78% українців, які мають близьких, що постраждали від війни

78% українців мають близьких, які постраждали від війни: отримали поранення або загинули через повномасштабне вторгнення Росії. Про це йдеться в новому опитуванні Київського міжнародного інституту соціології.

Це стосується мешканців усіх регіонів України: показник коливається від 70% на сході країни до 80% на заході. Серед тих, хто має таких близьких родичів або друзів, у середньому (використовувалося медіанне значення) називалося число 7. Тобто в середньому такі респонденти мають 7 близьких родичів або друзів, які постраждали від війни, були поранені або загинули.

64% українців мають принаймні одного близького родича або друга, який отримав поранення. Респонденти кажуть, що зазвичай мають пʼятьох таких знайомих. Натомість 63% мають близьких, які загинули. У середньому – по три людини.

Опитування КМІС проводив із 26 травня до 5 червня 2023 року серед українців, старших за 18 років. Дослідження проводили методом телефонних інтерв’ю з використанням комп’ютера. На основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів опитано 2013 респондентів, які живуть у всіх регіонах України (крім АР Крим). У дослідженні не брали участь люди, які проживають на тимчасово окупованих територіях України.

Соціологи зауважують, що війна Росії проти України сформувала трагічний колективний досвід для абсолютної більшості українців. У всіх куточках країни більшість населення мають родичів або друзів, які постраждали від війни, були поранені чи загинули через російське вторгнення. І жителі Заходу, і жителі Сходу переживають однакові жахливі втрати, спричинені Росією. Можемо говорити про біль українців за втратами і шалений гнів на ворогів.

Сильна емоційна забарвленість цього досвіду виступає тим фактором, який, з одного боку, дуже зближує різних українців і дозволяє краще зрозуміти один одного. З іншого боку, це сприяє згуртуванню українців для спільної роботи з вигнання ворога і досягнення справедливості – покарання за спричинені кривди.

Джерело

Додати коментар