
У Переяславі відзначили свято Масниці. Як це було?
1 березня у Переяславському Музеї народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини відсвяткували Масницю. Переяславці та гості міста зібралися аби відзначити народне свято Колодія, провести зиму та зустріти традиційними обрядами весну. Інформатор розповідає, як це було.
Опівдні на базарній площі музею вже було повно люду. Хоча перший день весни не потішив сонечком та теплом, а навпаки, відвідувачів було багато. Дорослі, діти, люди похилого віку, військові – насолоджувались концертною програмою та смакували українською кухнею. Найбільші, безперервні черги були до столів із наїдками. Все як завжди традиційно: сало, вареники, млинці, м’ясо, різні закуски та міцні зігріваючі напої. Кожен вибирав собі місце де можна було примоститись та покуштувати частувань. Окрім цього, був ярмарок майстрів, які продавали свої вироби. Ляльки-мотанки, посуд з дерева, в’язані іграшки, вишиванки та інше. Атмосфера була справді святковою та народною.
На кожному ж прилавку стояли спеціальні баночки від ГО “Нескорені” для донатів на ЗСУ. Самі ж волонтерки організували власний столик, який прикрасили прапором підписаним військовими, де продавали все, що виготовили та приготували власноруч: картини, іграшки, вишивки, прикраси, сушені фрукти, обереги, солодощі. Всі виручені кошти – у тубус на збір для військових. А згодом провели й розіграш іменного торта від “нескорених”, який приготувала місцева кондитерка Наталія Римар. За донат не менше ніж 200 гривень, люди азартно змагалися за головний солодкий приз. Зрештою тортик виграв маленький хлопчик Назар, який задонатив найбільшу кількість разів.
Та всі зібралися ж не просто так. Адже Масниця (Колодій) – це народне етнографічно-побутове свято, яке пов’язане із давнім народним звичаєм – проводами зими і зустріччю весни. Воно бере свій початок з праслов’янських часів. А головним обрядом свята були “Колодки”. Колодій або Колодка – саме традиції, пов’язані з цими назвами та мають давнє коріння. На святі відродили звичай чіпляння колодки (дерев’яний брусок) чоловіку, який ще без пари. А учасники народного фольклорного ансамблю “Громиця” із Києва продемонстрували обряд “народження колодки”, багато співали, та з гостями музею поводили хоровод через весь майданчик.
Окрім цього, гості дізналися багато традицій та звичаїв про свято Колодія, які відтворювали аматорський фольклорний колектив “Мамина пісня” та народний драматичний театр Полого-Вергунівського будинку культури, народний фольклорний ансамбль “Горлиця”, вокальний ансамбль “Вишиванка”, жіночий вокальний ансамбль “Берегиня”, колектив Троїстих музик, вокальний колектив “Яблуневий цвіт” та інші. Артисти виконали низку народних пісень та проводили різні інтерактиви із відвідувачами свята.
Окрім цього однією із найпопулярніших забав на святі Колодія був стовп із подарунками, а також спалення солом’яного опудала. Вважається, що цей ритуал прискорює прихід весни та проганяє холод.

У музеї просто неба відзначили Масницю

Людей було багато

Майстри продавали власноруч виготовлені вироби

Вокальні колективи відтворювали традиційні обряди

Команда ГО “Нескорені” проводила збір коштів на ЗСУ

Відвідувачі музею фотографувалися біля фотозон

Водили й хороводи

А ще багато танцювали та співали

Біля цього опудала робили найбільше фото

Люди активно брали участь у розвагах та забавах