«Торжество смартфонів». Дослідження «Детектора медіа» встановило, як блекаути позначились на медіаспоживанні українців

«Торжество смартфонів». Дослідження «Детектора медіа» встановило, як блекаути позначились на медіаспоживанні українців
Під час блекаутів найпоширенішою практикою серед опитаних було відвідування інтернету з мобільних пристроїв.

Дослідження громадської організації «Детектор медіа» з визначення Індексу медіаграмотності українців встановило, як вимкнення електроенергії унаслідок терористичних ударів Росії узимку 2022-23 рр. позначилось на медіаспоживанні українців.

Дослідження 18 квітня презентували директорка ГО «Детектор медіа» Галина Петренко та кандидат соціологічних наук, доцент, старший науковий співробітник Інституту соціології НАН України Марта Наумова.

Представляючи результати дослідження Галина Петренко зауважила, що під час блекаутів найпоширенішою практикою серед опитаних було відвідування інтернету з мобільних пристроїв для перегляду відео, читання та спілкування – 37%.

30% виходили прогулятись на вулицю, 23% читали книжки, 18% дивились попередньо завантажені відео та подкасти.

«Для помітної кількості людей відбулось повернення від прекрасної ери стримінгового відео до трохи більш печерних часів завантаження контенту», — каже Петренко.

Загалом, відключення світла змусило більшість опитаних частіше гуляти, читати книжки і журнали, завантажувати контент з інтернету.

«Чим більший індекс медіаграмотності аудиторії, тим більш широкий репертуар практик споживання під час блекаутів. Мова йде про частіше використання інтернету як каналу отримання інформації, знайомство з попередньо завантаженим з мережі контентом і читання», — додала Петренко.

За словами Галини Петренко, останнім часом помітне зростання медіаграмотності українців. Адже якщо інформація правдива — вона може врятувати життя, а якщо вона спотворена – вона може коштувати життя.

«Якщо подивитись тренди ютуба, то на першому місці буде, наприклад, якийсь випуск Ліги сміху, тобто не відмовляються українці від розваг, це суто український гумор, там точно не буде російської музики, і майже не буде західної. Ми спостерігаємо розквіт української музики, принаймні, у ютубі», — зауважила Петренко.

Директорка ГО «Детектор медіа» Галина Петренко (фото: Укрінформ)

Але, за словами Петренко, є і інша тенденція, яка викликає занепокоєння: «В топ-10 ми побачимо російські серіали зараз, очевидно, є якийсь нюанс, що українці начебто не бачать у цьому небезпеки, і сприймають це як якусь територію, дуже спокійних розваг і не пов’язують це з війною. Це буде проблемою, бо у 2022 році українське телебачення припинило знімати серіали, і у якийсь момент нестача пропозицій українською мовою буде даватися взнаки. А Росія, як відомо, використовує свій контент у пропагандистських цілях. Цю проблему ще доведеться вирішувати».

Про дослідження: загальнонаціональне кількісне опитування проводився компанією «New Image Marketing Group» на замовлення «Детектора медіа» у грудні 2022 – січні 2023 року. Дані зібрані за допомогою інтерв’ю face-to-face за допомогою планшета за стандартизованим опитувальником (CAPI), що проводилися серед жителів України віком від 18 років особисто. Вибірка: 1200 респондентів, репрезентативна за віком, статтю, областю і типом населеного пункту (за винятком тимчасово окупованих територій Донецької, Луганської, Запорізької, Херсонської областей та АР Крим).

Дослідження проведене за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Данії (DANIDA).

Джерело

Додати коментар