- В країні вогнепальну та холодну зброю можна купити тільки з наявністю ліцензії.
- Загалом треба оформити два дозволи: спочатку на покупку (діє три місяці), а потім на зберігання (діє три роки, але на період війни довше).
- МВС у червні 2023 року запустить Єдиний реєстр. Перш за все, туди внесуть трофейну техніку.
Заборона розповідає про запуск реєстру в Україні.
Дозвіл на пістолет чи рушницю: як отримати
Наразі в Україні не кожен громадянин може отримати документ на будь-який вид озброєння, розповіли у Безоплатній правовій допомозі.
Обмеження такі:
- гладкоствольна (наприклад, дробовик) — з 21 року;
- мисливська нарізна (штуцер, гвинтівка та карабін) — з 25 років,
- холодна та пневматична — з 18-річного віку;
- травматична — з 21 року, але тільки для працівників суду, правоохоронних органів та їх близьких родичів, людей, які беруть участь у кримінальному судочинстві, народних депутатів, членів громадських формувань з охорони громадського порядку і державного кордону, військовослужбовців (крім тих, які проходять строкову військову службу), держслужбовців та журналістів.
Загалом дозволів (ліцензій) є два і мати потрібно обидва:
- на придбання зброї (зеленка);
- на зберігання на носіння.
Для отримання першого треба виконати кілька попередніх процедур:
- звернутись до відділку поліції та замовити довідку про відсутність судимості (також її можна витягнути з ДІї);
- записатись на курси з вивчення матеріальної частини зброї і правил поводження з нею. За результатами проходження курсів та здачі іспиту видається відповідна довідка;
- отримати в наркологічному диспансері сертифікат про проходження профілактичного наркологічного огляду, а в психоневрологічному диспансері — медичну довідку про проходження обов’язкових попереднього та періодичного психіатричних оглядів.
- в лікарні пройти медичний огляд та оформити довідку для отримання дозволу;
- придбати металевий ящик або сейф і встановити за місцем проживання.
Після цього можна звертатися до відділку поліції за місцем проживання. З собою треба мати наступні документи:
- заява на ім’я керівника органу поліції;
- заповнена картка-заява (зразок можна взяти у відділку);
- медичні довідки;
- довідка про вивчення матеріальної частини зброї, спеціальних засобів, правил поводження з ними та їх застосування;
- платіжний документ з відміткою банку, відділення поштового зв’язку або коду проведеної операції про внесення коштів за надання відповідної платної послуги (квитанція про оплату держзбору);
- копії першої, другої та 11 сторінок паспорта громадянина України (для тих у кого картка — копію паспорта та витягу з Єдиного державного демографічного реєстру щодо реєстрації місця проживання);
- документ, що підтверджує фактичне місце проживання громадянина, якщо воно не співпадає з тим, що у прописці (договір оренди житлового приміщення, свідоцтво про право власності на житлове приміщення тощо).
Дозволи (обидва) оформлюються після проведення правоохоронцями перевірок. Їх тривалість не повинна перевищувати місяць, каже військовий юрист Тарас Боровський.
Так, після проходження першого етапу видається зеленка. Вона складається з двох частин. З нею треба прийти до збройного магазину. Після придбання перша частина документа залишається у магазині. Взамін мають видати копію.
Носіння і зберігання зброї: як робити це законно
Вже безпосередньо після придбання пістолета чи рушниці можна подаватися на другу ліцензію — на зберігання та носіння.
До того ж відділку поліції подаються такі документи:
- заява про видачу дозволу на ім’я керівника органу;
- дві фотокартки 3×4;
- копію дозволу з магазину (на ньому обов’язково має бути відмітка про продаж;
- платіжка про оплату держзбору;
- договір страхування цивільної відповідальності для власників зброї (можна укласти в будь-якій страховій компанії).
«Після перевірок поліція видає посвідчення, яке дає право зберігати вдома та носити її з собою. У вас також автоматично з’являється право купити холодну зброю, наприклад мисливський ніж. При цьому у книзі обліку магазин робить відмітку про реалізацію і видає вам довідку. Без ліцензії на вогнепальну зброю для купівлі ножів треба отримувати окремий дозвіл. Він оформлюється за тією ж процедурою, що і на вогнепальну техніку», — пояснив Тарас Боровський.
Ліцензія на купівлю зброї діє три місяці з моменту видачі. Посвідчення на зберігання також має термін дії.
«Видається на три роки. Після закінчення терміну за місяць до того громадянин повинен звернутися в дозвільну систему, якщо це нарізна чи травматична — дозвільну систему ГУ Нацполіції, якщо гладкоствольна, то за місцем реєстрації в районне управління», — пояснив начальник сектору контролю за обігом зброї ГУ НПУ у Волинській області Олег Печінка.
Важливо! 18 березня 2022 року Міністерство внутрішніх справ України видало наказ №195, яким продовжило строк всіх виданих дозволі на зброю на період до 10 днів після завершення дії воєнного стану в країні.
Ліцензія на вогнепалку: кому не видадуть
Законодавством передбачено дев’ять випадків, у яких поліція не має права видавати документи на купівлю та зберігання рушниць, пістолетів, інших вогнепалок, а також патронів до них і холодної зброї:
- медичні протипоказання до володіння зброєю;
- систематичні (два чи більше разів) порушення громадського порядку;
- зловживання спиртними напоями, вживання наркотичних речовин без призначення лікаря;
- вчинення домашнього насильства, що підтверджується документально;
- наявність вмотивованої постанови державного виконавця про встановлення тимчасового обмеження боржника в праві користування зброєю;
- отримання підозри;
- наявність судимості за злочин, яка не погашена або не знята в установленому порядку;
- відсутність довідки про вивчення матеріальної частини зброї, спеціальних засобів, правил поводження з ними та їх застосування;
- відсутність права, визначеного актами законодавства, на придбання, зберігання і носіння пристроїв.
Є кілька видів зброї, обіг яких не регулюється державою. Вона продається без будь-яких ліцензії, але виключно з 18 років. До такої належать:
- пневматика — калібром менше 4.5 мм, зі швидкістю польоту кулі нижче 100 м/с;
- револьвери;
- пістолети під патрон Флобера;
- ножі побутового призначення;
- газові балончики (крім тих, які використовуються співробітниками правоохоронних органів).
Єдиний реєстр зброї в Україні: що це буде
В Україні з 23 червня 2023 року має запрацювати Єдиний реєстр зброї. Він має суттєво спростити її облік, розповів «Інтерфакс-Україна» міністр внутрішніх справ Ігор Клименко.
«У кожного громадянина буде свій електронний кабінет з повною інформацією про його зброю, про терміни перереєстрації, про перевірки, відмітки купівлі-продажу. А при купівлі зброю можна буде вибрати і замовити, не заходячи ані в підрозділи дозвільної системи, ані в магазин. Тобто буде максимально спрощена система придбання та продажу зброї. Також ми мінімізуємо можливі корупційні ризики щодо придбання і реєстрації», — анонсував очільник відомства.
Так, магазини зможуть вносити в електронну базу всю зброю, яка є на складах і продається. Тобто фактично її можна буде придбати онлайн, однак забирати все одно доведеться самостійно, адже перевезення таких вантажів вимагає окремої ліцензії.
Також у реєстр буде вноситися інформація про трофейну зброю, але її у громадян не вилучатимуть.
«Це так звана трофейна, яка прийшла з фронту, і зброя, яка іншим чином попала в руки наших громадянам. Вона першою потрапить у реєстр. Ми хочемо, щоб вся ця зброя саме зараз була просто зареєстрована в органах поліції, вона буде повертатися громадянам до закінчення воєнному стану. Тобто, ми розуміємо, що зброї достатньо багато на руках, для нас головне – облікувати її», — пояснив Ігор Клименко.
Тобто ключові зміни такі:
- наявність особистого кабінету, на кшталт е-кабінету водія чи кабінету платника податків, де буде вся інформація і нагадування про терміни перереєстрації зброї;
- створять окрему електронну базу зброї, що є у продажі;
- введуть спрощену систему придбання в обхід деяких бюрократичних процедур.