Що підготував 2018 рік підприємцям-спрощенцям? Ставки єдиного податку залишаються незмінними. З 1 січня змінилися правила сплати ЄСВ (єдиного соціального внеску).
- Спрощенці I групи тепер не мають «знижки» на сплату ЄСВ. Минулого року платники єдиного податку I групи мали можливість сплачувати половину мінімального страхового внеску. Тепер ця норма скасована – і всі підприємці-спрощенці мають платити щомісяця повну мінімальну суму ЄСВ, яка у 2018 складає 819,06 грн. (22% від мінімальної заробітної плати: 3723 * 0,22 = 819,06). Минулого року мінімальна сума ЄСВ складала 704 гривні (обраховувалася від МЗП 3200 грн), а спрощенці I групи мали можливість платити 352 гривні. Тепер податкове навантаження збільшується. Але, разом із тим, якщо спрощенець першої групи платив половину ЄСВ, то й страхового стажу, необхідного для призначення пенсії, йому зараховувалася половина. Наразі ж, із 1 січня 2018 року, періоди підприємницької діяльності спрощенців першої групи зараховуватимуться до страхового стажу, як і у решти підприємців, у повному розмірі.
- Збільшена максимальна межа нарахування ЄСВ. Внесені зміни до закону про ЄСВ, і тепер його величина обраховується по-новому: це 15 розмірів мінімальної заробітної плати. Як відомо, мінімальна заробітна плата у 2018 році складає 3723 грн. Відповідно, ЄСВ нараховуватиметься від максимальної суми доходу 3723*15 = 55 845 грн. Для порівняння: у 2017 році нарахування ЄСВ залежало не від мінімальної заробітної плати, а від прожиткового мінімуму, максимальна база нарахування складала 25 прожиткових мінімумів, і на кінець 2017 року дорівнювала 44 050 грн.
- Нові строки сплати ЄСВ. Для певних категорій підприємців змінені строки сплати ЄСВ – з річного на квартальний. Так, нові строки сплати єдиного внеску встановлено для таких категорій підприємців: для фізичних осіб-підприємців, які застосовують загальну систему оподаткування; для осіб, які провадять незалежну професійну діяльність (наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або осіб, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність) та отримують дохід від цієї діяльності; для членів фермерського господарства. Тепер ці підприємці зобов’язані сплачувати ЄСВ, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується такий внесок (наприклад, за перший квартал – до 20 квітня).
- Фермерів зобов’язали платити єдиний внесок. У переліку платників єдиного внеску з’явилася нова категорія — члени фермерського господарства. Вони стають платниками як фермери, якщо не є застрахованими особами на інших підставах (наприклад, оформлені як підприємці). Раніше члени фермерського господарства сплачували ЄСВ на добровільних засадах, укладаючи договори добровільного страхування.
- Пенсіонери-підприємці звільняються від сплати ЄСВ Фізичні особи-підприємці, втому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, члени фермерського господарства звільнятимуться відсплати за себе єдиного внеску, якщо вони отримують пенсію за віком або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого ст. 26 Закону про пенсійне страхування, та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу.