Відділ контролю в сфері насінництва та розсадництва та якості зерна управління контролю в сферах насінництва та розсадництва, карантину та захисту рослин Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області рекомендує дотримуватись певних порад, які убезпечать від придбання неякісного та фальсифікованого насіння.
Згідно зі статтею 12 Закону України «Про насіння і садивний матеріал», право на виробництво та реалізацію насіння і садивного матеріалу мають:
Фізичні особи-підприємці та юридичні особи мають право на виробництво насіння та/або садивного матеріалу за умови дотримання майнових прав інтелектуальної власності на сорти рослин.
Фізичні особи-підприємці та юридичні особи мають право на виробництво насіння і садивного матеріалу для його реалізації за умови їх включення до Реєстру суб’єктів насінництва та розсадництва, а також у випадках, передбачених цим Законом.
Фізичні особи-підприємці та юридичні особи, не включені до Реєстру суб’єктів насінництва та розсадництва, мають право здійснювати реалізацію насіння і садивного матеріалу лише за умови наявності сертифікатів на насіння та/або садивний матеріал та дотримання майнових прав інтелектуальної власності на сорти рослин.
Відповідно до статті 15 Закону України «Про насіння і садивний матеріал» насіння і садивний матеріал вводяться в обіг після їх сертифікації.
Сертифікати на насіння або сертифікати на садивний матеріал можуть бути видані, якщо:
- насіння та/або садивний матеріал належить до сорту, занесеного до Реєстру сортів рослин України;
- насіння за сортовими або посівними якостями відповідає вимогам законодавства у сфері насінництва та розсадництва;
- садивний матеріал за сортовими або товарними якостями відповідає вимогам законодавства у сфері насінництва та розсадництва.
Відповідно п.3 «Порядку проведення сертифікації насіння, видачі та скасування сертифікатів на насіння» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.11.2023р. № 1210, кожна партія насіння для реалізації повинна супроводжуватись сертифікатом, що засвідчує сортові та посівні якості, або їх копіями, засвідченими суб’єктом господарювання, якому видані такі сертифікати.
Контрафакт – це продукція, яка реалізується з порушенням майнових прав інтелектуальної власності, а фальсифікат – це продукція яка виготовлена з порушенням технології або реалізовується з копіюванням упаковки та елементів маркування. Придбання контрафактного чи фальсифікованого насіння може призвести до низки проблем: погана схожість, висока захворюваність рослин, низька врожайність та якість врожаю, великий вміст сортової домішки, тощо.
Компанії-оригінатори для запобігання підробок використовують такі ступені захисту:
- тривимірне зображення-голограма (зі зразком можна ознайомитись на сайті компанії, будь-які відхилення можуть свідчити про підробку);
- QR-код (при наявності), який дозволить через мобільний додаток провести легку перевірку;
- індивідуальний номер (кожен мішок має свій унікальний серійний номер, який не може повторюватись);
- мішок повинен бути добре склеєний/ рівно прошитий, текст і малюнок – нанесені акуратно, фарба не повинна залишати відбитки на руках і розмиватися при потраплянні вологи.
Існує багато способів появи на ринку насіння сумнівної якості. Щоб не придбати фальсифіковане насіння, дотримуйтесь наступних порад:
- Купуйте насіннєвий матеріал тільки в офіційних дистриб’юторів. Кожна компанія-оригінатор має своїх дистриб’юторів;
- Перевіряйте інформацію про виробника/дистриб’ютора у мережі Інтернет чи через ЗМІ;
- Порівнюйте ціни на відповідну продукцію, на сайтах різних виробників. Занижена ціна завжди викликає підозру. Якісне насіння не може бути дешевим, оскільки на його випробування, тестування, дослідження затрачаються великі кошти.
- Вимагайте Сертифікат, який засвідчує сортові якості насіння та Сертифікат, який засвідчує посівні якості насіння, або їх копії, засвідчені суб’єктом господарювання, якому видані такі сертифікати;
- При отриманні насіння перевіряйте відповідність інформації вказаної у сертифікатах (засвідчених копіях) та на етикетках, що мають бути на кожному мішку (внутрішня та зовнішня). Етикетка має містити всю необхідну інформацію про партію насіння (суб’єкт, культура, сорт, категорія/ генерація, номер партії, місяць та рік пакування, протруєно/оброблено, фракція калібрування, орган із сертифікації).
Головний спеціаліст відділу контролю в
сфері насінництва та розсадництва та якості зерна
Бражник О. М.