Пробаційний нагляд: Зеленський підписав закон про новий вид покарання – у чому рішення

Президент України Володимир Зеленський підписав закон про запровадження в країні нового виду кримінальних покарань в умовах воєнного стану — пробаційного нагляду.

Про це мова йде в картці закону №9185.

У чому проблема?

У пояснювальній записці до закону зазначають, що система кримінальних покарань, яка постійно удосконалюється, обумовлює перегляд існуючих покарань, які є недостатньо ефективними, матеріально затратними чи морально застарілими, і потребує доповнення
новими видами покарання.

Виправні центри були задумані ще за часів радянського союзу, коли вони по суті були великими підприємствами, де використовувалась дешева робоча сила. Як правило — це сільськогосподарські підприємства.

Зараз економіка змінилася, країна змінилася і виправні центри по суті втратили зміст, тому що, наприклад, сільським господарством повинен займатися професіонал, має працювати сучасна техніка.

Але оскільки особливих ризиків такі люди не становлять, вони і так можуть виходити за межі установи і сенсу в тому, щоб вони просто там жили за державний кошт, немає“, розповідав Малюська. 

Яке рішення?

У Мін’юсті заявляли, що заміна обмеження волі на пробаційний нагляд для тих, хто скоїв ненасильницькі злочини та перебуває у виправних центрах, допоможе державі зекономити гроші. За них можна буде поліпшити інфраструктуру пенітенціарної системи.

Малюська додав, що головна мета тюремної реформи — ресоціалізація колишніх в’язнів:

Щоб люди, які потрапляють в наші руки, виходили і не вчиняли далі злочинів. Це так звана ресоціалізація. Щоб система генерувала нормальних громадян, готових жити в суспільстві“.

Як це працює?

Пробаційний нагляд передбачає комплексний вплив на правопорушника без ізоляції від суспільства.

Таке покарання може бути призначене на строк від 1 до 5 років (1-2 роки для неповнолітніх).

Згідно з проєктом закону, покарання у виді пробаційного нагляду буде полягати в обмеженні прав і свобод засудженого, визначених законом і встановлених вироком суду, із застосуванням наглядових та соціально-виховних заходів без ізоляції від суспільства.

Міністр юстиції Денис Малюська раніше пояснював, що пробаційний нагляд — це коли людина перебуває не у класичній тюрмі, а у виправному центрі.

Вона там ночує, але вдень може звідти виходити, може працювати на якомусь виробництві. Це, за його словами, виховна робота з постійним контролем, іноді з електронним моніторингом пересування — браслетом.

Такий вид покарання буде як альтернатива обмеженню волі. Згідно з проєктом закону, на пробаційний нагляд замінять кримінальне покарання у виді арешту (крім кримінальних правопорушень, вчинених військовослужбовцями).

Також це не стосуватиметься людей, які вчинили тяжкі злочини.

Автори закону запевняють, що він сприятиме гуманізації пенітенціарної системи та розширенню можливостей для виправлення людини без ізоляції від суспільства.

Джерело

Додати коментар