Війна в Україні внесла корективи у різні сфери нашого життя, зокрема, й освіту. Не встигли навчальні заклади пристосуватися до змін в освітньому процесі через пандемію коронавірусу, як були змушені відновлювати навчання під звуки сирен та постійні загрози ракетних ударів з боку росії. Не в усіх регіонах це вдається, особливо там, де йдуть запеклі бої, або ж на окупованих територіях. Багато школярів були змушені виїхати з батьками за кордон, ховаючись від жахіть війни. Багато школярів почали навчатися в інших країнах.
Та попри дуже складну ситуацію, в Україні все ж знайшли спосіб провести оцінку знань для випускників шкіл, які мають бажання вступити в цьому році у вищі навчальні заклади. Але пройде тестування у досить незвичному форматі. Усі подробиці вступної кампанії-2022 в Україні – у матеріалі “Апострофа“.
Національний мультипредметний тест
Через війну в Україні вступна кампанія-2022 зазнала змін. Проводити стандартне ЗНО під час активних бойових дій на території нашої країни стало неможливим, тому у Міністерстві освіти та науки запропонували нову форму проведення вступного випробування.
Отже для вступу у ВНЗ випускники шкіл будуть здавати національний мультипредметний тест (НМТ). Це єдиний інтегрований онлайн-тест, який складатиметься з трьох блоків:
- українська мова;
- математика;
- історія України.
Тест міститиме 60 завдань (20 завдань з кожного блоку), на виконання яких буде відведено 120 хвилин. Завдання відповідатимуть тестам ЗНО. Водночас не передбачено написання власного висловлення у блоці з української мови, а також запитань, пов’язаних з українською літературою.
Як пояснює у коментарі “Апострофу” народна депутатка від “Слуги народу”, членкиня Комітету ВР з питань освіти, науки та інновацій Юлія Гришина, необхідність створення НМТ була викликана саме безпековою ситуацією в Україні. Тому було вирішено провести один єдиний тест одразу з трьох предметів, а не чотири різних, як це відбувалося минулі роки.
Водночас депутатка наголошує, що спрощеним є лише формат проведення, а не самі завдання у тесті.
“Зміст питань відповідатиме програмі ЗНО. Я не можу сказати, що вони будуть більш легкими, але їх буде менше. Якщо раніше були окремо математика, українська мова та інше, і там було більше питань, то зараз буде по 20 питань з трьох предметів. Але легкості годі очікувати. Це буде така ж програма ЗНО”, – розповіла Гришина.
Також вона просить не хвилюватися стосовно того, що у списку немає вузькопрофільних предметів, які необхідні для вступу на певні спеціальності, як то медичні чи технічні. Народна депутатка пояснює, що за такий короткий час не було можливості створити розгалужену систему, щоб діти могли можливість обирати предмети, якщо їм для вступу необхідна, наприклад, хімія чи біологія. Тому ВНЗ будуть враховувати результати ЗНО тільки по тих предметах, які будуть в НМТ.
“Буде уніфікована система по усіх спеціальностях, у цьому і тут полягає спрощення, оскільки ми не можемо зараз проводити вузькопрофільні іспити. В цьому плані також було вирішено, що на контракт студенти поступають не по ЗНО, а тільки за мотиваційним листом”, – сказала Гришина.
Як це виглядатиме
Незважаючи на те, що тест проходитиме онлайн, до нього є певні вимоги. Тестування буде проходити централізовано у тимчасових екзаменаційних центрах, які здебільшого розміщуватимуться в закладах освіти.
16 травня МОН затвердило перелік населених пунктів України, у яких буде сформовано попередню мережу тимчасових екзаменаційних центрів для проведення національного мультипредметного тесту. Попередньо заплановано, що тестування проходитиме у 20 областях України та у м. Київ. Наразі неможливо провести НМТ у Донецькій, Луганській, Харківській, Херсонській областях та АР Крим.
Для випускників, які перебувають за кордоном, Український центр оцінювання якості освіти (УЦОЯО) також оприлюднив список європейських країн, де можна буде скласти мультипредметний тест.
Зокрема, провести тестування заплановано в 39-ти містах таких країн: Австрія, Бельгія, Болгарія, Велика Британія, Данія, Естонія, Ірландія, Іспанія, Італія, Латвія, Литва, Молдова, Нідерланди, Німеччина, Польща, Португалія, Румунія, Словаччина, Угорщина, Франція, Хорватія, Чехія і Швеція.
В УЦОЯО зазначають, що перелік закордонних міст не остаточний, оскільки перемовини з деякими країнами ще тривають.
З міркувань безпеки назви населених пунктів, де відбудуться тестування, не оприлюднюються. Однак учасники на своїх інформаційних сторінках з 20 травня до 7 червня включно матимуть змогу підтвердити бажання взяти участь у НМТ і вибрати з наданого переліку найзручніший для доїзду населений пункт.
Після підтвердження учасники тестування отримають запрошення на своїх інформаційних сторінках. З собою потрібно буде мати внутрішній або закордонний паспорт, або ж документ у застосунку “Дія”. У кожному кабінеті з учасниками буде інструктор, який відповість на організаційні питання та прослідкує за дотриманням правил.
Дати проведення НМТ
Основна сесія проведення національного мультипредметного тесту розпочнеться 18 липня і триватиме до 10 серпня. Окрім основної сесії будуть проведені додаткова (16-20 серпня) і спеціальна (12-16 вересня) сесії.
Очікується, що переважна більшість учасників НМТ має пройти тестування під час основної сесії. Додаткову сесію організували для абітурієнтів, які не змогли потрапити до екзаменаційних центрів на основний захід через, наприклад, неможливість виїхати з окупованої території.
Щоб взяти участь у додатковій сесії, необхідно подати відповідну заявку з 1 по 10 серпня, а для участі у спеціальній сесії – з 1 по 7 вересня.
Кожен учасник зможе пройти тестування лише один раз. Тобто можливості перескласти тест під час додаткової або спеціальної сесій не передбачено.
Результати НМТ
Завдання мультитесту будуть оцінені відповідно до схеми нарахування балів, застосовуваної в ЗНО. За виконання кожної складової тесту учасник після завершення тестування отримає окремий результат.
Пізніше результат кожного блоку буде переведено в шкалу 100–200 балів. Для отримання результату за шкалою 100–200 достатньо буде набрати хоча б один тестовий бал.
Максимальна кількість балів за кожний блок (по 35 з української мови та історії України, 30 з математики) відповідатиме 200 балам за шкалою 100–200.
Результати мультидисциплінарного тесту розмістять на сторінках учасників:
- основної сесії – до 12 серпня;
- додаткової – до 21 серпня;
- спеціальної – до 19 вересня.
Вступ-2022
На сайті МОН опублікували основні етапи вступу на бакалаврат:
- реєстрація електронних кабінетів вступників розпочнеться 1 липня;
- творчі конкурси відбудуться від 1 до 18 липня (бюджет + контракт), з 9 по 16 серпня (тільки контракт);
- подати заяви можна буде від 29 липня до 8 серпня (для осіб, які вступають на основі індивідуальної усної співбесіди, творчих конкурсів) і від 8 до 23 серпня (для осіб, які вступають за результатами НМТ, а також творчих конкурсів);
- оприлюднення рейтингових списків на бюджет відбудеться не пізніше як 29 серпня, а підтвердження бажання навчатись на бюджеті — до 18-ї години 2 вересня.
- остаточне зарахування на бюджетні місця відбудеться 5 вересня, на контракт — щонайпізніше 30 вересня.
Для спеціальностей “Фізична культура і спорт”, “Аудіовізуальне мистецтво та виробництво”, “Дизайн” (за спеціалізаціями “Графічний дизайн”, “Дизайн одягу (взуття)”, “Дизайн середовища”, “Промисловий дизайн”), “Образотворче мистецтво, декоративне мистецтво, реставрація”, “Хореографія”, “Музичне мистецтво”, “Сценічне мистецтво”, “Архітектура та містобудування” враховуватимуться результати творчого конкурсу, який, за рішенням закладу, може відбуватися дистанційно.
Подати документи й підтвердити місце навчання буде можливо через інтернет.
Так, вступна кампанія-2022 зазнає певних змін. Однак, як запевняє Юлія Гришина, зараз і народні депутати, і МОН, і УЦОЯО працюють задля того, щоб вступна кампанія відбулася і випускники мали можливість вступити в українські ВНЗ вже у цьому році.
“Ми зараз не розглядаємо питання скасування вступної кампанії-2022, оскільки ми продовжуємо працювати. Хоча, звісно, є регіони, де йдуть активні бойові дії, або ж знаходяться в окупації, там освітній процес призупинено. У інших регіонах використовуються різні форми, але освіта працює. Тому вступна кампанія буде проводитися, ми просто будемо реагувати на ті виклики, які є”, – додала народна депутатка.