Незапланована міграція, втрата домівок, грошей, стабільної роботи, а надто – близьких людей: рік повномасштабної війни у певній мірі відобразився на всіх без виключення українцях. Постійні повітряні тривоги та втрата відчуття контролю над власним життям приносять стрес та тривожність. І попри те, що більшість громадян вже змогли адаптуватись до нових умов,це, хоч подекуди і непомітно, але все ж згубно впливає на психіку. За даними Всесвітньої організації з охорони здоров’я, через війну, чверті українців загрожують розлади психіки. Як повномасштабна війна вплинула на психічне здоров’я наших громадян та куди звертатись, коли потрібна допомога – у матеріалі Центру громадського моніторингу та контролю.
Вплив війни на психіку: непомітний, але руйнівний
Депресія, тривожний розлад та посттравматичний стресовий синдром – такі психічні розлади, на думку експертів ВООЗ, загрожують українцям у результаті війни. Загалом, симптоми таких захворювань, передбачають медики, можуть проявитись у понад 8 мільйонів людей. Однак, не всі випадки психічних порушень можуть бути зафіксовані, адже більшість українців – все ще уникають візиту до профільного фахівця.
За даними українського аудиту ресурсів послуг у сфері психічного здоров’я, проведеного за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), нині лише 10% українців, які відчувають психічний або психологічний дискомфорт звертаються до лікаря.
А от за розрахунками Міністерства охорони здоров’я України, психічні розлади можуть згодом проявитись у 15 млн українців, 3–4 млн з яких потребуватимуть медикаментозного лікування. Психічні проблеми можуть загострити й ряд інших хронічних проблем зі здоров’ям у населення, зокрема, серцево-судинних, онкологічних хвороб та розвитку шкідливих звичок та залежностей.
Бережемо ментальне здоров’я
Щоби вберегти ментальне здоров’я під час війни, психологи радять більше дослухатись до себе та максимально впорядкувати своє життя:
Де шукати допомогу
За даними МОЗ, від початку війни за психологічною допомогою звернулись вже понад 650 тисяч українців.
Медики радять не відтягувати візит до психолога чи, за необхідності, психіатра.
Українці мають можливість отримати і безоплатну психологічну допомогу. Зокрема, Міжнародна організація з міграції заснувала програму психологічного здоров’я та психосоціальної підтримки. Гаряча лінія психологічної допомоги для українців працює в Україні, Угорщині, Польщі, Чехії, Литві та Великій Британії. Консультації доступні українською, російською, англійською, арабською та бенгальськоюмовами.
Отримати допомога фахівця з ментального здоров’я можуть і діти – у рамках спільного проєкту ЮНІСЕФ та Міністерства освіти та науки України “Поруч”. Фахівці також консультують батьків дітей та вчителів.