
У Переяславі провели захід до річниці публікації “Кобзаря” та відкриття музею “Заповіту” Шевченка. Що там було?
16 квітня у Переяславі провели культурно-просвітницький захід “Зі сторінок “Кобзаря” зійшла правди зоря” до 185-річчя виходу у світ першого видання “Кобзаря” поета Тараса Шевченка (18 квітня 1840 року) та річниці відкриття музею “Заповіту” Т. Шевченка у Переяславі (18 квітня 2008 року). Спеціальними гостями був фольклорний ансамбль “КолоДій” культурно-просвітницького центру “СвітЛиця” з Броварів. Про це повідомляє Інформатор.
Старша наукова співробітниця науково-дослідного відділу музею Катерина Нагайко розповіла, що “Кобзар” побачив світ за сприяння відомого письменника Євгена Гребінки. Надрукувало видання приватне видавництво Фішера в Санкт-Петербурзі коштом полтавського землевласника Петра Мартоса.
До “Кобзаря” увійшли 8 поезій: “Перебендя”, “Катерина”, “Тополя”, “Думка” (“Нащо мені чорні брови”), “До Основ’яненка”, “Іван Підкова”, “Тарасова ніч” та “Думи мої, думи, лихо мені з вами”. Книга швидко розійшлася (згідно з газетними оголошеннями, продавалася по карбованцю сріблом за примірник), виторг Петра Мартоса склав приблизно 500 карбованців сріблом.
“Перше видання “Кобзаря” 1840 року відоме у двох варіантах. Обсяг першого – 115 сторінок, а другого, що з низки причин вийшло з додатковими цензурними корективами, – 114 сторінок. Прижиттєві видання творів Шевченка стали раритетами ще у середині 19 століття. Арешт Тараса Шевченка 1847 року спричинив вилучення “Кобзаря” із бібліотек, приватних збірок. Це привело до того, що зараз лишилося лише кілька примірників оригінального видання”, – розповіла Катерина Нагайко.
З її слів, саме ця обставина зумовила звернення до такої форми відтворення першодруків шевченкових видань, як фототипія. У музеї “Заповіту” зберігається фототипічне видання 1962 року.
Цього дня до музею “Заповіту” завітали учні 2 та 8 класів гімназії №1. Із Броварів приїхали учасники культурно-просвітницького центру “СвітЛиця”. Його керівниця Юлія Кругляк продемонструвала присутнім мультфільми, створені у стилі пластилінової анімації та озвучені інклюзивними дітьми за творами відомих українських письменників, зокрема й Тараса Шевченка. А фольклорний ансамбль “КолоДій” заспівав українських пісень.

У Переяславі провели культурно-просвітницький захід до річниці виходу “Кобзаря”

Катерина Нагайко розповіла цікаві факти про “Кобзар”

На захід завітали учні гімназії №1

Керівниця культурно-просвітницького центру “СвітЛиця” Юлія Кругляк показала мультфільми у стилі пластилінової анімації на тему Шевченка

Діти подивилися анімацію “Історія першого видання “Кобзар”

Фольклорний ансамбль “КолоДій” заспівав українських пісень

Діти весело та цікаво провели час