Миколу Богатиря знають у Переяславі як краєзнавця, патріота, популяризатора активного туризму, захисника історичних пам’яток та вікових дерев. Він засновник інформаційно-просвітницького центру, масового запливу через Дніпро над затопленими селами Переяславщини, селфі-веломарафону. Неодноразово ставав переможцем загальноміського конкурсу «Людина року». А його патріотично-просвітницькі маршрути визнані кращими в області. Переяслав.City розповідає історію активіста, який надихає інших змінювати місто на краще.
Усе почалося з веломандрівок
– З 2006 року почалися мої пошукові експедиції. Я захоплювався велоспортом, багато їздив Переяславщиною та навколишніми районами, досліджував пам’ятки, вікові дерева, шукав цікаві об’єкти, – розповідає 36-річний Микола Богатир. – Мені подобається отримувати інформацію не з книг, а безпосередньо під час поїздок, спілкування зі старожилами. Коли знаходиш щось унікальне, маловідоме, це надихає на подальші пошуки.
Згодом цікаве дозвілля переросло в місію – популяризувати історичні й природні надбання краю. У 2014 році Микола Богатир створив громадську ініціативу «Корінь нації» і поставив собі завдання: віднайти якнайбільше локацій та об’єднати їх у туристичні маршрути. Одним із перших став маршрут «Топ-10 визначних дерев Переяславщини».
– До нього увійшли природні скарби міста: Спаський дуб з понад півтисячолітньою історією і так званий дуб української нації, який росте біля Вознесенського собору, побудованого в 1700 році коштом Івана Мазепи. За однією із версій, дуб – ровесник собору. Дерево є на малюнку Тараса Шевченка «Вознесенський собор у Переяславі» 1845 року. Біля нього бували Іван Мазепа, Григорій Сковорода, Тарас Шевченко. Зараз біля дуба встановлена інформаційна табличка з QR-кодом.
Інші цікаві об’єкти природи, знайдені у період експедицій, – береза-тризуб у селі Дем’янці та «відьмина мітла» на акації поблизу Цибель – увійшли до маршруту «Незвідана Переяславщина». Він також включає кургани «Три брати», Змієві вали, давньоруське городище, руїни церкви-ротонди, пам’ятник Тарасу Трясилу та оглядовий майданчик у Циблях з краєвидом на Дніпро та затоплену церкву Святого Іллі – топове місце серед туристів.
– Береза-тризуб сподобалася учасникам всеукраїнського туристичного маршруту «Вишиваний шлях» та ведучому тревел-шоу «Орел і решка» Євгену Синельникову, який знімав програму на Переяславщині, – зауважує автор маршруту.
Підтримка обласної влади
Загалом громадська ініціатива розробила близько 40 маршрутів, до яких увійшли різноманітні об’єкти: архітектурні та археологічні пам’ятки, оборонні споруди, залишки стародавніх поселень, руїни храмів, кургани, вікові дерева, криниці.
У 2018 році проєкт Миколи Богатиря «Корінь нації – мандрівка Україною крізь віки» переміг в обласному конкурсі проєктів у сфері національно-патріотичного виховання. На його реалізацію виділили з бюджету області 99 тисяч гривень.
– Проєкт об’єднує чотири патріотично-просвітницькі маршрути,– розповідає Микола. – Найдовший, автомобільний, охоплює близько сотні локацій, розташованих на території Бориспільського та Броварського районів. Пішохідний маршрут «Україна-1187» – це презентація найцікавіших місць Переяслава. Велосипедний «Незвідана Переяславщина» включає об’єкти, розташовані поблизу міста. А річковий маршрут на байдарках або човнах пролягає над селами Переяславщини, затопленими водами Канівського водосховища.