6 січня за новоюліанським календарем віряни відзначають свято Хрещення Господнього, або Богоявлення. Де та коли на Переяславщині можна буде освятити воду? Інформує Переяслав.City.
У Переяславі
- Єфремівський (біля лікарні) – літургія о 8:30, освячення води о 10:00;
- У Музеї народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини 6 січня пройде чин освячення води о 12:00.
У сільських храмах
- Воздвиження Хреста Господнього (с. Дем’янці) – освячення води пройде 6 січня о 7:30;
- Сергія Радонезького (с. Ташань) – освячення води пройде 5 січня о 16:00;
- Покрови Божої Матері (с. Помоклі) – освячення води пройде 6 січня о 8:00;
- У Козлові освячення води відбудеться поблизу місцевого ФАПу 6 січня об 11:00. Чин освячення проведе отець Геннадій, священник ПЦУ(Православної церкви України).
- У Горбанях і Чопилках 8 і 9 січня (у середу і четвер ) священником відбудуться відвідини домівок з хрещенською водою. Проходитимуть за минулорічним списком, хто ще побажає записатись: Мартинюк Тетяна Яківна 0983985211, Тарасова Любов Олександрівна 095 018 88 68, Василь 0664434109;
- У Пологах-Яненках освячення води пройде в центрі села 6 січня о 12:00.
Навечір’ям Богоявлення у церковному календарі іменується Хрещенський святвечір. Адже він знаменує собою переддень великого церковного торжества, час приготування до дванадесятого свята Богоявлення, Хрещення Господнього.
В цей день, 5 січня, прийнято дотримуватися одноденного посту. До речі, цей піст вважають найдавнішим серед одноденних, який запроваджено приблизно у ІІІ столітті одночасно зі святом Богоявлення, що спочатку відзначалося як єдине свято разом із Різдвом Христовим. Цей пісний день був аналогом пасхального посту, який в кінці ІІ – на початку ІІІ століття тривав два дні або 40 годин.
Через важливість події, яка вшановуватиметься наступного дня – подія Хрещення Господнього, святе Богоявлення – Церква й установила цей піст. Традиція готувати на Хрещенський святвечір кутю, яку називають “голодною”, теж пов’язана з постуванням. Тому ця традиційна хрещенська страва, на відміну від, скажімо, “багатої” різдвяної чи “щедрої” куті, виглядає доволі скромно, аскетично і складається лише з кількох базових складників.
У наших храмах вранці цього дня буде звершуватися літургія за чином святителя Іоана Золотоустого. Після літургії славлення посеред церкви – співаються перед запаленою свічкою тропар та кондак свята Богоявлення, а також звершуватиметься Велике освячення води. Вода, освячена за Чином великого водосвяття, є особливою, адже цей Чин звершується лише на свято Богоявлення двічі на рік: у Навечір՚я Богоявлення та наступного дня, в саме свято Хрещення Господнього. Вода, що освячена в дні святкування Богоявлення, в церковній традиції отримала назву “велика агіасма”, що українською мовою означає “велика святиня”.
Приходьте до наших храмів, піднесімо разом наші сердечні молитви до Бога в час, коли Батьківщина в небезпеці. Помолімося за наших воїнів, за наших рідних, близьких і далеких. Нехай свята вода буде на зцілення душі і тіла, на всяку особливу користь, яка веде нас до спасіння.