Сюжет про народний аматорський ансамбль «Мальви» Дем’янецького БК покажуть наприкінці жовтня на телеканалі UA:Суспільне мовлення. Команда проєкту «Країна пісень» 2 жовтня проводила в селі частину зйомок для випуску чергової програми.
Про прядку і гребінь
Згідно зі сценарієм, історію та творчість цього колективу телевізійники покажуть із трьох ракурсів. У суботу знімальна група разом із ведучою програми Іванкою Червінською (етноспівачка, учасниця проєкту «Голос Країни») упродовж чотирьох годин спілкувалася з учасницею ансамблю Ольгою Пидорич. Телевізійники завітали до неї прямо додому.
– Я стільки років виступаю на сцені, але так сильно, як оце перед приїздом телевізійників, ще ні разу не хвилювалася. Хіба що як заміж виходила, – зізналася жартома.
– Багато чого з жіночих справ, як то роботу за прядкою чи ткацьким верстатом, я перейняла від своєї бабуні. Адже раніше таке знаряддя було чи не в кожній сільській хаті, і я пам’ятаю, як малою любила спостерігати за цим заняттям, – розповіла 66-річна Ольга Пидорич. – Тепер про прядку та гребінь, які в нас збереглися, розпитують мої внуки. Радію, що їх цікавлять і родинна історія, і народні традиції. На жаль, наше покоління, що росло в радянський період, мало цікавилося своїм родоводом. Через те багато деталей про історію життя і побуту, в тому числі й пісенні надбання, втратилися.
Про забуті пісні
– Ми зі своїм творчим колективом прагнемо це відшукати і зберегти. Я згадую як бабуня співали «Усі гори зеленіють…», але не знала всю пісню. Якось згадала про неї на репетиції ансамблю, а Софія Кулініч і каже: «Так я ж її добре знаю!». Так у нашому репертуарі з’явилася ця давня пісня. Втішає те, що національний телеканал популяризує народну творчість, – наголосила Ольга Василівна.
“Мальви” на гастролях у Трускавці
У січні 2021 року ансамблю «Мальви» виповнилося 10 років. Власне, колективу з цією назвою, бо до того він називався «Яворина» і працював з іншими музикантами. Коли керівником прийшов Заслужений працівник культури Микола Губар, їхній земляк, запропонував нові назву й репертуар, запровадив музичну культуру виконання творів самодіяльними співачками. З ним колектив здобув звання «народного». Володимир Петреченко був учнем Миколи Григоровича, який за станом здоров’я передав йому свій колектив три роки тому.
– Я вважаю, що й самодіяльні артисти мають гастролювати, брати участь у різних конкурсах, концертах, бо задля цього ж вони і приходять на репетиції, щоб потім вийти десь на сцену. Тому ми погоджуємося на всі пропозиції, куди нас запрошують, – зазначив керівник колективу. На одному з обласних фестивалів їх і запримітили автори програми «Країна пісень» та запросили для участі в телезйомках.
Про репетицію з капусняком
Окрім домашнього сюжету, телевізійники знімали робочу репетицію колективу в місцевому будинку культури. З цим упоралися вже удвічі швидше. Ведуча Іванка Червінська розпитувала про життя інших учасниць, цікавилася репертуаром. У ньому за весь час зібралося близько двох сотень різних пісень.
Робоча репетиція колективу “Мальви”
На зйомках репетиції виконали «Сховалося сонце за горою». Володимир Петреченко пояснив, що показати цю народну пісню вирішили неспроста. Узяти її до репертуару запропонувала Надія Гринько. З нею пісню розучували, але виступити з її прем’єрою на сцені не встигли – Надія торік завчасно померла через ускладнення від коронавірусу. Ансамбль пісню вивчив і вже виконував її на публіці в пам’ять про свою колежанку.
За добрими українськими традиціями дем’янецькі жінки пригостили київських телевізійників фірмовим капусняком з пампушками, пирогами та іншими смачними й ситними стравами. Ще й на гостинець дали домашніх яблук і навіть гарбуза – кияни самі попросили яскравий овоч, щоб приготувати корисну кашу.