Повномасштабне вторгнення Росії консолідувало українське суспільство навколо уявлення про демократичне майбутнє України.
Про це свідчать результати опитування Можливості та перешкоди на шляху демократичного переходу України, яке було проведене в січні 2023 року Національним демократичним інститутом (польові роботи виконали соціологи КМІС, Київського міжнародного інституту соціології).
В усіх регіонах України — на сході і заході, у центрі й на півночі, а також в південних областях України понад 90% респондентів заявили, що для них є «дуже важливим» або «важливим», щоб Україна стала повноцінно функціонуючою демократією. Середній показник в Україні нині становить 94%, тоді як в грудні 2021 року він був на рівні 76%.
У відповідях на це запитання, як свідчить графік нижче, в українському суспільстві немає жодних територіальних розбіжностей.
Респондентам також запропонували обрати не більше трьох характеристик повноцінно функціонуючої демократії, які на їхню думку є найважливішими:
- 61% обрали свободу слова;
- 58% вказали на справедливе правосуддя для всіх;
- 47% переконані у важливості вільних та чесних виборів.
Дослідження було розроблено та проведено Національним демократичним інститутом в Україні. Польові роботи було виконано Київським міжнародним інститутом соціології з 4 по 16 січня 2023 року за допомогою методу комп’ютерної системи телефонного опитування (CATI) із 2508 завершеними інтерв’ю. Опитування репрезентативне лише для дорослого населення, яке користується мобільними телефонами з українськими номерами. Території, які були непідконтрольні уряду України до 24 лютого 2022 року, були виключені з дослідження. Середня похибка для національної вибірки не перевищує +/- 2.2%.