У Меморіальному музеї Григорія Сковороди в Переяславі діє унікальна міжнародна виставка «Світ їх не впіймав». Її відкрили з нагоди 300-річчя Григорія Сковороди, 135-річчя митця Івана Кавалерідзе та 100-ліття його пам’ятника Григорію Сковороді у м. Лохвиця – Переяслав.City
Експозиція виставки є зібранням понад 90 творів живопису, графіки та скульптури сучасних митців з восьми країн світу, серед яких Україна, Польща, Грузія, Литва, Італія, Ізраїль, Азербайджан та Австралія. Свої роботи автори присвятили культовому українському філософу, педагогу й багатогранному митцю Григорію Сковороді.
Колекцію мистецького проєкту для експонування до Переяславського музею Сковороди передав київський Музей-майстерня І. П. Кавалерідзе. Про це Переяслав.City розповів його директор та куратор виставки заслужений працівник кульутри України Олександр Юнін:
Куратор виставки Олександр Юнін
– Постать Григорія Сковороди надихала Кавалерідзе протягом усього його життя. Приємно, що відомі сучасні митці з усього світу відгукнулися на пропозицію музею втілити у своїй творчості образ легендарного філософа Григорія Савича. Більшість робіт з колекції були створені спеціально для цього проєкту, готувалися впродовж мацйже року. Я просив художників зобразити поєднання генія Кавалерідзе з генієм філософії Григорія Сковороди, як вони це бачать. Показати не форми, а смисли. Саме тому роботи вийшли настільки різними, і в цьому кайф, — зазначив Олександр Юнін.
Митець Іван Кавалерідзе був режисером, драматургом, сценаристом, художником кіно та передусім новатором у скульптурі. Його проєкт пам’ятника Григорію Сковороді у м. Лохвиця у 1920-ті роки був на той час справді новацією. Мистецтвознавці зазначають, що ця скульптура, як за своєю образністю, так і за художньою мовою, засобами виразності належить до найбільш значущих явищ світового мистецтва.
Пам’ятник Григорію Сковороді в Лохвиці. Автор І. Кавалерідзе
До повномасштабного вторгнення 24 лютого виставка експонувалась у Чернігівському обласному художньому музеї ім. Григорія Галагана. Під час бомбардування Чернігова колекцію зберегли музейні працівники. Згодом її силами територіальної оборони Олександр Юнін вивозив особисто.
Потім експозицію побачили у Хмельницькому обласному художньому музеї, а звідти за сприяння очільника Громадського руху “Рідна країна” Миколи Томенка колекцію доправили до переяславського музею.
Старша наукова співробітниця НІЕЗ “Переяслав” Інна Більченко та Олександр Юнін
– Найперше, чого хотіли російські окупанти – позбавити нас нашої культури. Я вважаю, їм назло потрібно відкривати театри, музеї, ходити на виставки. Інакше за що там воюють наші хлопці? Це наша віра в перемогу, державу, наш народ, – підкреслив Олександр Олександрович.
Після завершення показу у Переяславі, «Світ їх не впіймав» далі подорожуватиме Україною. Переяславці та гості міста зможуть переглянути виставку до 15 грудня.