Президент Володимир Зеленський посмертно нагородив Марію Примаченко відзнакою “Національна легенда України”. Чим прославилася художниця, яку називають представницею “народного примітиву”.
Біографія Марії Примаченко
Народилася Марія Оксентіївна 12 січні 1909 року в селі Болотня на Київщині в сім’ї тесляра-віртуоза, що створював дворові огорожі, і визнаної майстрині вишивання, яка й навчила її вишивати сорочки. У сім років вона захворіла на поліомієліт. Через цю недугу Марія Примаченко впродовж усього життя переживала страшні болі, операції та ходила з милицями.
Оскільки працювати в полі вона не могла, то захопилася малюванням і в 17 років розписала свою хату синюватою глиною. Її малюнки припали до душі сусідам, і ті запросили юну художницю до себе, віддячивши поросям.
Марія Примаченко в юності / Фото з інстаграму Фонду родини Марії Примаченко
Марія Оксентіївна була малоосвіченою – закінчила лише 4 класи, але художню освіту здобула. Її помітила майстриня-ткаля з Києва Тетяні Флорі й запросила до експериментальної майстерні в Київському музеї українського мистецтва, що згодом стала Школою народних майстрів. Там Примаченко і малювала, і вишивала, і займалася керамікою.
Справжню популярність художниця отримала 1936 року завдяки роботі “Звірі з Болотні”. На Всеукраїнській виставці народного мистецтва їй присудили диплом І ступеня. Після цього її картини були на Всесоюзній виставці в Москві, на Міжнародній виставці в Парижі, у Варшаві, у Софії, у Монреалі, у Празі. Вона надихала самого Марка Шагала – іменитого художника-авангардиста з Білорусі.
Під час Другої світової війни Марії Оксентіївні довелося повернутися в рідне село Болотня, відправити чоловіка Василя на фронт, самій виховувати сина Федора й доглядати за старими батьками. На цьому її зліт закінчився, адже у повоєнні часи творчість Примаченко виявилася непотрібною, тож весь свій талант художниця вкладала в одяг, який шила на замовлення. Зокрема у весільні сукні.
Марія Примаченко з сином Федором / Фото з інстаграму Фонду родини Марії Примаченко
Марія Примаченко померла 18 серпня 1997 року у батьківській хаті в селі Болотня, яку не покинула навіть після аварії на ЧАЕС. Їй було 88.
Видатні роботи Марії Приймаченко
Марія Примаченко малювала у стилі “наївного мистецтва” – у напрямі примітивізму, який характерний митцям без профільної освіти. Її картинам притаманні яскраві кольори, узагальненість форм, контури на предметах, “дитячість” щирість та символізм.
- “Отак Іван пана покатав, аж у коляску впав”.
- “Їде осінь на коні”.
- “Дикий бик і ворон – це тварини-друзі”.
- “Цей звір ворожить”.
- “Кінь стоїть сумує”.
- “Роки мої молоді, прийдіть до мене в гості”.
- “Атомна війна, будь проклята вона”.
- “Сидить баба на печі, пряде кужель”.
- “Мавпа їде на чотириголовому звірі”.
Видатні роботи Марії Приймаченко / Фото з Фонду родини Марії Примаченко