23 та 24 березня, на базі Меморіального музею академіка В. Г. Заболотного, відбувся діалог науковців НІЕЗ «Переяслав» (Колибенко О. В., Нагайко Т. Ю., Кузьменко Ан. В., Костенко Н. В.) з кандидатом наук, докторантом в Інституті фізичної хімії Польської академії наук – Ясухіро Ігарасі.
У ході зустрічі гість із Японії, що нині мешкає у Польщі, познайомився в експозиції музею з багатою творчою та науковою спадщиною видатного українського зодчого, на прикладі якої відкрив важливі тенденції розвитку української архітектури та містобудування у 20–60-х рр. ХХ ст. Зокрема, для іноземного науковця актуальною виявилася інформація про розроблені під керівництвом В. Г. Заболотного технології будівництва в аспекті використання доступних та екологічно чистих матеріалів, які в умовах обмежених ресурсів та фінансування часто випереджали час.
Науковці музею поділились із гостем власними науковими здобутками у царині дослідження архітектурної спадщини свого земляка та презентували відповідні матеріали, які розкривають цю проблематику. У ході діалогу Ясухіро Ігарасі також з’ясував, що авторство проектів окремих будівель, які попередньо вже були йому відомі, належить саме В. Г. Заболотному.
На прикладі полотен і акварелей, написаних В. Г. Заболотним, а також предметів, виготовлених особисто зодчим, японський дослідник відзначив багатогранність творчої спадщини архітектора. Ясухіро Ігарасі справедливо зауважив і про вагомий внесок В. Г. Заболотного у вивчення історії українського мистецтва, презентований в експозиції музею фундаментальним 6-ти томним виданням за редакцією академіка.
Зустріч стала актуальною і в руслі відзначення 120 річниці від дня народження академіка В. Г. Заболотного, який, окрім значних здобутків на архітектурній, науковій і мистецькій ниві, залишив помітний слід у процесі збереження культурної спадщини. У цьому контексті музейники також поділилися з гостем особливостями розроблених В. Г. Заболотним методик дослідження та збереження пам’яток культури в ході здійснення наукової діяльності студентів, аспірантів та науковців під його керівництвом. Однак, не менш важливим є й персональний внесок зодчого у збереження культурних надбань. Зокрема, В. Г. Заболотному разом з дружиною вдалося зібрати й передати музею унікальну колекцію оригінальних предметів, серед яких особливе місце належить роботам японських майстрів і митців.
Тому не дивно, що ключовим моментом діалогу стали спільне обговорення й аналіз саме цієї колекції. У ході музейної комунікації науковцям НІЕЗ «Переяслав» вдалося отримати цінні відомості від безпосереднього носія японської культури про місце цих предметів у мистецтві Країни сонця, що сходить, традицію їх використання на сучасному етапі, а також умови й середовище побутування. Було уточнено символізм розпису й оздоблення зазначеної групи експонатів та прочитання назв окремих музейних предметів, що презентують традиційні зразки образотворчого мистецтва Японії тощо. Познайомившись докладно з музейною колекцією, Ясухіро Ігарасі дав їй високу оцінку та підтвердив унікальність предметів XVIII – XIX ст., виготовлених майстрами на його батьківщині. Таким чином, нинішня музейна комунікація у міжнародному форматі, значною мірою, стала можливою завдяки подвижницькій діяльності В. Г. Заболотного.
Діалог між дослідниками на базі Меморіального музею академіка В. Г. Заболотного засвідчує, що зібрана й передана видатним українським зодчим культурна спадщина, яка нині оформлена у вигляді музейної експозиції, робить важливий внесок у збереження й трансляцію японської культури наступним поколінням як в українському, так і в міжнародному вимірах. Таким чином, колекція НІЕЗ «Переяслав», будучи представленою саме в регіоні, виступає важливим підґрунтям для розширення ареалу осередків міжкультурної комунікації на міжнародному рівні.
К. і. н., с. н. с., завідувач науково-дослідного відділу «Музей історії архітектури Середньої Наддніпрянщини нового та новітнього часу» Андрій Кузьменко