Три роки потому: як починалося вторгнення Росії в Україну

 
Автомобілі стоять вздовж шосе, коли люди виїжджали з Києва у четвер, 24 лютого 2022 року. Фото: Emilio Morenatti
24 лютого. Дата, яка змінила все. Дата, яка розділила життя на “до” і “після”. Тієї ночі Україна прокинулася від вибухів — і вже не заснула. Противник планував бліцкриг, але отримав супротив, який триває досі. Це день, коли здаватися було не варіантом.

Українські Новини нагадають, як це було.

Приблизно о першій ночі з’явилися повідомлення про те, що Росія закрила повітряний простір уздовж кордону з Україною. А близько 4:00 ранку, після появи тоді ще невідомих людей в камуфляжі, зникло світло і перестали працювати вебкамера на блокпостах в Каланчаку і на Чонгарі.

О 4:50 ранку керівник Росії Володимир Путін з’явився на російському телебаченні, щоб оголосити свою спеціальну операцію, а по суті — повномасштабну війну проти України. І вже через кілька хвилин нічну тишу над українськими містами розірвали вибухи.

Разом з ракетною атакою на державний кордон почався одночасний наступ з території Росії та Білорусі. Українські прикордонники в Луганській, Сумській, Житомирській, Харківській та Чернігівській областях були атаковані росіянами з важкою технікою, артилерією та стрілецькою зброєю.

Цей день у багатьох українців почався однаково: з вибухів, дзвінків та повідомлень.

У 6:50 з’явилося звернення від Володимира Зеленського, в якому він повідомив, що Росія почала свою так звану спецоперацію, а фактично повномасштабне вторгнення на всю територію України. “Шановні громадяни України, сьогодні вранці президент Путін оголосив проведення спеціальної військової операції на Донбасі. Росія здійснила удари по нашій військовій інфраструктурі та по нашим прикордонникам, прикордонним загонам. В багатьох містах України було чутно вибухи. Ми вводимо воєнний стан на всій території нашої держави”, — сказав тоді Зеленський.

О 8:10 ранку рішенням Верховної Ради України на всій території держави був запроваджений воєнний стан. Спікер Руслан Стефанчук оголосив, що ті депутати, які покинуть Україну, — зрадники. Тривожні новини надходили одна за одною. Російські війська просувались на півдні в бік Херсона та Мелітополя, а на сході тривали атаки на Маріуполь, Волноваху і Шахти.

Зеленський наказав завдавати максимальних втрат загарбникам. Таке повідомлення невдовзі з’явилося у Фейсбуці тодішнього головнокомандувача Збройних сил України Валерія Залужного. “Сили оборони держави, користуючись правом на самооборону, відповідно до статті 51-ї статуту Організації Об’єднаних Націй, надають гідну відсіч спробам противника прорвати кордон. Ситуація контрольована. Російські війська несуть втрати. В районі проведення ООС збито п’ять літаків та два вертольоти, підбито два танки і знищено кілька вантажівок Збройних сил Російської Федерації. Верховний головнокомандувач Збройних сил України віддав наказ завдавати втрат загарбникам”, — йшлося тоді в його повідомленні.

Об 11:30 Володимир Зеленський повідомив на брифінгу, що Україна розриває дипломатичні стосунки із Російською Федерацією.

Тим часом Росія розпочала блокаду українських портів, повідомивши, що всі судна в Азовському морі, а також в північно-західній частині Чорного моря будуть вважатися терористичною загрозою.

В той день окрім бойових дій на території України відбувалося багато й інших подій. Світ висловлював багато обурення і підтримки, були анонсовані нові санкції для Росії, оголошено про нову антипутінську коаліцію. Зачинялись деякі підприємства в Росії, вводилися обмеження пального, оновлювалась інформація про роботу банків, курс долара, транспорт, укриття, оповіщення про загрозу ракетних ударів. “Укрзалізниця” над зусиллями евакуйовувала людей з найбільш небезпечних регіонів.

Близько 13:00 відбулася спроба висадки російського десанту у Гостомелі, біля Києва. Слідом за висадкою військових, туди мали прилетіти транспортні літаки із сотнями росіян і важкою технікою. Як ми знаємо, вони вже чекали в Білорусі того часу сигнал для вильоту. Якби Іл-76 сіли на злітно-посадкову смугу, то під Київ десантувалися б тисячі військових окупантів. І хоча той аеродром росіянам вдалося тимчасово захопити, головну загрозу вдалося усунути, і транспортні літаки так ніколи під Києвом і не приземлилися.

Близько 16:00 росіяни зайшли на територію Чорнобильської атомної електростанції і за декілька годин контроль над нею було втрачено. Зеленський назвав цей крок війною не лише проти України, а й проти всієї Європи.

Україну атакували не лише ракетами, а й дезінформацією, простіше кажучи, фейками. Як, наприклад, новини про висадку російського десанту в Одесі.

Острів Зміїний був захоплений близько 22:00. Тоді було повідомлено про загибель 13 прикордонників, але як стало відомо пізніше, росіяни їх взяли у полон. За кілька годин до цього прозвучала фраза від українського прикордонника, яка вселила надію в українці в стала символом незламності духу українського народу.

Опівночі Володимир Зеленський підписав указ про загальну мобілізацію. У своєму вечірньому зверненні він повідомив про те, що він залишається в Україні, як і його родина, хоч він і отримав інформацію про те, що буде ціль номер один для росіян.

Але вечір 24 лютого приніс і дещо особливе. Вечір 24 лютого приніс нам впевненість, що ми будемо боротися. Незабаром слова українського прикордонника стануть пророчими для російського крейсера “Москва”, над Зміїним підійметься український прапор, над Херсоном і частиною Харківської області буде відновлено контроль, Кримський міст запалає, а українські безпілотники будуть завдавати ударів вглиб Росії.

Джерело

Додати коментар