Четвер, 10 Липня 2025

Переяслав

1117 років від першої літописної згадки

Офіційний сайт
Переяславської міської територіальної громади

Menu

Місце сили: на Переяславщині відродили традицію освячення цілющого джерела

Місце сили: на Переяславщині відродили традицію освячення цілющого джерела29 травня, у день Вознесіння Господнього, в лісі між селами Вовчків і Харківці на Переяславщині знову ожила традиція – біля цілющого джерела в урочищі Оструха (у народі – “Піски”) відбулося урочисте освячення води в криничці. Це не просто захід – це повернення до витоків, до духовного коріння, яке єднає покоління й жителів різних сіл і громад. Про цілюще джерело і його освячення розповідає Переяслав.City з місця події.

Джерело в цікавому місці – на нейтральній території між колишніми Баришівським і Переяслав-Хмельницьким районами. Якщо точніше, то це лісова ділянка між селами Харківці, Вовчків і Гланишів Переяславської громади та Пристроми Студениківської громади. З іншого боку – села, що належали до Баришівського району (нині – Броварського).

Це місце – такий собі невеличкий лісочок на дорозі, якою в давнину проходив старий шлях.

Освячення цілющого джерела в лісі на ПереяславщиніЦілюще джерело в лісі між селами Харківці, Вовчків, Гланишів і Пристроми на Переяславщині Автор: Іванна Данюк

Освячення цілющого джерела в лісі на ПереяславщиніДорога уздовж цілющого джерела через ліс. Сюдою з села Пристроми колись ходили на базар у Переяслав Автор: Іванна Данюк

Переяславцю-краєзнавцю, очільнику громадської ініціативи “Корінь нації” Миколі Богатирю старожили розповідали, як вони колись ішли цією лісовою “грунтівкою” із села Пристроми на базар у Переяслав – на волах, з товарами. Шлях має давню історію, як і сама криничка, що розташована тут. Вона існує вже не одне століття. За переказами, вода в ній має цілющі властивості. До речі, криничка входить до проєкту “Сім чудес Переяславщини”.

– Якщо їхати трасою Київ-Харків, через Поділля до Переяслава, то на відрізку автодороги Бориспіль-Баришівка можна звернути сюди, втамувати спрагу й напитися джерельної води, – каже Микола Богатир.

Освячення цілющого джерела провів отець Михайло Юрченко. Окрасою святкового дійства стали виступи народного аматорського колективу української пісні “Червона калина” з Вовчкова та народного аматорського колективу української пісні “Мальви” з Дем’янців. Микола Богатир представив також виставку фотографій криничок, облаштованих на місцях цілющих джерел у селах Переяславщини, розповів присутнім багато цікавих фактів і легенд про них.

Захід відбувся за підтримки КЗ “Переяславський ЦКМ ” Переяславської міської ради, ведучою була Людмила Леляк.

Освячення цілющого джерела в лісі на ПереяславщиніОсвячення цілющого джерела в лісі на Переяславщині Автор: Микола Богатир

Освячення цілющого джерела в лісі на ПереяславщиніМикола Богатир розповідає про кринички, облаштовані на місцях природних джерел у селах Переяславщини Автор: Іванна Данюк

Коли шлях вів до джерела

Цілюще джерело в урочищі “Піски” – це місце, обкутане легендами. За народними переказами, йому щонайменше 300 років. Тут завжди шанували силу води й силу молитви. Саме на Вознесіння Господнє сюди, за спогадами старожилів, вирушали жителі з навколишніх сіл, освячували воду, співали, святкували.

Тетяна Постолюк, староста села Вовчків, розповідає:

– Це було як друге храмове свято у Вовчкові. На Вознесіння Господнє люди зі священником ішли урочистою ходою до джерела і несли корогви. Все мало глибокий духовний зміст.

Освячення цілющого джерела в лісі на ПереяславщиніСтароста Вовчків Тетяна Постолюк пам’ятає, як на Вознесіння тут відзначали другий храм села Автор: Іванна Данюк

Це місце здавна вважалося цілющим, додає староста. Ходили легенди про те, як тутешня вода та молитва допомагали позбутися недуг – сюди приїжджали хворі люди, а поверталися вже зціленими. У радянські часи відвідувати це місце заборонялося, але навіть тоді пам’ять про нього серед людей жила.

– Традицію освячення води ми намагаємось зберегти і передати далі. Я особисто, разом із багатьма з присутніх сьогодні – учасниками ансамблю, вчителями, мешканцями села – підтримали цю “естафету пам’яті”.

“…сюди приїжджали хворі люди, а поверталися вже зціленими”

Ось, стоїть директор школи – він колись приводив сюди діток. У нас навіть збереглися фотографії: дітям тоді було по сім-вісім років, а сьогодні це вже дорослі чоловіки. Я нещодавно переглядала архів і пригадала ті миті.

Нещодавно Олег Дима з товаришами полагодили колодязь, бо він прийшов у несправність і потребував косметичної реставрації.

Зі слів Тетяни Постолюк, тут раніше щороку проводилися служби, і для багатьох це місце залишається святим. У посушливі роки, до речі, селяни збиралися тут і молили Бога про дощ.

Освячення цілющого джерела в лісі на ПереяславщиніОсвячення цілющого джерела в лісі на Переяславщині Автор: Іванна Данюк

Освячення цілющого джерела в лісі на ПереяславщиніОсвячення цілющого джерела в лісі на Переяславщині Автор: Іванна Данюк

Віра як основа дива

Микола Богатир називає джерело “місцем сили” і “місцем віри”, де зцілення можливе не лише тілесне, а й духовне:

– Це місце – мальовниче, оповите багатьма історіями зцілень. Але найголовніше – усі вони сталися через віру. Через щиру, глибоку віру.

Я вірю переказам старожилів про силу цього джерела. Вважаю, в цьому щось є. Моя бабуся 1941 року народження. Вона розповідала, як приблизно в 1949-1950 роках, будучи малою, ходила сюди з мамою на свята. Люди сходилися з різних сіл, приносили їжу, ділилися, гуляли – діти бавилися цілий день. Більшість приходила пішки, хтось приїздив на конях.

Освячення цілющого джерела в лісі на ПереяславщиніМикола Богатир, краєзнавець, очільник ГІ “Корінь нації” Автор: Іванна Данюк

Сусідка з Харківців розповіла, що її бабуся, 1899 року народження, також згадувала традицію освячення кринички. Часто траплялося, що після освячення збиралися хмари й падав дощ. Що цікаво – до освячення завжди була сонячна погода. Як кажуть, у переказах багато істини.

За увесь час існування джерела вода в криниці неодноразово зникала, а потім з’являлася знову. Свідком цьому був і я. Пам’ятаю, як на Різдво, здається, ми з Димою Анатолієм Миколайовичем зустрілися – їхали велосипедами з боку нинішнього села Довга Гребля (колись це був хутір Леніна). Мороз був мінус 18 градусів за Цельсієм, а ми приїхали сюди – і побачили, що вода знову є. За місяць до того її не було зовсім. Джерело ніби “ожило”. Це було дуже радісно. А згодом криничка знову висохла.

“Що цікаво – до освячення завжди була сонячна погода”

З яких причин так відбувається, не відомо, але дякуємо добрим людям, які не залишили це джерело напризволяще. Пʼять років тому, коли вода зникла, вони долучилися до відновлення. І важливо, що це робили не лише жителі Переяславської громади, а й Студениківської.

Пробили скважину поруч із криничкою Володимир Толочко з села Пристроми разом зі своїми друзями. Чоловік давно переїхав до Києва, але в Пристромах має дачу і коли сюди приїжджає навідується до джерела.

Двічі чистили, а тоді пробили скважину

На освяченні води цього року Володимира Толочка не було, але раніше чоловік розповідав, що бабуся водила його до джерела по воду з п’яти років.

“Ми йшли до Переяслава-Хмельницького, і ця криничка стояла просто на нашому шляху. Потім з батьками тут ще й гриби збирали. Вона закарбувалась у моїй пам’яті.

У 2018 році приїхав – води вже не було, залишилась тільки сама криниця. Тоді ми з друзями вирішили її відновити. Криницю ми чистили двічі – викопали десь на 2,5 метра, води не було. Але десь через два-три місяці вода з’явилася. Весною, у травні, вона була – а влітку знову зникла. Ми пробували підкопувати, прочищати – марно. Тоді вирішили зробити свердловину. Тож пробурили її, облагородили місце – і вода пішла, є й досі.

Місце ожило, люди почали сюди стежки протоптувати, машинами їздити. Одні – відпочити, інші – грибів зібрати, а ще щоб води набрати.

Ми робили аналіз води – дуже хороший. Немає нітратів, хімікатів. Жорсткість – низька, вода м’яка. Сухий залишок також хороший. Один мій знайомий, хворий на діабет, приїжджав бідонами цю воду брав – казав, що цукор знижувався. Вода має трохи мутності – але це від мінералів. Як у Карпатах: якщо вода мінеральна, то завжди не ідеально прозора”.

(Фрагмент інтерв’ю з Володимиром Толочком, записане Іванною Данюк у 2020 році)

Володимир Толочко з села Пристроми. 2020 р.Володимир Толочко з села Пристроми. 2020 р. Автор: Іванна Данюк

Цілюще джерело в лісі між Вовчковом і Харківцями. 2020 рік.

Добрий знак

Збереження традицій – це спільна, потрібна і важлива справа, перконаний Микола Богатир.

– Пам’ятаю, як у 2018 році відбулося освячення. Наступного дня я знову приїхав сюди й побачив сільських голів з Василинівки, Поділля та Масківців Баришівського району. Вони зустрілися тут і сказали: “Наша традиція – раз на рік зустрічатися саме в цій мальовничій місцевості”. І це справді зворушливо – коли традиції живі, а люди гуртуються навколо духовних цінностей.

Це місце надзвичайно спокійне. Я тут часто бував, коли працював над проєктом “Подорожуй Переяславщиною”. Воно мене надихає – тиша, затишок, людей немає. Тут хочеться зупинитися і просто побути, відпочити, подумати.

Відродження традиції освячення цілющого джерела в лісі між Вовчковом і Харківцями – це прояв колективної пам’яті, кажуть організатори. Це данина предкам і нашій культурі, жива традиція, що оберігається людьми, силою віри та легенд.

Цікаво, що цього року в криниці, хоч і мутна, але знову з’явилася вода. Люди вважають це добрим знаком!

Освячення цілющого джерела в лісі на ПереяславщиніОсвячення цілющого джерела в лісі на Переяславщині Автор: Іванна Данюк

Освячення цілющого джерела в лісі на ПереяславщиніАвтор: Іванна Данюк

 
Народний аматорський колектив української пісні "Червона калина" з Вовчкова та народний аматорський колектив української пісні "Мальви" з Дем'янців, Микола Богатир і отець МихайлоНародний аматорський колектив української пісні “Червона калина” з Вовчкова та народний аматорський колектив української пісні “Мальви” з Дем’янців, Микола Богатир і отець Михайло Автор: Іванна Данюк

 Освячення цілющого джерела в лісі на ПереяславщиніНародний аматорський колектив української пісні “Мальви” з Дем’янців Автор: Іванна Данюк
 Освячення цілющого джерела в лісі на ПереяславщиніНародний аматорський колектив української пісні “Червона калина” з Вовчкова, Надія Мель та отець Михайло

Додати коментар


MyCounter - счётчик и статистика
undefined