голова КОДА.
Нова школа – це не тільки нові парти
Про те, як в області реалізується державна політика у сфері загальної середньої освіти, доповіла директор департаменту освіти і науки Віра Рогова. Це такі основні проекти як «Нова українська школа», «Опорна школа», «Інклюзивна освіта», «Сучасний інформаційний простір» та ін. Вона розповіла про успіхи дітей Київщини та фінансову підтримку освітянської галузі, видатки на яку зросли більш як на 23% проти попереднього року. Ключова реформа в освіті – це проект «Нова українська школа». Понад 51 млн грн надійшло з Державного бюджету, майже 40 млн грн виділено з місцевих бюджетів для співфінансування. Нова українська школа – це не тільки відремонтовані приміщення, нові меблі і обладнання. Це в першу чергу зміна підходів і принципів, на яких базується освітній процес.
На Київщині понад 16 тисяч дітей, які мають певні особливості розвитку і їх кількість зростає. Тому в 403 закладах освіти проводиться інклюзивне навчання. Це на 90 більше, як у минулому році. Державна підтримка цих потреб у наступному році зросте. Зараз Київщина – лідер за створенням інклюзивно-ресурсних центрів та закладів з інклюзивною освітою.
– Під час реалізації проекту «Опорна школа» метою було не закрити школи, а створити інноваційний заклад, в якому буде ефективне управління, належне обладнання, вмотивований і креативний вчитель. Сьогодні маємо 40 таких шкіл. Протягом трьох років було виділено 170 млн грн на оснащення опорних закладів. Це справді ефективні, результативні школи, – наголосила Віра Рогова.
Десять медзакладів в області фінансує Національна служба здоров’я
Інформуючи про стан та перспективи галузі охорони здоров’я області, заступник голови КОДА Алла Арешкович зазначила, що всі заклади первинної ланки перетворено в комунальні некомерційні підприємства. Триває процес автономізації і у вторинній ланці. Торкнеться цей процес і обласної лікарні.
Всі лікарі з початком деклараційної кампанії були забезпечені автоматизованими робочими місцями. На сьогодні більше 61% жителів Київщини підписали декларації. 10 закладів охорони здоров’я вже отримують не субвенцію з держбюджету, а оплату від Національної служби здоров’я за надані медичні послуги. З 1 січня 2019 року «первинка» взагалі не матиме фінансування з бюджету. А з 1 липня покриття вартості послуг у цих закладах відбуватиметься тільки за кількістю укладених декларацій.
В області створено 4 госпітальні округи. Наразі ведеться підготовча робота з визначення профільності та потужності закладів охорони здоров’я відповідно до потреб населення. Реалізується програма «Доступні ліки». Її адміністрування перейде до Національної служби охорони здоров’я. Почалось дооснащення районних лікарень, що розміщені поблизу трас державного значення і приймають постраждалих від ДТП і надзвичайних ситуацій.
Проблемні питання сільської медицини – це кадровий дефіцит. На Київщині не вистачає лікарів первинної ланки. Не в повному обсязі є комп’ютерна техніка і програмне забезпечення. І це проблема, адже з 1 січня «первинка» переходить на електронні картки.
З 1 липня Національна служба здоров’я відшкодовуватиме закладам вторинної і третинної ланки кошти за обстеження, що проводяться за направленнями сімейних лікарів. Тому вони мають стати автономними. Ці реформи потрібні для того, щоб значно підвищити якість медичної допомоги сільським жителям.
«Ми повинні почути кожного вчителя, лікаря, інженера, аби звучав голос того, хто потребує соціальної допомоги, як і того, хто надає та створює бюджет для відповідного регіону, області, села чи селища. Водночас нам важливо почути і підприємців, які в цей нелегкий час справно платять податки, допомагають волонтерам, українському воїну та зацікавлені аби в нашій області був порядок, був захист прав і свобод громадянина, верховенства права», – підкреслив очільник області.
На засіданні ради виступили також голова обласної ради Ганна Старикова, народний депутат України Хвича Мепарішвілі, ректор НУБіП Станіслав Ніколаєнко, представники міст і територіальних громад.
Валентина ЛИСЕНКО (спеціально для «Вісника»)