Проєкт «Жити здорово!» у місті Переяславі Київської області, Україна

Закінчився перший рік реалізації проєкту  секретаріату Правління ГО «Міжнародний фонд «Взаєморозуміння і толерантність» «Жити здорово! Надання медико-соціальної допомоги 110 жертвам націонал-соціалізму у Здолбунові та Переяславі», який реалізується в місті Переяславі (2022-2024).

Цей проєкт надзвичайно важливий і значимий  у житті жертв націонал-соціалізму нашого регіону. Проєкт фінансується Німецьким фондом «Пам’ять, відповідальність і майбутнє».

Робота в проєкті велася з трьома цільовими групами:

Мобільна – 30 осіб;

Маломобільна – 10 осіб;

Немобільна – 15 осіб.

У проєкті працювало 10 волонтерів.

Проєкт  «Жити здорово! Надання медико-соціальної допомоги 110 жертвам націонал-соціалізму у Здолбунові та Переяславі» розпочався у березні 2022 року і триває в умовах війни. Учасниками цього проєкту є люди, які вдруге у своєму житті переживають війну. Дана ситуація кардинально вплинула на реалізацію напрямків проєкту: частково було змінено графіки, форми і методи роботи. Все залежало від ситуації, яка склалася і була непередбачуваною. Звуки сирен, повітряні тривоги, відключення світла тощо – це все разом об’єдналося у стрес, тривогу і відчуття безвихідності у членів цільових груп.

У ході реалізації проєкту акцент ставився на *збереження психологічного і фізичного здоров’я членів цільових груп,  збереження їх життя в умовах війни;

*докладалося максимум зусиль, щоб підопічні проєкту не відчули себе полишеними  у надто  складних умовах, розширили коло своїх обов’язків волонтери та групи самодопомоги;

*надавалася різнобічна допомога фахівцями з надання медичної та соціальної допомоги, консультації медичного та соціального характеру, допомога в побуті, сприяння у вирішенні соціальних питань, супровід у лікарню, до державних установ, надавалися роз’яснення як діяти під час повітряних тривог, під час відключення води та світла;  

*підтримка надавалася як за домашніми адресами при спілкуванні, так і в телефонному режимі, що мало ефективний результат.

У рамках медико-соціальної допомоги було здійснено 735 відвідувань членів цільової групи:

  • Фахівцем  з надання медичної допомоги – 370.
  • Фахівцем  з надання соціальної допомоги – 365.

Члени ЦГ отримали засоби ліки та засоби гігієни на суму  32.255 грн. Все це сприяло покращенню фізичного і  психологічного стану, здоров’я жертв націонал-соціалізму.

Фахівцями у галузі психології та медицини у рамках реалізації проєкту було проведено три тренінги. Тренінги, проведені  досвідченими спеціалістами в галузі психології та медицини, дали можливість членам цільових груп побороти стрес, відчуття страху, безпорадності і переживань. Знайти свої власні способи і прийоми  їх зниження та подолання  інших негативних емоцій. Учасники тренінгових заняття навчились визначати ефективні способи домедичної та медичної допомоги, подбати про себе та зберегти своє здоров’я в  умовах війни. Тренінги відіграють важливу роль в житті членів цільових груп та волонтерів.

  • «Психологічна допомога в умовах стресу і війни: як зберегти фізичну, психологічну і духовну рівновагу та бути життєдіяльним».
  •  «Медична допомога в умовах стресу та війни: як подбати про себе та зберегти своє здоров’я».
  • «Як пережити осінню депресію у стресових умовах війни.

У тренінгах взяло участь  52 особи.

Зустрічі в Центрі (Клуб «Пам’ять серця») були дуже актуальні у період воєнного стану. У звітному періоді  було проведено 25 зустрічей. У них взяло учать 465 членів цільових груп. Тематика зустрічей була різноманітною.

Головним акцентом, перш за все, було збереження життя людей. Адже неможливо було передбачити, коли пролунають сирени і потрібно буде спускатися в укриття. Але учасники проєкту завжди позитивно і оптимістично приймали запрошення на зустрічі. Адже «Зустрічі в клубі «Пам’ять серця» завжди були їхньою розрадою, вірою в закінчення війни і вірою в Перемогу. На зустрічах створювалася атмосфера комфорту і внутрішньої гармонії, відволікання  учасників від стресової  ситуації та страху за своє життя. В результаті  це сприяло отримувати позитивні емоції, гарний настрій, покращити емоційний стан, поділитись наболілим та розкрити свій творчий потенціал. А також  дало можливість позбавити  членів цільової групи відчуття самотності, вивести їх зі стану соціальної ізоляції, подарувати радість спілкування.

Незабутні враження залишилися в учасників після зустрічей  з представниками  влади, юристами, лікарями,  народними майстринями, артистами, молоддю. Діалог поколінь у цей період був особливо важливим. 

11 квітня 2022 року, у  Міжнародний день визволення жертв нацизму із   фашистських концтаборів,  учасники проєкту  традиційно садили саджанці фруктових дерев  у «Саду Пам’яті».  До них приєднався у цей день міський голова Вячеслав Саулко,  його заступник Оксана Степаненко, керівники установ, молодь.

Пам’ятною стала зустріч у клубі «Пам’ять серця», на якій відбулася презентація книжки «Полтава, Аушвіц, Берген – Бельзен, Київ». Історія життя Анастасії Гулей», автор – Майк Райхель, директор Центру політичної освіти Землі Саксонія Ангальт. (м.Магдебург. Німеччина). Він неодноразово бував у Переяславі, став нашим другом. Його книга про життя неймовірної Жінки – в’язня концтаборів Аушвіц  та Берген – Бельзен (табір голодної смерті), громадського діяча, свідка війни, Берегиню Миру. Це книга про життєвий подвиг дев’яносто семирічної  Жінки, яка  юною  витримала пекло німецьких «фабрик смерті». Жінки, яка сьогодні закликає світ допомогти Україні здолати рашизм і берегти Мир у всьому світі.

Про Анастасію Гулей, про книгу яскраво говорила генеральний директор Центру надання соціальних послуг та соціальної інтеграції Раїса Голованова. «Я щаслива, що мала можливість зустрічатися з Анастасією Гулей, спілкуватися з нею. Дякую Майку Райхелю за таку грандіозну роботу».

Ця книга видана двома мовами: німецькою та українською. В українському виданні висвітлюються події кривавої війни, яку веде росія проти України. На двох сторінках можна побачити світлини, які засвідчують допомогу німецьких друзів для жертв нацизму нашого регіону.  На одній –  жителька села Єрківці Кузько Ольга Харитонівна (в минулому вчителька) тримає в руках маленький прапор України і кошти з Німеччини. На іншій – вручення продуктових наборів жертвам нацизму у Переяславі.

На цій зустрічі був також присутній староста села Єрківці  Михайло Гич. Йому було подаровано декілька примірників книги «Полтава, Аушвіц, Берген – Бельзен, Київ».

 Свої таланти та навики швачок учасники проєкту  проявили на майстрах-класах по пошиттю «еко-сумок». Пошиті  власноруч сумки вони називають «еко-сумка війни».

Зустрічі за домашніми адресами (Кафе «Теплий дім»).

Зустрічі за домашніми адресами у  «Кафе «Теплий дім» стали у період війни для людей, життя яких – це життя у стінах рідного дому, однією з

 головних сторінок їхньої біографії. Ці зустрічі були  надзвичайно важливими та зворушливими. Члени немобільної цільової групи відчували себе

 потрібними і незабутими. Такі зустрічі дають їм сили і натхнення, що позитивно впливає на їхній психологічний стан. Особливо їх радує те, що поряд з ними молодь, яка уміє їх вислухати і підтримати. Участь молодих людей, невимушена атмосфера зустрічі сприяє налагодженню діалогу між поколіннями, усвідомленню старшим поколінням своєї затребуваності в соціумі. А це – головна мета проєкту.

У звітному періоді було проведено 36 зустрічей за домашніми адресами у  «Кафе «Теплий дім». В них взяло участь 145 учасників. Серед них – працівники проєкту, волонтери та представники групи самодопомоги.

  Реалізація проєкту «Жити здорово!» у Переяславі продовжується.

 

Додати коментар