Виставку “Зцілення” відкрили у мистецькій галереї першого корпусу Переяславського центру культури і мистецтв 12 травня. Відвідати її можна до 26 травня. Це не просто експозиція, а екологічний, духовний та культурно-просвітницький проєкт. Тут представлені фото, інтерактивні матеріали та унікальні експонати, пов’язані з водою — річками, джерелами, криницями. Чим вона унікальна, розповідає Переяслав.City.
“Ця акція готувалася років з двадцять”
На відкриття завітало близько 30 осіб: краєзнавці, працівники культури, митці та громадські діячі, зокрема Володимир Литвин та Микола Федоров, члени Національної спілки письменників України та Національної спілки краєзнавців України. Вони зачитали власні твори про річки.
Відомий на Переяславщині активіст, краєзнавець, голова громадської ініціативи “Корінь нації” Микола Богатир на початку заходу поділився історією створення виставки, яка у майбутньому матиме продовження:
“Раніше вони зцілювали нас, а тепер настав час подумати, як зцілити їх”
За словами краєзнавця, Переяславщина багата на унікальні природні об’єкти, які потребують уваги:
– У нас є річки та джерела з цілющою водою. Є десятки випадків, коли сліпі пили з криниць і прозрівали. Раніше вони зцілювали нас, а тепер настав час подумати, як зцілити їх.
З давніх-давен, попри політичні чи релігійні перепони, люди вірили в цілющість води з криниць. Саме через цю ідею захід і назвали духовним. Виставка, за задумом організаторів, має нагадати про забуті джерела і повернути до життя старі традиції:
– Сьогодні народжується ідея охорони наших криниць на обласному рівні. Це справді щось особливе для нас. Треба відновлювати ті криниці, які знищені або занедбані, і привертати увагу до річок, – зазначив Микола Богатир.
До слова запросили заступницю міського голови Оксану Степаненко. Вона зазначила, що тема виставки “Зцілення” з’явилася вчасно — саме зараз суспільство особливо потребує збереження духовних і природних цінностей:
– Моя бабуся казала: все буває тільки в пору. І, мабуть, настав той час — згадати про наші криниці, про воду, про коріння. Бо зараз, у час війни, ми особливо відчуваємо, що маємо берегти своє. За нас цього ніхто не зробить.
Деякі річки зникають просто на очах
Микола Богатир показав річки, які протікають Переяславщиною, зокрема в межах колишнього Переяслав-Хмельницького району. Багато з них ретельно досліджені: пройдені пішки, зафіксовані на фото, зібрані архівні матеріали. У планах — видання книги з порівняльними світлинами річок у різні роки: наприклад, 2000, 2010, 2020 і 2025.
Однією з важливих частин проекту був сплав по восьми водоймах регіону: Гнилка, Броварка, Трубіж, Альта, Попівка, Карань, Дніпро та восьма — безіменна водойма, що утворилася внаслідок створення Канівського водосховища поблизу села Циблі. Вона має течію завдовжки 6 км і хоч офіційної назви ще не отримала, але фактично вже є річкою.
— Ми зараз проводимо заходи із п’ятими класами, а це близько 600 дітей. І говоримо: “От коли ви народилися, в Харківцях на річці Альта рибаки ще ходили на човнах, ставили сітки і в неділю на базарі продавали рибу. А зараз там ліс, — розповів краєзнавець.
Також Микола Богатир підкреслив унікальні властивості води, зокрема її значення для оздоровлення. За його словами, вода — це універсальне середовище для фізичної активності, доступне абсолютно всім. У воді можна займатися навіть новонародженим дітям, людям із обмеженою рухливістю під час реабілітації, а також літнім людям. Навіть якщо не можеш плавати — вода все одно корисна. Вона знімає навантаження з тіла і водночас дає можливість рухатися. Вода — це справжнє джерело сили, здоров’я та життя.
На виставці представлена унікальна карта затоплених сіл Переяславщини — 10 населених пунктів, які опинилися під водами Канівського водосховища. На карті позначені не лише села, що нині належать до Черкащини, а й духовні місця, зокрема Трахтемирів, який тоді ще входив до складу Переяславського району. Є й згадка про князя Бориса — за однією з версій, його кров була пролита саме в Переяславі.
Також представлені експонати, зібрані під час річкових експедицій у межах Переяславщини. Місця їх виявлення не позначені точними координатами, аби зберегти їх унікальність. Це переважно такі об’єкти: геологічні знахідки, деяким з яких понад 60 мільйонів років, як зазначив Микола Богатир.. Є кристалізовані породи, мінерали, слюда — те, що можна знайти саме на берегах місцевих річок.
Окремий розділ виставки — матеріали про спортивно-культорологічний захід “Дніпро Ревучий” — поки що у вигляді невеликої брошури з фото та інформацією, але з часом планують видати повноцінну книгу.
Криниці Переяславщини мають літописне коріння
На Переяславщині збереглося багато джерел, які в народі часто називають криницями. Хоч деякі з них справді викопані вручну, більшість — це природні джерела. Унікальність кожного з них полягає не лише в походженні, а й в історії. Наприклад, у Борисполі священники хотіли почистити джерело, але не змогли — вода так швидко прибувала, що техніка не справлялася.
Серед відомих місць — кринички в Помоклях, Харківцях, Горбанях, біля Пристром, у Сосновій, Строковій, Ковалині, Вовчкові, Хоцьківських лісах. Деякі мають літописне коріння. І що важливо — багато з цих джерел не просто збереглися, а доглядаються місцевими жителями, які власними силами впорядковують довколишню територію, будують сходи, облаштовують місця для відпочинку.
Криниця Святого Георгія у Горбанях
Криниця святого Георгія у Горбанях
На виставці представлені фотографії криниць, а також QR-коди, за якими можна побачити більше. Окремий стенд присвячений скріншотам із відео про унікальні криниці регіону. Сам фільм глядачі зможуть побачити вже зовсім скоро. Для його створення команда проїхала багатьма місцями Лівобережної Київщини, записала інтерв’ю з краєзнавцями, істориками, місцевими діячами, які поділилися цікавими фактами та легендами, пов’язаними з конкретними джерелами. Монтаж відео робить журналістка Переяслав.City Іванна Данюк, яка на момент зйомок працювала кореспонденткою в ТРК “Альта”.
Серед об’єктів у відео — цілюще джерело поблизу села Трубівщина, де вода постійно витікає і насичена сріблом. Як зазначають автори, історія цього місця дійсно унікальна, і навіть на цей захід звідти спеціально привезли воду, якою охочі могли пригоститися. Більше подробиць про це — також за QR-кодами, розміщеними на виставці.
На виставці представили унікальну книгу з творами про річки Переяславщини
На виставці в мистецькій галереї одразу привертає увагу велика книжка, яку зробили зі шкільних парт — проєкт, у який вкладено багато сил, творчості та спільної роботи. В ній зібрали найкращі твори в яких згадуються річки Переяславщини. Це не просто стенд, а візуалізований підсумок великої пошукової роботи, яку здійснили працівники Переяславської публічної бібліотеки та Центру культури і мистецтв за ініціативою Миколи Богатиря.
— Ми дослідили безліч краєзнавчих книг у бібліотеках Переяславщини, — розповіла нашому виданню директорка бібліотеки Тетяна Майстренко. — Звертали увагу на кожну згадку про наші річки: Альту, Трубіж, Дніпро. Це була кропітка праця — знайти, вибрати, впорядкувати матеріали.
Дизайн та макет створила Ярина Сахно — вона адаптувала всю зібрану інформацію в красиве оформлення. Кожен елемент вирізали і клеїли вручну: фон, боковини, вірші, декоративні вставки. Потім усе це акуратно монтували на стенд — хтось готував основу, хтось прикручував, хтось чіпляв завіси, додавав гірлянди.
— Ми не одразу розуміли, яким буде результат. Але крок за кроком усе складалося, — каже Тетяна Майстренко. — Очі бояться, руки роблять — так і вийшло справді щось вартісне.
Власне оздоблення тривало близько трьох днів, а пошук матеріалів почався ще на початку квітня.