Дев’ятнадцятий рік літературно-мистецький фестиваль «Переяславська осінь Кобзаря» збирає поціновувачів творчості поета і прозаїка, філософа і художника, генія нашої нації Тараса Шевченка. 25 листопада в актовому залі Центру культури і мистецтв конкурсанти декламували на розсуд журі шевченкове слово, повідомляє Proslav.
Усі свої найкращі твори – «Кавказ», «І мертвим, і живим…», «Холодний яр», «Давидові псалми», «Минають дні, минають ночі», присвята до поеми «Єретик», «Три літа», «Наймичка», «Маленькій Мар’яні» і безсмертний «Заповіт» Тарас Шевченко написав восени 1845 року під час візиту до Переяслава. Той період увійшов в історію літератури як «Переяславська осінь Кобзаря».
У межах однойменного літературно-мистецького фестивалю щороку в Переяславі проходить конкурс творчої спадщини Шевченка. Цьогоріч на участь надійшло понад 220 заявок. У номінаціях образотворче та декоративно-ужиткове мистецтво представили 143 роботи – суддівська комісія оглядала їх днем раніше.
Тепер же оцінювали представників сценічного та візуального мистецтва у жанрах «художнє слово», «літературно-музичні композиції», «театральний», «вокальний», «відеопрезентація».
Під час поетичних читань лунали уривки з поем «Княжна», «Кавказ», «Гайдамаки, «Сон», «І мертвим, і живим…», твори «Село», «Думи мої», «Якби мені черевики…», «Якби ви знали, паничі», «Зацвіла в долині червона калина», «У нашім раї, на землі», «Тече вода з-під явора», «Садок вишневий коло хати», «Доля», «На Великдень, на соломі», «Реве та стогне Дніпр широкий», «Мені однаково», «На панщині пшеницю жала», «Вітре буйний», «Хустина», «Минають дні, минають ночі», «Ой три шляхи широкії», «Борітеся, поборете», «Ой тумане, мій тумане», «Думи мої», «Бандуристе, орле сизий»…
На музику поклали такі видатні твори Шевченка: «Думи мої, думи», «Минають дні, минають ночі», «Зацвіла в долині червона калина», «Нащо мені чорні брови», «Садок вишневий» та інші.
У театральному жанрі глядачам і суддям запропонували дві постановки. Учні Гайшинської гімназії презентували виставу за п’єсою Шевченка «Назар Стодоля», а керівниця народного театру Переяславського центру культури і мистецтв Людмила Леляк виступила з моновиставою за баладою «Утоплена».
Конкурсна програма тривала впродовж усього дня. Свої таланти продемонстрували 82 учасники у чотирьох вікових категоріях: І – від 5 до 7 років, ІІ – від 8 до 13 років, ІІІ – від 14 до 18 років та V категорія – змішана, де вік необмежений.
Тим часом за лаштунками було гамірно. Маленькі й дорослі шевченкознавці з хвилюванням чекали свого виходу на сцену, аби донести пророчі слова видатного поета. Серед них – вихованці творчих студій, учні мистецьких шкіл, загальноосвітніх навчальних закладів, професійного коледжу, студенти, досвідчені виконавці й аматори.
Художній рівень виконавської майстерності оцінювали четверо членів журі:
- Антоніна КАРПЕНКО – заступниця директора з навчально-методичної роботи Переяславської музичної школи імені Павла Сениці;
- Олена ТКАЧЕНКО – кандидат педагогічних наук, доцент кафедри музичного мистецтва та методик навчання Університету Григорія Сковороди в Переяславі;
- Тетяна МАЙСТРЕНКО – директорка КЗ «Переяславська публічна бібліотека» Переяславської міської ради;
- Тетяна ПАЛАТНА – заслужена працівниця культури України.
Судді враховували дикцію, виразність, інтонацію, артистизм, сценічну культуру, постановку твору. Та найголовніше – те, чи відчувають діти серцем поезію Кобзаря, зазначила Тетяна Майстренко.
– Сьогодні поезія Шевченка особливо актуальна і потужна, як ніколи. Майже 200 років минуло, а ми досі знаходимо в його рядках силу й наснагу. Вбачаємо, що пророцтва, зашифровані в них, збуваються. Тому мене неймовірно тішить, що в нашому місті з року в рік проводиться цей важливий конкурс, і дуже приємно стати його частиною. Я вперше серед членів журі, й, напевно, хвилювалася навіть більше, ніж учасники, – усміхається Тетяна Миколаївна. – Всім серцем вірю, що наступний конкурс відбудеться вже в мирній Україні.
Голова журі Тетяна Палатна вкотре взяла на себе почесну й відповідальну місію оцінювати виконавську майстерність конкурсантів.
– Приємно вразила така кількість учасників цього року. Хочеться подякувати батькам і наставникам конкурсантів за те, що мотивують молоде покоління вивчати літературну спадщину Тараса Шевченка й підтримують їхні творчі прагнення.
Багаторічний досвід у сфері культури й насичений сценічний шлях дозволяють Тетяні Федорівні глибоко та виважено проаналізувати кожен виступ. У своїх коментарях вона влучно поєднувала компліменти, щиру підтримку та професійну критику.
– Поезію Шевченка потрібно пропускати через себе, глибоко відчувати, а не просто монотонно читати завчений текст. Так, вона складна, але за умовами конкурсу дозволялося виконувати також вірші інших авторів про Шевченка. Це давало змогу для творчого пошуку. Важливо красиво почати свій виступ, але ще важливіше – завершити його переконливо та продумано. На жаль, багатьом конкурсантам не вистачило саме ефектного фіналу.
Тетяна Палатна зауважила, що не всі учасники продумали свої сценічні образи.
– Сцена – це подіум, і кожна деталь має бути вивірена. Також хотілося більшої різноманітності репертуару, адже Тарас Григорович залишив величезну спадщину. Наприклад, пісню «Думи мої, думи» виконали п’ять разів, а заявлено було ще більше. Завжди вабить творчий і нестандартний підхід.
Водночас голова журі звернула увагу, що більшість учасників відповідально поставилися до підготовки. З особливим захватом вона відзначила сучасне трактування творчості Шевченка.
– Приємно, що творчість Шевченка осучаснили, співставили з теперішніми подіями. Вихованці студії конферансу «Акцент» вразили своїм креативним підходом. Професійно, проникливо виступила Людмила Леляк – це був справжній театральний перформанс. Яскраве музичне переосмислення твору запропонував рок-гурт «Драбадан». Прекрасно, коли молоді виконавці наново відкривають Шевченка.
Оголошення та нагородження переможців конкурсу відбудеться під час гала-концерту 29 листопада у другому корпусі Переяславського центру культури і мистецтв.