Навіть дорослим іноді важко зрозуміти, як наше тіло сигналізує про проблеми з ментальним здоров’ям. Що вже казати про дітей: вони ще тільки знайомляться зі своїми почуттями й емоціями, а тому не завжди можуть із ними справлятися. Проте батькам варто звертати увагу на ментальне здоров’я своїх дітей так само уважно, як і на фізичне: інколи для відновлення вистачить відпочинку й турботи в родинному колі, але інколи дитині вже необхідна допомога лікарів.
Проблеми з ментальним здоров’ям у дітей часто супроводжуються змінами в їхній поведінці. Педіатриня Юлія Крушельницька радить звернути увагу на такі симптоми:
1. Дитина почала інакше взаємодіяти з однолітками. Наприклад, зазвичай гралася в компанії на майданчику, а тепер усамітнюється у куточку.
2. Улюблені заняття не приносять задоволення: ви не можете зацікавити дитину мультиками чи іграми, від яких вона була в захваті.
3. Прагне ізоляції й не хоче виходити на вулицю.
4. З’явилися проблеми зі сном.
5. Дитину переповнюють емоції — від суму та пригнічення до тривожності та роздратування. Час від часу плаче без зрозумілої на те причини.
6. Погіршилася пам’ять, важко навчатися.Виникають головні, кишкові або інші болі, але лікарі не виявляють проблем.
Якщо ви помітили такі симптоми у своєї дитини, простежте за ними уважніше протягом двох тижнів. Ось що можна робити в цей період:
Заведіть щоденник самопочуття. Описуйте, як пройшов день, які плани на завтра. Разом із дитиною відповідайте на питання: «Що ти сьогодні виконав?» «Що ти сьогодні відчував?». Два тижні вистачить, аби зрозуміти, що саме змінилося.
Навчіть дитину простій дихальній практиці для заспокоєння. Достатньо покласти руку на живіт і помалу зробити 20 повільних видихів животом. Це справді діє.
У жодному разі не купуйте дитині заспокійливе та антидепресанти. Такі препарати призначаються виключно фахівцем!
Більше порад можна переглянути на сайті Дія.Безбар’єрність.