Пенсія у разі втрати годувальника призначається непрацездатним членам сім’ї померлого годувальника, які були на його утриманні. Дітям така пенсія призначається незалежно від того, були вони на утриманні чи ні.
У Законі України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» уточнено, що в годувальника на день смерті має бути страховий стаж, який був би потрібний для призначення пенсії за ІІІ групою інвалідності. А в разі смерті пенсіонера чи особи, яка проходила строкову військову службу, пенсія у зв’язку із втратою годувальника призначається незалежно від тривалості страхового стажу.
Усиновлені діти теж мають право на зазначений вид пенсії нарівні з рідними. Таке право надано також пасинкам і падчеркам, якщо вони не одержували аліментів від рідних батьків.
Пенсія у разі втрати годувальника виплачується дітям до досягнення 18 – річного віку. Якщо після досягнення 18 років дитина навчається за денною формою навчання в загальноосвітніх, професійно – технічних, вищих навчальних закладах, пенсію платять до закінчення навчання, але не довше як до досягнення 23 років. Діти – сироти також отримують пенсію до 23 років, незалежно від того, навчаються вони чи ні. Пенсія у зв’язку з втратою годувальника виплачується на весь термін встановлення групи інвалідності дітям, які стали інвалідами як до 18 років, так і після. Водночас треба мати на увазі, що коли дитина стала інвалідом до 18 років, то вона додатково надає висновок МСЕК про настання інвалідності до досягнення 18 років. Отже, якщо дитині виповнилося 23 роки і вона навчається, то пенсію їй не виплачують. Винятком є лише діти, яким встановлено інвалідність.
Цей вид пенсії виплачується дітям, які навчаються на денній формі навчання, до досягнення 23 років незалежно від факту роботи. Але в цьому разі дитина, яка отримує пенсію, зобов’язана своєчасно повідомити територіальний орган Пенсійного фонду про прийняття на роботу, звільнення з неї та про інші обставини, що можуть вплинути на її пенсійне забезпечення.
Пенсія в разі втрати годувальника призначається з дня, що настає за днем смерті годувальника, якщо заява про призначення такої пенсії надійде в територіальне управління Пенсійного фонду протягом 12 місяців із дня смерті годувальника. Якщо цей термін пропущено, пенсія призначається з дня звернення.
Пенсію у зв’язку з втратою годувальника призначають у таких розмірах
На одного непрацездатногочлена сім’ї | 50% пенсії за віком померлого годувальника |
На двох та більше непрацездатних членів сім’ї | 100% пенсії за віком померлого годувальника, щорозподіляється між ними рівними частками |
Дітям – сиротам | 50% чи 100% пенсії за віком кожного з батьків (в залежності від кількості непрацездатних членів сім’ї) |
Для одержувачів такого виду пенсії в чинному законодавстві встановлено мінімальний розмір пенсійної виплати
На одного непрацездатногочлена сім’ї
|
100% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, (з 01.05.2017 року – 1312,00 грн.) |
На двох непрацездатнихчленів сім’ї | 120% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (з 01.05.2017 року – 1574,40 грн.) |
На трьох і більшенепрацездатних членів сім’ї
|
150% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (з 01.05.2017 року – 1968,00 грн.) |
На всіх членів сім’ї, котрі мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника, призначається одна спільна пенсія. Вона розподіляється між нами рівними частками. На вимогу члена сім’ї із загальної суми пенсії виділяється його частка, яка виплачується окремо. Це може бути, наприклад у тому разі, коли діти живуть окремо, або в сім’ї є студент, який одержує пенсію сам.
Перелік документів, потрібних для призначення пенсії за померлого годувальника, які додаються до заяви:
- паспорт або інший документ, що засвідчує особу, якій призначається пенсія, місце її проживання та вік;
- довідка про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків заявника та за наявності – померлого годувальника;
- свідоцтво про народження дитини;
- свідоцтво органу РАЦС про смерть годувальника або рішення суду про визнання його безвісно відсутнім;
- документи про вік померлого годувальника (якщо вік не зазначено в свідоцтві про смерть чи рішенні суду про визнання годувальника безвісті відсутнім або оголошення померлим);
- документи, що підтверджують стаж померлого годувальника;
- довідка про заробіток померлого годувальника за станом до 01.07.2000 р. (при наявності, можливості);
- довідки навчальних закладів про навчання дітей померлого годувальника за денною формою навчання (після досягнення дітьми 18 – річного віку).
Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області