Як уже повідомлялося, за минулий рік працівниками Київської митниці ДФС в пункті пропуску «Бориспіль» збережено від незаконного вивезення за кордон 4 старовинних самовари кінця ХIX – початку ХХ століття з клеймами самоварних фабрикантів Баташових.
Нагадаємо, що в травні минулого року три старовинні самовари намагався незаконно вивезти у багажі до Тегерану наш співвітчизник.
Два з цих самоварів, які за рішенням суду визнано оригінальними виробами, культурною цінністю, як об’єкт матеріальної культури, що має історичне значення, днями передано до Національного історико-культурного заповідника «Чигирин», що на Черкащині.
Цей захід відбувся відповідно до наказу Міністерства культури України “Про передачу вилучених або конфіскованих культурних цінностей, обернених відповідно до закону в дохід держави, для постійного зберігання в державну частину музейного, бібліотечного та архівного фондів або релігійним організаціям”, направленого листом Державної фіскальної служби України «Про розпорядження культурними цінностями» відповідно до рішення Експертно-фондової ради з питань безоплатної передачі вилучених або конфіскованих культурних цінностей, обернених відповідно до закону в дохід держави для постійного зберігання до національного історико-культурного заповідника «Чигирин».
Разом з тим зазначимо, що найближчим часом ще один самовар, вилучений під час незаконного вивезення за кордон працівниками Київської митниці ДФС, буде передано до столичного Національного науково-дослідного реставраційного центру.
Довідково: тульські промисловці прославилися не лише зброєю, а й самоварами Баташова. Самоварна фабрика братів Баташових, яка була оснащено за останнім словом техніки, приносила чималий прибуток. Лише у 1885 році було продано 11 тисяч самоварів цієї фабрики.
ГУ ДФС у Київській області