З метою недопущення погіршення санітарно-епідемічної ситуації щодо харчових отруєнь, зокрема ботулізму Управління безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини, державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Бориспільського району Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області нагадує:
Ботулізм – це дуже небезпечне і в багатьох випадках смертельне захворювання, яке виникає при вживанні продуктів, заражених збудником ботулізму– Clostridium botulinum.. Збудник ботулізму розмножується в анаеробному середовищі (середовище, в якому немає кисню), при цьому виділяє ботулотоксин.
Основним шляхом передачі захворювання є харчовий, найчастіше реєструються захворювання, пов’язані з вживанням грибів домашнього консервування, копченої або в’яленої риби, м’ясних і ковбасних виробів, бобових консервів. Слід пам’ятати: інфіковані ботулізмом харчові продукти не змінюють своїх зовнішніх ознак. Виняток — консерви, у разі інфікування Clostridium botulinum бувають здуті — бомбажні. Найчастіше причиною ботулізму стають в’ялені або копчені продукти домашнього приготування, проте реєструються і випадки хвороби після вживання продуктів вироблених у промислових умовах. Це трапляється у випадку не дотримання відповідних вимог під час заготівлі, переробки чи зберігання продукту. Оскільки ботулізм важке захворювання, що викликає незворотні наслідки і може призвести до смерті хворого, займатися самолікуванням категорично не рекомендується.
Симптоми хвороби:
- Підвищена температура
- Сухість в роті
- Ускладнення ковтання
- Невиразність мови
- Двоїння в очах
- Помутніння і опущення повік
- М’язова слабкість
- Запаморочення
- Нудота і блювання
- Пронос
- Здуття живота і запор
- Ураження м’язів шиї і кінцівок
Інкубаційний період від 2-3 годин до 10 діб.
Враховуючи важкий характер перебігу хвороби та можливі летальні наслідки, дотримуйтесь наступних профілактичних заходів:
- не купуйте м’ясні/рибні/грибні/овочеві консервовані продукти домашнього виготовлення на стихійних ринках;
- якщо не впевнені, що продукти зберігались чи транспортувались неналежним чином або Ви сумніваєтесь у їх якості – не купуйте та не вживайте їх.
- швидко і ретельно видаляти кишки при після забійному розчленуванні туші, чистити рибу негайно після вилову, обов’язково видаляти з неї кишки, для консервування використовувати лише свіжі, доброякісні продукти;
- суворо дотримуватись правил стерилізації банок, кришок та режимів теплової обробки продуктів в домашніх умовах;
- домашні консерви для власного споживання потрібно зберігати в холодильнику, в прохолодному місці і бажано не більше року.
У разі виникнення підозри про недоброякісну харчову продукцію, що може нести загрозу для життя та/або небезпеку здоров’я людини потрібно негайно вживати заходи щодо недопущення їх подальшого поширення та інформувати Управління безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини, державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Бориспільського району Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області за електронною адресою: borispil@dpssko.gov.ua
Пам’ятайте: хворобу легше попередити, ніж лікувати. Будь-яке отруєння не проходить безслідно. Бережіть своє здоров’я і здоров’я близьких, а особливо дітей.