У зв’язку з підвищенням мінімальної заробітної плати у бухгалтерів виникає багато запитань щодо доплат до встановленого рівня. Розглянемо, чи необхідно проводити доплату до розміру мінімальної заробітної плати при розрахунку відпускних.
Заробітна плата – це грошова одиниця, за яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу. ЇЇ розмір за повністю виконану місячну (годинну) норму праці не може бути нижчим за розмір мінімальної заробітної плати.
Отже, якщо працівником виконано місячну норму праці, йому мають нарахувати заробітну плату не нижче розміру мінімальної заробітної плати ( з 01.01.2017 року – 3200 грн.). Частиною другою ст. 3.1 Закону України « Про оплату праці» визначено вичерпний перелік виплат, які не враховуються при обчисленні заробітної плати працівника для забезпечення її мінімального розміру. Такі виплати мають виплачуватись понад розмір мінімальної заробітної плати, а саме – 3200 грн.(схема)
У разі якщо нарахована заробітна плата працівника, який виконав місячну норму праці, є нижчою за законодавчо встановлений розмір мінімальної заробітної плати, роботодавець проводить доплату до рівня мінімальної заробітної плати, яка виплачується щомісяця одночасно з виплатою заробітної плати. Розмір заробітної плати працівника може бути нижчим за розмір мінімальної заробітної плати у разі укладення трудового договору про роботу на умовах неповного робочого часу, а також при невиконанні працівником у повному обсязі місячної (годинної) норми праці. У такому випадку заробітна плата працівникові виплачується пропорційно до виконаної норми праці. Середня заробітна плата, що зберігається за працівником упродовж днів щорічної відпустки, обчислюється з урахуванням положень Порядку 100. Обчислення середньої заробітної плати для оплати часу щорічної відпустки, проводиться виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю надання відпустки (п.2 Порядку №100).
Пунктом 7 Порядку №100 визначено, що нарахування виплат за час щорічної відпустки провадиться шляхом ділення сумарного заробітку за останні перед наданням відпустки 12 місяців на відповідну кількість календарних днів року, за винятком святкових і неробочих днів, установлених законодавством. Одержаний результат перемножується на число календарних днів відпустки.
Слід зауважити, що вищезазначеним Порядком не передбачено здійснення доплати до рівня мінімальної заробітної плати.
Таким чином, якщо сума середньої заробітної плати, обчислена для оплати часу щорічної відпустки, менша за розмір мінімальної заробітної плати, то доплата до розміру 3200 грн. не провадиться.
Ольга Мусієнко,
начальник відділу з питань охорони праці УСЗН Переяслав-Хмельницької міської ради