Відповідно до рішення суду, найстарша святиня Переяслава має знову повернутися у користування Національного історико-етнографічного заповідника.
Нещодавно Господарський суд Київської області ухвалив рішення по справі 911/638/23 за позовом Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав» до Релігійної громади Української Православної церкви Свято-Михайлівської парафії Переяслав-Хмельницький Київської області.
Про це повідомляється на сторінці Міністерства культури та інформаційної політики України, представники якої були залучені до справи, як третя особа на стороні Заповідника.
Тож, відповідно до рішення суду, громада УПЦ (МП) вже найближчим часом має звільнити приміщення Михайлівської церкви.
Нагадаємо, що Свято-Михайлівський собор або Михайлівська церква є найстаршою будівлею міста Переяслава. Розташована вона у центрі дитинця часів Переяслава княжої пори, неподалік від площі Переяславської Ради.
Нинішній храм заклали у 1646 році над фундаментом великого п’ятибанного Михайлівського собору (1089 р.), який стояв у центрі дитинця. Ця споруда, датована другою половиною XI століття, неодноразово згадується у літописах як один з найвеличніших храмів Київської Русі. У ньому хоронили переяславських князів. Святиня була зруйнована татаро-монголами, але була відроджена за декілька століть.
Значну частину коштів на відбудову святині у середині XVII століття виділив полковник Федір Лобода. Церкву реставрували та оновлювали у 1719 році, а також після пожежі у 1734-му.
У XVII столітті Михайлівська церква була головним храмом однойменного монастиря. На початку ХІХ століття обвалилося кам’яне склепіння. Його більше не відновлювали, замінивши у 1823 році дерев’яним дахом. Саме тоді Михайлівська церква зробилась схожою на великий декорований будинок з фасадами, оздобленими пілястрами та полив’яними кольоровими розетками, головами янголяток та рельєфними орнаментальними написами.
Під час II Світової війни церква була дуже пошкоджена, згодом вона була відновлена за знаменитим малюнком Тараса Шевченка.
У 1982 році над північно-західною частиною фундаменту спорудили павільйон, в якому розмістився Музей архітектури Переяслава часів Київської Русі.
З 3 квітня 2010 року, Свято-Михайлівська церква перебувала в користуванні громади Української Православної Церкви московського патріархату.