5 лютого у переяславському музеї “Заповіту” Тараса Шевченка презентували літературно-художнє видання “Воюючий Шевченко. Мала світоглядна книжка українського воїна”. Його створив фонд “Рідна країна” для українських захисників. Представив проєкт громадський діяч, засновник фонду Микола Томенко. Про це повідомляє Інформатор.
На презентацію запросили військових, які дислокуються на Переяславщині. Микола Томенко зазначив, що цей проєкт допоможе підійняти бойовий дух та розвинути світогляд захисників.

– Саме в Переяславі Шевченка вперше назвали батьком. Йому був 31 рік, коли він розвивав святогляд української молоді. Шевченко нічого не боявся та завжди казав правду. За його віршами вчили українську. Тоді бути українцем було нелегко, – пояснив Томенко. – Коли я зустрічався з військовими, то відчув брак світоглядного моменту. Хоча саме це має підживлювати й підтримувати їх. Я відчув, що такий “кишеньковий” Шевченко не завадить.
Також він додав, що хотів розробити книжку, яка буде “на серці” у військових. Спочатку назва була “Захалявна книжка” – така була у Шевченка, яку він ховав у чоботях, коли йому заборонили писати у засланні. Згодом науковці дійшли до думки, що краще назвати це “Малою світоглядною книжкою українського воїна”.
– Щодо форми логіка була в тому, що вона мусить бути кишеньковою. Тоді Шевченко весь час буде із захисниками. Образ військового Шевченка розробили молоді викладачі кафедри дизайну Черкаського державного технологічного університету, з яким ми співпрацюємо, – розповів Микола Томенко.
На обкладинці зображений Тараса Шевченко у військовій формі з автоматом у руках, на звороті – пам’ятник поету у Бородянці, що в Бучанському районі. Саме ця пам’ятка однією з перших потрапила під російський обстріл. “Він автентичний та знаменитий у всьому світі. Настав момент, коли росіяни почали вбивати не лише людей, а й Шевченка”, – сказав Томенко.
Книгу видали у Черкасах наприкінці 2024 року накладом 1 тисяча примірників. Упорядник та автор передмови – Микола Томенко. Книжка містить 10 творів Тараса Шевченка. Такого обсягу достатньо, щоб вона залишалася легкою у вазі. Всі ці твори вважають найбільш цензурованими та антимосковськими із доробку поета. Науковці прагнули зберегти знакові моменти – книжка розпочинається з “Молитви”, а закінчується – “Заповітом”, який написаний у Переяславі. Решту 8 творів викладені у хронологічному порядку написання.
Микола Томенко навів приклад цензурування на вірші “Чигрине, Чигрине…”, який також входить до книжки. Там є такі рядки:
“За що ж боролись ми з ляхами?
За що ж ми різались з ордами?
За що скородили списами
Московські ребра??”
Цензура замінила ляхів на панів, а московські ребра на татарські. Деякі твори Шевченка вилучали повністю. У віршах “До Основ’яненка” та “Катерина” є чітка теза про те, що москаль – це росіянин або московит.
“А до того – Московщина,
Кругом чужі люде…”, – рядки з вірша “До Основ’яненка”.
Микола Томенко додав, що у книжці є кілька “фішок”: “Під кожним із 10 творів я коротенько зробив коментарі. У них пояснюю, коли написаний вірш та у зв’язку з чим. У кінці книжки ще є порожня сторінка, де можна записувати думки”.
Після презентації екземпляри книжки подарували усім присутнім, а військовим вручили ще й пакунки з допомогою від “Рідної країни”. На згадку зробили спільне фото.

Микола Томенко презентував книжку з антимосковськими та цензурованими віршами Тараса Шевченка

Проєкт “Воюючий Шевченко. Мала світоглядна книжка українського воїна”

Книжку розробили для бойового духу українських захисників

Микола Томенко цитував цензуровані вірші Шевченка, які увійшли до книжки

На презентацію книжки запросили військових, які дислокуються на Переяславщині

Військові отримали кишенькову книжку з віршами

На згадку зробили спільне фото