Не всі вразливості є очевидними.
Часто суспільство не помічає потреб вразливих груп населення, проявляючи знецінення та сприяючи ще більшій їхній ізоляції та стресу. Саме такі люди стикаються з бар’єрами, стигматизацією, упередженістю.
Важливо реагувати співчутливо й надавати допомогу кожному, хто до вас звертається.
Слід бути уважними до кожної людини, особливо до категорії вразливих груп населення, серед яких:
- люди під загрозою або які вже зазнали насильства чи дискримінації;
- літні люди, особливо ті, хто має розлади пам’яті;
- вагітні жінки та люди з хронічними захворюваннями, які потребують постійного доступу до медичних послуг;
- особи з інвалідністю, зокрема з психічними розладами;
- діти, підлітки та особи, які ними опікуються
- бездомні люди або такі, що проживають у тісних житлових умовах (наприклад, відбули покарання, біженці в таборах, люди старшого віку в будинках-інтернатах, пацієнти психіатричних лікарень);
- особи, які мають проблеми з доступом до послуг мігранти, внутрішньо переміщені особи, біженці).
Підтримка людей з інвалідністю.
Люди з інвалідністю можуть мати труднощі через відсутність доступу до актуальної інформації про надзвичайну ситуацію (наприклад, воєнні дії). Вони є також під загрозою жорстокого поводження та/або відсутності піклування, адже загалом мають менший рівень доступу до піклування та послуг першої необхідності (продукти харчування, медичні послуги, інформація).
Підтримка людей у жалобі.
Людям особливо важко оплакувати близьких та рідних, яких вони втратили через війну або інші причини. Вони можуть бути не в змозі застосовувати звичні способи впоратися зі стресом чи повернутися до звичного щоденного режиму.
Крім того, люди, які працюють у зоні активних бойових дій або у службах швидкого реагування, можуть стати свідками великої кількості смертей. Вони можуть почуватися виснаженими від втрат та горя і, як наслідок, не мати змоги впоратися з власними втратами та відчаєм.
Детальніше про підтримку вразливих груп населення можна дізнатися в довіднику «Базові навички турботи про себе та інших», створеному в межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як» за ініціативою першої леді Олени Зеленської.
Більше інформації про те, як допомагати людям у специфічних ситуаціях, читайте тут: http://howareu.com.