З 2000 року Всеукраїнський день працівників культури і аматорів народного мистецтва відзначався в Україні 23 березня, але в 2013 році. згідно Указу президента святкування перенесли на 09 листопада і назвали «Всеукраїнський день працівників культури та майстрів народного мистецтва», тому щиро вітаю всіх причетних до цього професійного свята. На сьогодні серед будинків культосвітнього призначення найдавнішим є Будинок культури по вул. Григорія Сковороди. Після Другої світової війни споруда була повністю відбудована МЖЦБ УРСР БМУ і 21 червня 1954 р. здана в експлуатацію. Архітектура будинку характерна для громадських розважальних закладів й уособлює стиль соціалістичного реалізму, що панував тоді в усих сферах мистецтва Радянської України. Вихідним ступенем для цього стилю були ідеї робітничо-селянського суспільства, що проявлялось в обов’язковому використанні елементів народного мистецтва. Будинок культури в Переяславі має врівноважений силует з виділеним підвищеним центральним об’ємом над глядацькою залою, який завершує класичний трикутний фронтон. Значна частина будинку культури розташована вглиб парку. Лапідарні форми головного фасаду пожвавлені пластичним вертикальним членуванням у вигляді рустованих лопаток, розвиненими карнизами, нішками. Портал орнаментований характерним для українського архітектурного декору 50-60-х рр. ХХ ст. елементом – ліпленим вазоном-квіткою. Проте незграбні, не опоряджені бічні фасади знижують загальні позитивні якості споруди, надають їй вигляду провінційності. Глядацька зала розрахована на 475 місць, має партер і балкон. В опорядженні інтер’єрів будинку також використані характерні для соцреалізму елементи декору: вази у фойє, ліплене обрамлення головної сцени, пілястри, слухові розетки та люстри в глядацькій залі та ін. З 1954 року підмостки сцени “витримали” безліч різноманітних заходів, виступів. Тут проходили і. зараз відбуваються, урочисті заходи, театральні спектаклі, концертні програми відомих професіональних майстрів і аматорів хорового, хореографічного мистецтв. Перший телевізор в Переяславі, також з’явився тут, в цьому будинку. Стіни його “бачили” зародження нових талантів – декламаторів, співаків. танцюристів, вокальних ансамблів. Тут проходили першості з шахів, тенісні турніри. А в 1950-1990х роках це ще й було популярне місце знайомства молоді на танцмайданчику. До слова, тут минуло моє дитинство. Адже моя бабуся, Олександра Григорівна Любецька працювала в цьому будинку в 1954 -1967 роках бухгалтером і касиром. То частенько брала мене з собою на роботу. Я любила балкон, нишпорила по кабінетам і “користувалася” любов’ю директорки Рози Ісаківни Просянікової та режисерки, артистки, методистки Галини Олександрівни Любченко, які були подругами моєї бабусі. Тож сьогодні я ще згадую працівників культури з отих, моїх дитячих років. які прикладали багато зусиль, щоб пройти між “лезами” комуністичної ідеології і не втратити української культури, а також йти разом з молоддю, розвивати їх художній смак і бути у вирі сучасних її вподобань.
Фото з моїх власних архівів публікуються вперше.
![](https://scontent.fkbp1-1.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/400636490_2785297324985825_5742273979471791987_n.jpg?stp=dst-jpg_p600x600&_nc_cat=106&ccb=1-7&_nc_sid=5f2048&_nc_ohc=u00cdp3iwkIAX-vgkRS&_nc_ht=scontent.fkbp1-1.fna&oh=00_AfDbfWcJ86ZC9Fcf9ybYBTwkDQpOSY9GTei9O0vZj1YvvA&oe=65565E43)
![](https://scontent.fkbp1-1.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/401082387_2785297308319160_3240363630268786847_n.jpg?stp=dst-jpg_p600x600&_nc_cat=103&ccb=1-7&_nc_sid=5f2048&_nc_ohc=ZeFpHnoYfK0AX_mSQoO&_nc_ht=scontent.fkbp1-1.fna&oh=00_AfAKHblaU5T7zbKTzpWxska919drQaH_jz1H1_Bot1muBQ&oe=65564C02)
![](https://scontent.fkbp1-1.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/400993681_2785297364985821_7161220618378279233_n.jpg?stp=dst-jpg_p640x640&_nc_cat=109&ccb=1-7&_nc_sid=5f2048&_nc_ohc=WDJfQSnQtMsAX8-Ew34&_nc_ht=scontent.fkbp1-1.fna&oh=00_AfBCwwpX56LSsxShGIzSXGr4EIR_ngKVDRu0i9ZkIObgkw&oe=655772F1)
![](https://scontent.fkbp1-1.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/400827244_2785297291652495_334853566100051300_n.jpg?stp=dst-jpg_p640x640&_nc_cat=111&ccb=1-7&_nc_sid=5f2048&_nc_ohc=r9KuFF2cdfcAX9zlatP&_nc_ht=scontent.fkbp1-1.fna&oh=00_AfC8Vs16vERekpXLMBYGeNoe87DR60CGX-JwASA9Pk1z8g&oe=6557D782)
![](https://scontent.fkbp1-1.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/400689808_2785303174985240_626479967042289391_n.jpg?_nc_cat=111&ccb=1-7&_nc_sid=5f2048&_nc_ohc=ms4S81_3488AX90g1U0&_nc_ht=scontent.fkbp1-1.fna&oh=00_AfDmS3KgwtLqr81WK_k1EUkhQj6gcN31AkXSclATPSp0Xw&oe=65568CFE)