Звернення місцевого самоврядування до Дня скорботи і пам’яті жертв депортації кримськотатарського народу

Шановні жителі Переяслав-Хмельницького!

Сьогодні – День скорботи і пам’яті жертв депортації кримськотатарського народу та День боротьби за права кримськотатарського народу.

На жаль, усі ми розуміємо, як складно протистояти агресії. Тому підтримуємо кримських татар у їхній боротьбі за відстоювання своїх прав та свободи.

Пам’ятаємо з історії, як на світанку 18 травня 1944 року озброєні військові майже одночасно вивели на вулицю всіх кримських татар, як тварин заштовхали у товарні вагони й повезли подалі від батьківщини. Багато діб дорогою їх не годували, тож багато повмирали від голоду… А тих, хто чинив опір під час виселення, або не міг іти, просто розстріляли на місці.

Кінцевою станцією для тих, хто вижив, став Узбекистан. У східній республіці родини татар поселили у невеличких аулах. На день дорослій людині давали по 300 грамів хліба, дітям і старим – по 150 грамів. Багато депортованих громадян хворіли на малярію та різні недуги. У лікарні їх не брали, тож, знесилені, вони просто вмирали. Хто від хвороб, а хто від каторжної праці або голоду. Так тривало довгих 12 років. У середині п’ятдесятих років з’явився негласний Указ про звільнення депортованих народів від адміністративного нагляду. Однак у ньому заборонялося повертати татарам конфісковане у них майно та переїжджати їм до місць колишнього мешкання. Знову побачити рідну землю кримські татари змогли лише після розпаду СРСР.

Татарський народ вистояв. Своєю силою духу, своєю єдністю, своїм прагненням до свободи. Нині це довела і українсько-татарська співачка Джамала, яка перемогла на Євробаченні саме з піснею про депортацію кримськотатарського народу з Криму.

Бажаємо всім миру, здоров’я і щоб такі сумні сторінки історії більше ніколи не повторилися.

Переяслав-Хмельницька міська рада,
виконавчий комітет
Міський голова
   Тарас Костін

Додати коментар