З автопарку переяславського перевізника “Авто Пас Лайн” уже п’ятий автобус передали на потреби армії

Автопарк переяславського підприємства “Авто Пас Лайн” за два роки повномасштабної війни зменшився на п’ять автобусів різної пасажиромісткості. Днями ще один такий транспорт на запит Бориспільського ТЦК та СП керівник компанії передав на використання для потреб ЗСУ, інформує Переяслав.City.

П’ятий автобус “Авто Пас Лайну” послужить військовикам

З території виробничої бази “Авто Пас Лайн” пʼятий автобус поїхав 25 березня, щоб сприяти підвищенню ефективності роботи Збройних сил України. На це дуже сподівається Олександр ПАСІЧНИК, директор підприємства, депутат міськради.

– Цей автобус виготовлений на базі Mercedes-Benz Vario з пасажиромісткістю 29 чоловік, комфортний, відомий своєю надійністю, витривалістю та економічністю, – повідомив Олександр Дмитрович на своїй сторінці в соцмережі. – І хоч уже відчувається суттєва нестача рухомого складу для виконання маршрутів, ми дуже сподіваємося, що ця допомога збільшить ефективність ЗСУ та наблизить Україну до Перемоги! Допомагаємо та віримо в ЗСУ!

– На підприємстві уже зараз відчувається брак автобусів. Але ми корегуємо графіки маршрутів, аби через це особливо не потерпали наші пасажири, яким необхідно вчасно доїхати на роботу, в лікарню, ще у якихось невідкладних справах. Словом, помізкуємо, яким чином зможемо замінити одиницю техніки, яка випала з робочого процесу, сподіваюся, викрутимося. Головне – це люди і їхні життя.

Я щиро сподіваюся і вірю в те, що наші автобуси дійсно допомагають саме військовим і це вирішує їхні важливі логістичні потреби, що наш транспорт стане корисним захисникам.

Автомобільна мобілізація у воєнний час

Виконання військово-транспортного обов’язку під час мобілізації здійснюється згідно з Мобілізаційним планом України шляхом безкоштовного залучення транспортних засобів підприємств, установ та організацій усіх форм власності для забезпечення потреб Збройних Сил України, інших військових формувань на умовах їх повернення власникам після оголошення демобілізації.

Відчуження, вилучення та мобілізація авто в період воєнного стану – це різні поняття, тому важливо розібратися в механізмі кожного з них, щоб розуміти правозаконність ситуації.

Примусове відчуження

Примусове відчуження транспорту в умовах воєнного стану регулює Закон України “Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного або надзвичайного стану”.

Цей закон передбачає, що у власника, за рішенням військового командування з погодженням місцевих військових адміністрацій забирають авто і право власності на нього. При цьому власник транспортного засобу повинен отримати попередню або подальшу компенсацію в повному розмірі, відповідно до вартості автомобіля. Для цього проводиться його оцінка на ринку, складається акт і засвідчується підписом. З моменту підписання акту рухоме майно передається державі. Примітно, що документ може бути складений і без присутності власника, як і відчуження його автомобіля.

Примусово відібрати машину може військове командування разом з військовими адміністраціями самостійно або із залученням органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування.

Рішення про відчуження власності має бути узгоджене з обласною, районною або міською адміністрацією, але в місцевості, де ведуться активні бойові дії, це узгодження не є обов’язковим.

Вилучення

Вилучення авто на потреби ЗСУ у приватної особи проводиться тільки на платній основі – безкоштовно забрати не можна, але існують нюанси:

  • якщо на території не ведуться бойові дії – проводиться оцінка вартості машини, а власнику виплачується повна сума або компенсація;
  • якщо на території ведуться бойові дії – авто вилучають, а власник потім звертається до ТЦК із заявою, актом про вилучення майна та висновком про його вартість.

Примітно, що закон про передачу авто ЗСУ не обіцяє швидких результатів – ТЦК спочатку ознайомиться із заявою, потім дасть висновок про виплату компенсації, яка відбувається протягом 5 бюджетних періодів після закінчення воєнного стану. Тобто, свої гроші власник отримає в кращому випадку протягом 5 років після закінчення воєнного стану.

Мобілізація

Автомобільна мобілізація в Україні 2023 року регулюється Законом України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”. Головна відмінність між відчуженням і мобілізацією транспорту така: у першому випадку машина “відходить” державі, у другому випадку – ні.

Мобілізувати транспортний засіб можуть представники ТЦК і СП, а також центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи Служби зовнішньої розвідки.

Існують ліміти на мобілізацію, встановлені КМУ, але їх немає в публічному доступі – щоб дізнатися ліміт на компанію, потрібно звернутися в адміністрацію. При цьому автомобільна мобілізація може обійти стороною деяких осіб:

  • компанії, що виконують мобілізаційні завдання з договорів, укладених з Міністерством оборони України;
  • компанії, транспортні засоби яких зайняті у виробничому процесі виконання мобілізаційних завдань;
  • компанії, в яких є висока суспільна потреба;
  • банки державного сектору.

Для того щоб у компанії не мобілізували транспорт, вона повинна заздалегідь підготувати документ, в якому будуть аргументовані причини необхідності наявності авто і його прямого впливу на допомогу країні в період воєнного стану

Додати коментар