У вихідні у музеї “Заповіту” проводили творчі зустрічі із Катериною Білетіною. Художниця презентувала свої картини та провела майстер-клас.
У суботу, 5 жовтня, у переяславському музеї “Заповіту” Т.Г. Шевченка одеська художниця Катерина Білетіна презентувала свою виставку “Український потрет”. Зустріч відбулася у рамках науково-просвітницького проєкту “Десяте літо”. Про це повідомляє Інформатор.
– Існує думка, що під час будь-якої практики – чи ти малюєш, чи пишеш – приходить універсальна істина. У мене так з “Українським потретом”. Я малюю не просто дівчат і хлопців в національному одязі, а хочу розповісти про людину, проживаючи її психологічний та емоційний стан через обличчя, – сказала Катерина.
У 2011 році за життєвими обставинами Катерина Білетіна опинилась у Херсоні та пробула там рік. Разом зі своєю подругою Анною організовувала творчі вечори – художниці змальовували прогресивну молодь. Так і заснувала цикл портретів “Херсонський щоденник”. Зараз, через понад 20 років, доля тих людей суттєво змінилась.
– Валентин Добрий загинув на війні 21 жовтня минулого року. Одна з дівчат поїхала до Росії. Саша залишилась підтримувати батьків у Херсоні, вона робить татуювання. Одного разу до нас завітала Анжеліка з Лос-Анджелесу. Дівчина Маша поїхала навчатися до Польщі, а Ярик Мороз воює в лавах ЗСУ та боронить лівий берег Херсонщини. Це дуже потужні образи.
Портрет переяславки Оксани Степанової художниця намалювала у музеї просто неба на Зелені свята. Помітивши гарне освітлення, жінка позувала на тлі свого килимка. Катерину Нагайко, старшу наукову співробітницю музею “Заповіту”, зобразила під час пленеру, який проводила зі школярами.
Картину “Україна – принцеса Європи” писала протягом тривалого часу. Художниця багато разів поверталась до цього зображення та щось змінювала. Впливали різні революційні події. У 2014 році вона зрозуміла, що це образ України – гарна та замріяна дівчина, яка ще не знає, що її чекає попереду. А на рушнику зобразила схематичне дерево роду.
На Вінничині Катерина Білетіна змалювала керамістку, яка відроджує барське мистецтво. На попередньому майстер-класі у Переяславі написала портрет юної Софії Нагайко, доньки Катерини Нагайко. Також має потрет одеситки Тосіслави – єврейки, яка позує в українському одязі, таким чином зобразила перетин культур.
Після ознайомлення з картинами Катерини Білетіної всі охочі могли поставити запитання. Зокрема, коли поцікавились думкою художниці щодо великої кількості автопортретів у Тараса Шевченка, вона відповіла так: “Зараз багато людей робить селфі. Коли ти перебуваєш у якомусь стані, то фотографуєш і відображуєш себе. Хочеш зафільмувати мить чи настрій, який домінує. Я вважаю, це та сама традиція”.
Наступного дня, 6 жовтня, у цьому ж музеї Катерина Білетіна провела майстер-клас з малювання. Пастеллю писали потрет Софії Нагайко з репродукції художниці. Мисткиня виконала цю роботу, перебуваючи в евакуації у Німеччині, з теплими спогадами про Україну та Переяслав. На майстер-клас завітали художники Юлія Близнюк, Роман Мотузок та Олександр Сусь зі своїми учнями та студентами.
Студентка Університету Григорія Сковороди в Переяславі Сабріна Ревега поділилась своїми враженнями із журналісткою Інформатора: