На лицьовій стороні нової банкноти зображено портрет Володимира Вернадського.
«Його обрано за видатний внесок в історію України як філософа, природознавця, засновника цілої низки нових галузей науки — геохімії, біохімії, радіогеології. Він також є одним із засновників і першим президентом Української академії наук, створеної у 1918 році», — пояснював голова НБУ Яків Смолій.
На зворотній стороні надруковано зображення будівлі президії Національної академії наук України. В Нацбанку повідомляли, що для початку випустять 5 млн нових банкнот.
За розміром і кольором банкнота номіналом 1 000 гривень помітно відрізняється від банкнот інших номіналів, що допоможе легко визначати номінал. Розмір нової банкноти становить 75×160 мм. Основний колір — блакитний. За дизайном ця банкнота наслідує банкноти нового модернізованого покоління гривні – оновлені 20, 100 та 500 гривень.
В Нацбанку відзначали, що необхідність введення в обіг банкноти нового найвищого номіналу назріла досить давно. Останнього разу Національний банк уводив у обіг новий номінал 13 років тому — у 2006 році. Це була банкнота номіналом 500 гривень. Тоді середньомісячна заробітна плата становила близько 1 000 гривень і розмінювалася двома банкнотами найвищого номіналу.
«З того часу багато змінилося. Зросли доходи українців, середньомісячна заробітна плата в Україні за цей час зросла майже вдесятеро. Зараз для отримання середньомісячної заробітної плати необхідно вже не менше 20 банкнот. Як наслідок, стало більше грошей у гаманцях — обсяг готівки у обігу зріс більш ніж уп’ятеро — до майже 380 млрд грн», — говорив Смолій.
Змінилася і структура банкнот в обігу. Зараз більше 55% з них за сумою припадає на банкноти номіналом 500 гривень, і ще третина — на банкноти номіналом 200 гривень.
В Нацбанку вважають, що наявність банкноти номіналом 1000 гривень дасть можливість економити на транспортуванні і зберіганні банкнот.
Крім того, почалося поступове вилучення з обігу монет номіналом 25 копійок. На відміну від 1, 2 і 5 копійок, 25 копійок поки що залишаться в готівковому обігу, їх прийматимуть для розрахунків. Але ті монети, які будуть потрапляти в банки, не будуть повертатися в обіг і поступово їх буде ставати все менше.