Як ВПО знайти роботу: в переяславському центрі зайнятості розповіли про можливості працевлаштування і навчання

Пошук роботи – одне з найактуальніших питань для внутрішньо переміщених осіб. Днями у Переяславському управлінні Бориспільської філії Київського обласного центру зайнятості відбулося засідання ради ВПО, які проживають у громаді. У ході зустрічі, зокрема, обговорювали й можливості працевлаштування, розповідає Proslav.

Як ВПО знайти роботу: в переяславському центрі зайнятості розповіли про можливості працевлаштування і навчання
Як ВПО знайти роботу: в переяславському центрі зайнятості розповіли про можливості працевлаштування і навчання

Ваучер на навчання

Начальниця Переяславського управління Бориспільської філії КОЦЗ Любов Красова розповіла про урядову програму безкоштовного професійного навчання для переселенців та інших категорій громадян.

Ваучер – документ, на підставі якого здійснюється перепідготовка за робітничою професією, підготовка за спеціальністю для здобуття ступеня магістра або магістра за іншою спеціальністю, спеціалізація чи підвищення кваліфікації.

 
Ваучер видається одноразово. Він дає людині право на безплатне навчання за затвердженим Мінекономіки переліком. До нього входить 124 професії та спеціальності у сферах ІТ-технологій, медицини, освіти, будівництва, транспорту, сільського господарства тощо. Охочі навчатися самостійно обирають професію, заклад освіти у межах України та форму навчання.

Любов Красова зазначила, що минулого року троє осіб зі статусом ВПО отримали ваучери на навчання через Центр зайнятості й наразі здобувають освіту в Університеті Григорія Сковороди у Переяславі за напрямком «Психологія».

– У Переяславі також є Центр професійно-технічної освіти. На сьогодні за цією програмою заклад вже випустив дві групи кухарів – це жінки, яким 45 років і більше. Вони отримали відповідні документи й зараз працюють за фахом. Також у ЦПТО можна навчатися за такими спеціальностями: швачка, електрогазозварювальник, електромонтер, тракторист. З 1 вересня розпочнеться формування груп, тому, якщо серед вас є охочі отримати освіту, запрошуємо отримати ваучер, – додала Любов Андріївна.

Хто має право на отримання ваучера:

  • внутрішньо переміщені особи працездатного віку;
  • ветерани, учасники бойових дій;
  • громадяни, які отримали поранення внаслідок військової агресії, або пройшли полон;
  • люди старше 45 років (до настання пенсії за віком);
  • особи з інвалідністю.

Охочі повинні мати професійно-технічну, фахову передвищу чи вищу освіту та не бути зареєстрованими в центрах зайнятості як безробітні.

Щоб отримати ваучер, потрібно подати заявку онлайн або звернутися до найближчого центру зайнятості. Оплата за навчання здійснюється за кошти Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

 
Вартість ваучера не має перевищувати 10 прожиткових мінімумів для працездатних осіб (станом на 01.01.2024 — 30 280 грн). Якщо вартість навчання перевищує цю суму, то роботодавець або громадянин різницю доплачує самостійно.

Професійне навчання зареєстрованих безробітних

Ще один напрям – професійне навчання зареєстрованих безробітних. Зараз людина не завжди може знайти роботу та розвиватись за професією, яку вона отримала багато років назад. Ринок праці постійно змінюється, тому часто виникає необхідність набуття нових сучасних знань та навичок. Служба зайнятості може допомогти, адже має досить потужну систему власних центрів професійно-технічної освіти, які готують фахівців за 95 робітничими професіями та 335 освітніми програмами.

Для безробітних таке навчання безоплатне, воно здійснюється за кошти Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття. Після успішного завершення навчання слухачам видається документ державного зразка про присвоєння відповідної кваліфікації. Опанувати нову професію можна на замовлення роботодавця або для самозайнятості, тобто коли людина планує стати підприємцем.

Неформальне навчання

Ще одна можливість набути професійні навички – це неформальне навчання працівників за робітничими професіями, не регламентоване місцем отримання, терміном і формою навчання.

Особи, які працювали на підприємстві та оволоділи певними професійними навичками, але не мали при цьому документального підтвердження, мають змогу підтвердити свою компетенцію та отримати документ державного зразка.

Нині підтвердити результати неформального професійного навчання можна за професією «кухар» 3-6 розрядів у:

  • Київському професійному коледжі сфери послуг;
  • Одеському центрі професійно-технічної освіти державної служби зайнятості;
  • Рівненському центрі професійно-технічної освіти державної служби зайнятості;

Для отримання документу державного зразка про присвоєння кваліфікації «Кухар», необхідно звернутися до найближчого центру зайнятості, заповнити анкету самооцінювання, подати заяву та документи, отримати направлення, скласти іспит, отримати свідоцтво (сертифікат) про присвоєння кваліфікації.

Фінансування підтвердження результатів неформального профнавчання здійснюється за рахунок коштів особи або роботодавця (у разі направлення ним особи). За словами Любові Красової, йдеться про суму близько 3 тисяч гривень.

Мікрогрант на розвиток власної справи

У межах урядового проекту «єРобота»  Державна служба зайнятості реалізує програму «Власна справа». Ця програма передбачає надання українцям мікрогрантів на започаткування або розвиток власного бізнесу в розмірі від 75 до 250 тисяч гривень.

Кошти гранту можна витратити на придбання чи лізинг обладнання, закупівлю сировини та матеріалів, оренду приміщень тощо.  Повернення грантових коштів здійснюється протягом трьох років шляхом сплати обов’язкових податків та зборів.

Подати заявку на отримання мікрогранту можна через портал Дія. Обов’язковою умовою отримання коштів у сумі понад 75 тисяч гривень є створення нових робочих місць протягом 6 місяців з дня отримання коштів.

– Мікрогрант розміром 75 тисяч може отримати фізична особа підприємець, яка самостійно розвиває свій бізнес. У разі отримання мікрогранту 150 тисяч гривень – потрібно взяти на роботу 1 найманого працівника, 250 тисяч – від 2 найманих працівників. Щоб отримати мікрогрант, треба визначитися з напрямком. Якщо вам потрібна допомога в написанні бізнес-плану, Центр зайнятості пропонує навчання терміном від 24 годин до 2 тижнів. Далі бізнес-план проходить перевірку банком на рентабельність, а ФОП – на платоспроможність, чи немає заборгованості по кредитах. Другий етап – це співбесіда в обласному центрі зайнятості. Якщо співбесіда проходить успішно, державний центр зайнятості приймає рішення про надання коштів на впровадження підприємницької діяльності. Зверніть увагу, якщо ви подали заявку на мікрогрант, але ви ще не є ФОП, перед укладенням договору ви матимете 20 днів для реєстрації, – пояснила Любов Красова.

Допомога по безробіттю

Допомога по безробіттю призначається з першого дня після надання людині відповідного статусу. Під час воєнного стану тривалість допомоги не може перевищувати 90 календарних днів. Втім особи передпенсійного віку (за рік до настання права на пенсію) можуть розраховувати на виплату такої допомоги до 360 календарних днів.

Розмір виплат по безробіттю призначається індивідуально для кожної людини, зауважила Любов Андріївна. Але під час дії воєнного стану максимальна сума допомоги не може перевищувати розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня календарного року. У 2024 році – це 7100 грн.

Любов Красова також розповіла, що людей, які мають статус ВПО і тимчасово не працюють, можуть залучати до суспільно корисних робіт. У Переяславській громаді 10 осіб з числа ВПО беруть участь у плетінні сіток для оборонців.

Довідки за адресою:  м. Переяслав, вул. Шевченка, 23, тел.: (04567) 5-14-87

Додати коментар