У Переяславі до Дня пам’яті Героїв Крут показали історичний фільм “Крути 1918”.
29 січня у другому корпусі Переяславського центру культури і мистецтв провели тематичний захід “Крути: історія української нескореності”. Глядачам продемонстрували художній фільм “Крути 1918” заснований на реальній історії боротьби українських воїнів за незалежність України. Про це повідомляє Інформатор.
“Більшовицька влада на чолі з Леніним не захотіла віддавати Україну, та не визнавала її незалежність. Що ближче було до Києва то жорстокіша була боротьба. Зупинити ці сили було нікому. Саме загін студентів та гімназистів спробував перекрити шлях радянським військам. Адже наслідки тодішньої політики уряду – українська держава лишилася без своєї збройної сили, без армії. І лише студенти відгукнулися аби захищати Україну.
Хоч і не надовго, але вони стримали захоплення ворогом Києва, загинувши смертю Героїв. У більшості загиблих тоді не було дітей, адже найстаршому захиснику студентського креню був лише 21 рік. Саме завдяки їхнім нащадкам Україна нескорилася у 2014 та не здалася у 2022-му, вистояла у 2023-му та 2024-му році. І ми щиро віримо, що Україна переможе у 2025-му. Наша історія це не міфи, а підтверджені факти на яких вчаться наші бійці та беруть приклад мужності, хоробрості та стійкості”, – сказала на початку перегляду фільму ведуча Оксана Чирка.
ФІЛЬМ “КРУТИ 1918”
В основі сюжету стрічки – реальна історія бою на залізничній станції Крути у січні 1918 року. До Києва стрімко наближаються більшовицькі загони, що прагнуть встановити на українських землях радянську владу. На захист батьківщини стають усі боєздатні військові УНР. Залізничну станцію Крути, через яку в напрямку столиці мають пройти більшовики, захищатимуть 400 юнаків, студенти та курсанти. Серед захисників – Андрій та Олекса Савицькі, сини генерала. Події драми розгортаються на фоні доленосних історичних подій у країні.
В грудні 1917 Радянська Росія оголошує війну УНР. Більшовицьке військо кількома угрупуваннями наступає на Україну вздовж залізничних шляхів з Гомеля, Брянська і Харкова. Біля Бахмача (нині Чернігівська область) мають з’єднатися три головні ударні групи під командуванням полковника Муравйова, щоб далі через залізничну станцію Крути наступати на Київ. Урядовці УНР виступають перед киянами, розповідаючи про загрозу, проте далеко не всі згідні захищати державу, втомлені війною. Однак, гімназисти записуються в добровольці.
Двоє братів – Андрій і Олекса Савицькі, закохуються у студентку Софію. Андрій відмовляється йти до війська, а Олекса іде з Софією в кав’ярню. Їхній батько, генерал Савицький, отримує кіноплівку зі свідченнями воєнних злочинів російських червоноармійців. Підглянувши за цим кіно, Андрій вирішує все ж піти до війська аби захистити державу, та потрапляє в Студентський Курінь Січових Стрільців.
Аби затримати загарбників, в січні 1918 уряд УНР до Крутів надсилає усі боєздатні частини, серед яких Студентський Курінь Січових Стрільців під командуванням Аверкія Горнчаренка. Андрій прощається з Софією та вирушає з Куренем. Коли гімназисти прибувають на залізничну станцію Крути, приходить запізнілий наказ терміново повертатися в Київ аби протистояти повстанню.
Але слідом на Київ уже наступають більшовицькі війська і Курінь виявляється єдиною силою, здатною затримати його просування. Аверкій Гончаренко командує боєм і змушує більшовиків відступити. Але він підозрює, що невдовзі ворогам надійде підкріплення, тому наказує Андрієві вирушити подалі від поля бою, щоб прикривати відступ Січових Стрільців із залізничної станції.
Стрічку зняв український режисер Олексій Шапарєв за сценарієм Костянтина Коновалова. Фільм став одним із переможців підчингу Держкіно та отримав фінансування із держбюджету у розміні 26 мільйонів гривень. Основні зйомки проходили пізньої осені 2017 року у Києві. Станцію Крути, де відбувся бій, не знімали, замість неї збудували відповідні декорації на Черкащині.

У Переяславі провели тематичний захід “Крути: історія української нескореності”

Глядачам продемонстрували художній фільм “Крути 1918”

На захід прийшло багато людей, переважно – школярі

В основі сюжету стрічки – реальна історія бою на залізничній станції Крути у січні 1918 року

До Києва стрімко наближаються більшовицькі загони, що прагнуть встановити на українських землях радянську владу. На захист батьківщини стають усі боєздатні військові УНР

Залізничну станцію Крути, через яку в напрямку столиці мають пройти більшовики, захищатимуть 400 юнаків, студенти та курсанти

Урядовці УНР виступають перед киянами, розповідаючи про загрозу, проте далеко не всі згідні захищати державу, втомлені війною

На захист батьківщини стають усі боєздатні військові УНР

Стрічку зняв український режисер Олексій Шапарєв за сценарієм Костянтина Коновалова