Міжнародний день здоров’я рослин

   12 травня щорічно відзначається Міжнародний день здоров’я рослин (International Day of Plant Health), започаткований Міжнародною конвенцією захисту рослин (IPPC). Традиційно в цей день в різних країнах світу тривають заходи по підвищенню обізнаності людей про важливість збереження здоров’я рослин для забезпечення продовольчої безпеки, здоров’я людей та навколишнього середовища. Здоров’я рослин є основою розвитку сільського господарства та має важливе значення для забезпечення того, щоб посіви були продуктивними, природні екосистеми функціонували належним чином і люди мали доступ до безпечної та поживної їжі.     

   Рослини становлять основу життя на Землі, виробляючи шляхом фотосинтезу органічні речовини з мінеральних, вони поглинають вуглекислий газ і небезпечні органічні сполуки та наповнюють атмосферу киснем. Рослини становлять близько 80 відсотків їжі, яку споживає людство і виробляють 98% кисню яким ми дихаємо.   Життя людини повністю  залежить від рослин. Вони є джерелом їжі та одягу. Завдяки їм ми маємо паливо, будівельні матеріали і життєво важливі ліки. Від рослин  залежать тварини, птахи й комахи. Рослини впливають не лише на наше  здоров’я, але і на здоров’я  нашої планети.

     Вчені всього світу постійно працюють над новими методами захисту сільськогосподарських рослин, для виключення небажаного впливу шкідливих факторів. Основними методами захисту є: агротехнічні, фізико-механічні, хімічні, біологічні та комплексні. Інтегрований метод захисту поєднує все вище перераховане.

   Гармонійне співіснування людини з природою та рослинним світом зокрема, може бути досягнуто лише у забезпеченні чіткої взаємодії господарської діяльності людини, галузей охорони природи, захисту та карантину рослин та екологічного виховання населення. Потрібно запобігати поширенню шкідників, використовуючи лише сертифіковане насіння та саджанці. Регулярно проводити моніторинг сільськогосподарських угідь на наявність шкідників та хвороб рослин. Користуйтесь перевагами сучасних технологій, мобільних додатків,  для отримання доступу до інформації про методи запобігання поширенню шкідників і хвороб рослин і боротьби з ними. Застосовуйте інтегрований захист рослин на основі прогнозів, економічних порогів шкодочинності, дії корисних організмів для забезпечення надійного захисту рослин і екологічної рівноваги довкілля. При проведенні заходів захисту рослин необхідно віддавати перевагу екологічно безпечним методам, біологічним препаратам.

   Міжнародні подорожі і торгівля за останні роки значно збільшилися в обсязі і дозволяють шкідникам і хворобам швидко поширюватися по світу, завдаючи величезної шкоди довкіллю. Захист здоров’я рослин має важливе значення при переміщенні вантажів через кордони. Це досягається шляхом глобального співробітництва в рамках Міжнародних стандартів фітосанітарних заходів (ISPM). Новітня електронна фітосанітарна сертифікація (ePhyto), яка введена в Україні, спрощує процес і робить торгівлю швидшою та безпечнішою.

   Завдання Держпродспоживслужби спрямовані на недопущення проникнення в країну нових шкідливих організмів, локалізацію та ліквідацію виявлених вогнищ шкідливих організмів, усунення негативних наслідків використання пестицидів та контроль за їх використанням, нагляд за виробництвом та реалізацією насіннєвого та садивного матеріалу, впровадження у виробництво стійких сортів із застосуванням нових біотехнологічних методів, використання біологічних препаратів, ентомофагів.  

   Здорова планета – це мир, здорові люди, рослини,  гармонійне поєднання всіх природних складових навколишнього середовища.

Головне управління Держпродспоживслужби в Київській області

                                                         головний спеціаліст відділу фітосанітарної діагностики

управління контролю в сферах насінництва та розсадництва,

карантину та захисту рослин

Олег КУТОВЕЦЬ

Додати коментар