Працівникам Переяславської БЛІЛ за вересень недоплатили 20% нарахованої заробітної плати через дефіцит бюджету лікарні. Він виник через те, що Національна служба здоров’я України (НСЗУ) заборгувала закладу належні кількамільйонні виплати. Як вирішується проблема, розповідає Переяслав.City.
Як виникла проблема
– Служба нам заборгувала частину належних виплат за вересень загалом на 2 мільйони 323 тисячі гривень. Це наші заробітні плати. За жовтень ми плануємо нарахувати 100% розміру зарплати, але чи буде чим оплатити? Тож я звернувся до міського голови і ми разом з керівниками інших громад, які є співзасновниками лікарні, вирішили направити звернення до НСЗУ з приводу причин заборгованості, – так директор комунальної лікарні Віталій Гетьман розповідав про цю ситуацію на сесії 22 жовтня.
Депутати підтримали рішення, щоб направити звернення до НСЗУ щодо повного та своєчасного перерахунку коштів, відповідно до звітів за проліковані випадки КНП «Переяславська БЛІЛ».
Віталій Гетьман озвучив проблему з фінансуванням лікарні на сесії міськради 22 жовтня
Тиждень тому з Віталієм В’ячеславовичем цю тему обговорювали вже у його кабінеті. Він тоді зауважив, що наступну добу особисто чергуватиме по лікарні – не вистачає кадрів. А щоб утримати фахівців, залучати нових, потрібно мати ресурс на гідну зарплату.
Про стан справ у лікарні загалом ми говорили через два місяці після його призначення керівником на конкурсній основі.
Вервечка змін керівників лікарні
Нагадаємо, що доти керівництво лікарнею на правах тимчасового виконувача обов’язків здійснював Олег Михальков, нині він працює медичним директором БЛІЛ.
Перед тим із 15 січня до 14 квітня 2024 року директором працював, згідно з розпорядженням міського голови, лікар ортопед-травматолог Ігор Гомонай, але надалі відмовився від посади.
Перед ним лікарнею керував Віктор Атаманенко, який був призначений теж рішенням Вячеслава Саулка від 6 квітня 2023 року. Доти він практикував як кардіохірург у Бориспільській лікарні. Проте у січні 2024 року подав заяву на звільнення.
Як фінансується лікарня
Із 2017 року Переяславська лікарня, як і загалом медичні заклади країни, внаслідок реформи перейшла на пряме фінансування через НСЗУ. Таким чином держава оплачує послуги населенню, які вони отримують у лікарні за програмою державних медичних гарантій. Це здійснюється за різними тарифами, але основні два: глобальна ставка і за пролікований випадок.
Глобальний бюджет – це фіксована сума, яка оплачується закладу за місяць за заздалегідь визначені послуги, тобто враховує підписані пакети.
У розмові про механізм фінансування лікарні директор розповів, що Переяславська БЛІЛ отримує щомісячно 3 млн 100 тисяч гривень за глобальною ставкою.
– Цю суму розраховують економісти за показниками попереднього року. Але в наш час, коли обставини змінюються дуже швидко, з такою системою немає стабільності, а відтак і розуміння перспективи. Тим більше, що цю ставку НСЗУ щороку зменшує, підвищуючи водночас вимоги. Я проаналізував ці показники і бачу, що з таким підходом дуже складно закладу планувати свій бюджет.
– За цим тарифом ми тільки за жовтень уже заробили 3,8 млн грн. Це найвищий показник за останні роки, мабуть. Досягли тим, що почали активніше використовувати вартісне обладнання, яке є в приймальному відділенні лікарні, та проводити складні операції із залученням фахівців столичних медзакладів.
Зі слів Віталія Гетьмана, станом на сьогодні НСЗУ ще не оплатила послуги лікарні за «проліковані випадки».
Під час однієї з недавніх операцій у Переяславській БЛІЛ професору столичного закладу асистував і Віталій Гетьман
Які перспективи заробляти більше
– На теперішній час нам потрібно заробляти додатково до цього бодай ще 4 млн грн, щоб закривати ті мінімальні зарплати і податки, які є на сьогодні, – зазначає директор. – А якщо хочемо, щоб на рахунках були кошти і ми могли купляти обладнання, робити ремонти, стимулювати персонал й заохочувати спеціалістів, – тобто на розвиток лікарні, то треба заробляти 5-6 мільйонів щомісячно.
В інших містах у цьому допомагають і співзасновники. Та я розумію, що в теперішній час пріоритет – допомога ЗСУ. Наші громади на пропорційній основі фінансують нам витрати на енергоносії, решту потреб закриваємо самі. Як це можна зробити? За рахунок розширення підписаних пакетів із НСЗУ та платних послуг.
Щодо платних послуг, то, як наголошує директор, тарифи на них залишилися на рівні 2020 року – ціни не переглядалися, хоча вже давно не відповідають реальній ситуації. Наприклад, найпростіші аналізи в Переяславськвій БЛІЛ досі коштують 13 гривень, хоча таких цін уже давно ніде немає.
– Зараз якраз працюємо над оновленням тарифів. Цим займається ліцензований підприємець з Києва, який такі розрахунки робить для більшості медзакладів. Сподіваємося на листопадову сесію вже подати нашу пропозицію на затвердження депутатів. Ми переконані, що людям буде вигідніше і зручніше отримувати такі послуги в нашій лікарні, а не їхати за цим у столицю чи в інші міста.
Ззавдяки новій операційній лікарня може розширювати перелік медичних послуг
Як можна відновити роботу пологового відділення
У 2024 році НСЗУ контрактувало пакети за 45 напрямами. Переяславська лікарня має лише 14 пакетів, бо три втратила за минулий рік. Як зауважив Віталій Гетьман, на жаль, залишилися не лише без «допомоги при пологах» (тариф НСЗУ за неї – 15 137 грн. за один випадок), про що часто цікавляться переяславки, а й вартісний – “Медична допомога при гострому мозковому інсульті”, за яким лікування інсульту з використанням тромболітичної терапії НСЗУ платить 62 565 грн.
– Я їздив вивчати досвід, наприклад, Золотоноші, де їхня лікарня обслуговує навіть меншу кількість населення ніж ми, але має 20 пакетів НСЗУ. То вони зберегли пологове відділення, хоча теж не мають окремого пакету через нестачу потрібної кількості пологів. Ми зберегли частину фахівців, але фінансувати відділення самостійно не маємо змоги.
У Золотоноші підтримка забезпечується співзасновниками і лікарня покриває всі необхідні витрати на пологи, зокрема, й на зарплати медикам цього відділення за рахунок того, що заробляють більше сумарно за всіма пакетами. Тобто послуги породіллям надаються повністю безкоштовно – за рахунок закладу.
Ольга Юрченко та Лариса Демків кілька десятиліть працювали у пологовому відділенні
Які умови для відкриття реабілітаційного відділення
Одним із важливих і перспективних напрямків розвитку лікарні директор вбачає відкриття реабілітаційного відділення. В ньому надаватимуть допомогу, зокрема, і нашим захисникам. Для повноцінної роботи відділення необхідно придбати обладнання на суму близько 8 млн гривень. Це вертикалізатори, бігові доріжки та інше дороговартісне устаткування.
– Це питання ми обговорювали і з попередніми керівниками, бо вже сьогодні є багато запитів на таку допомогу. Донедавна вирішували це завдяки співпраці з циблівським шпиталем. Але там теж змінився директор, до того ж, місць і в них бракує.
Зараз особливо актуальним є напрям медико-соціальної допомоги, реабілітації, відновлення і з кожним днем попит на це зростатиме. У Київській області вже давно акцентують на створенні реабілітаційних відділень у кластерних і надкластерних лікарнях, їх зараз налічується шість, якщо я не помиляюся.
Наша лікарня базова, тому питання з обладнанням і розширенням ми маємо вирішувати самостійно. Проте відкриття саме такого відділення допомогло би нам заробляти через програми НСЗУ.
Однією з головних перепон для відкриття нового відділення залишається нестача медичного персоналу, якого нині бракує вже навіть, щоб подаватися на інсультний пакет. Відновлювати втрачене завжди складніше, ніж зберегти, що є, наголошує Віталій Гетьман.
Інсультні пацієнти потребують спеціалізованого догляду. Для належного обслуговування, наприклад, потрібно на щоденне чергування чотирьох невропатологів та мінімум 10 медсестер на 8 ліжок. Це обов’язкові вимоги для оформлення пакета НСЗУ.
– Але наразі це не покривається нашим штатним розписом, у нас лікарів не вистачає. Поки що шукаємо вихід у тому, щоб залучати з інших закладів на договірних умовах. Уже маємо хороший досвід з тими ж складними операціями, – зазначив Віталій Гетьман.