7 липня у другому корпусі Переяславського Центру культури і мистецтв відбувся культурний захід до Дня Купала, інформує Proslav.
«Івана Купала – одне з найцікавіших та найколоритніших свят, яке залишили нам пращури. День, коли варто загадувати бажання, бо воно неодмінно здійсниться. Шанується народне свято Івана Купала і в нашій громаді. З року в рік ми збиралися разом, нас гуртували давні звичаї: стрибки через вогнище, плетіння віночків, купальські пісні. Нам було затишно у спільному колі», – розпочала програму ведуча Влада Черненко й додала віршовані рядки.
Та сьогодні…
На Купала на Івана в росах цвіт.
Захитався під ногами білий світ.
Не пливуть вінки дівочі по воді –
Гинуть хлопці, дужі, молоді.
І розбита світла мрія не одна,
Бо ракети, бо тривога, бо війна.
Присутні вшанували хвилиною мовчання пам’ять тих, хто віддав свої життя у боротьбі за Україну.
Хронологія заходу Купала
«Ми віримо, що неодмінно буде українська перемога, ми повернемося до звичного життя. Але навіть сьогодні ми пам’ятаємо, що культура нашої громади багата і давня. Тому сьогодні ми будемо згадувати повір’я про купальські традиції, які очищують і дарують віру у краще життя. І найбільшим скарбом на Івана Купала вважався цвіт папороті. Люди вірили, що той, хто знайде квітку, яка цвіте лиш одну мить, отримає неймовірну силу», – розповіла ведуча й запросила на сцену виступити любительське об’єднання «Творчі» СБК села Вовчків під керівництвом Надії Мель.
Вони продемонстрували своє бачення пошуків магічної квітки.
Далі за програмою нагадали за ще одну яскраву традицію українських предків – стрибки через багаття. Влада Черненко зауважила, що таким чином проганяли худобу, аби вберегти її від мору, а матері спалювали сорочки хворих дітей, щоб ті швидше одужали.
«Пари ж, стрибаючи через вогонь, теж не просто так тримаються за руки. Адже якщо руки розірвуться – пара не одружиться, якщо ж навпаки – буде жити разом довго та щасливо», – додала ведуча.
Народний театр Переяславського ЦКМ під керівництвом Людмили Леляк показав театралізовану виставу присвячену цьому обряду.
Відомо, що на Купала не лише вогонь, а й будь-яка вода володіє цілющими властивостями. А тому, згідно з прикметами, прийнято купатися – так можна було позбутися недугів. Об’єднання артистів Переяславського ЦКМ під керівництвом Оксани Чирки продемонструвало до яких див призводить поєднання різних стихій.
«Сьогодні ми вкотре переконалися, що наші народні традиції – це та частинка нашого минулого, якою ми допомагаємо перебратися в майбутнє. Культура під час війни – це зброя, яка хоч і не вбиває, але є важливим способом боротьби проти злого окупанта», – резюмувала Влада Черненко.
Окрім споглядання театральних номерів, жителі Переяславської громади могли долучитись до збору коштів для бійця ЗСУ Володимира Мазура. Він отримав поранення під час захисту нашої Батьківщини й потребує допомоги. Скриньку для збору коштів було розміщено у концертній залі. Загалом вдалось зібрати 2430 грн, ще 3000 грн виділяє ГО «4.5.0. Переяслав», який передав Володимир Макарчук.
Зустріч із зіркою серіалу «Пес» Михайлом Жоніним
Відмітимо, що вулична локація була не менш жвавою, ніж культурний захід, що проходив всередині. Переяславці могли сфотографуватись із зіркою серіалу «Пес» Михайлом Жоніним.
Для того, щоб отримати фотографію, всіх бажаючих заохочували зробити пожертву у скриньку. Далі зібрані кошти буде передано для допомоги одному із підрозділів Сил оборони України.
Редакція Proslav знаходиться зовсім поряд, тому можемо констатувати, що черга на фотосесію з актором не зникала протягом кількох годин.
Зустріч із українським актором, який відомий своєю роллю капітана Гнєзділова у серіалі «Пес», відбулась за сприяння ГО «4.5.0. Переяслав», підтримки відділу культури і туризму Переяславської міської ради та Молодіжного простору «Зустріч».