Цьогорічне звернення Президента до парламенту відрізнялось від традиційного. Через карантин його перенесли з квітня на жовтень, текст не друкували, а розмістили онлайн, і його можна було завантажити за QR-кодом. У своїй промові Володимир Зеленський казав не тільки про боротьбу з коронавірусом і закінчення війни на Донбасі, а й пункт за пунктом звітував про виконання передвиборчої програми. Центр громадського моніторингу та контролю зібрав головні тези.
Боротьба з коронавірусом
Президент почав своє звернення з проблеми COVID-19. Зеленський визнав, що медична система не була готова до пандемії навесні, але за півроку надолужила згаяне. Жорсткий карантин дозволив виграти медикам час на підготовку та зберіг чимало життів. За словами Президента, за цей час вдалося подолати дефіцит засобів захисту. Маски, тести, дезінфектори, костюми – все це зараз виробляється в Україні. Глава держави зазначив, що медики, які рятують українців від коронавірусу отримують доплати 300%. Проблеми з виплатами в регіонах, які були навесні, вже мають бути в минулому.
Президент нагадав про необхідність дотримуватись правил безпеки: «Рекорди з кількості хворих фіксуються в усьому світі щодня, на жаль, Україна не виняток. Адаптивний карантин і менш суворі заходи безпеки були необхідні для відновлення економіки України. Та це не скасовує елементарних правил. Маска на вашому обличчі – це безпека інших людей».
Закінчення війни і повернення Криму
Зеленський зауважив, що головним пунктом його передвиборчої програми було завершення війни на Донбасі. За словами глави держави, торік був відновлений Нормандський процес, заблокований з 2016 року. З полону вдалося звільнити 136 українців.
Президент також нагадав, що 27 липня на Донбасі було оголошено про припинення вогню. Наразі режим тиші триває понад 90 днів – найдовше за роки війни.
«Треба визнати – кількість пострілів суттєво зменшилась. За всі ці дні ми маємо одну бойову втрату. Це боляче. Але те, що з’явилися дні, тижні і навіть уже місяці, коли ми не ховаємо своїх героїв, коли не плачуть матері та діти, – дає нам надію», – підкреслив Зеленський.
Так само у пріоритеті залишається повернення Криму. За словами Президента, європейські лідери вже погодились долучитись до «Кримської платформи», яка координуватиме міжнародні зусилля для захисту прав кримчан та деокупації півострова.
Зміцнення армії
Володимир Зеленський нагадав, що цьогорічний військовий бюджет був найбільшим в історії України – 117 млрд гривень. Держбюджет на наступний рік ще не ухвалений, але Президент запевнив, що наступного року фінансування залишиться на тому ж рівні.
Крім того, Україна продовжує отримувати військову допомогу від міжнародних партнерів, зокрема, США і Великої Британії. Цьогоріч держава отримала статус партнера НАТО з розширеними можливостями. Триває виготовлення сучасного вітчизняного озброєння.
Важливі закони
Глава держави відзначив, що важливим пунктом його програми було народовладдя. Відповідний законопроєкт вже поданий до Верховної Ради, і Президент очікує на його ухвалення.
Зеленський нагадав також про вже ухвалені закони. Це – закони про імпічмент, про зняття депутатської недоторканності, про відповідальність за «кнопкодавство», новий Виборчий кодекс з відкритими списками та без «мажоритарки»; закони, що стосуються детінізації економіки, – про легалізацію грального бізнесу та концесію.
Держава в смартфоні
У своєму посланні Президент відзначив успіхи обіцяної «держави в смартфоні». За словами глави держави, Україна стала першою державою в світі, що має цифровий паспорт. Завдяки датку «Дія» онлайн можна отримати дозвіл на будівництво, зареєструвати або закрити бізнес. Для молодих батьків доступний онлайн сервіс «єМалятко», де можна отримати десять послуг за однією заявою.
«Це – лише початок шляху до цифрової держави. 2021 рік стане початком входження країни у режим «пейперлес». Жодна державна установа не зможе вимагати від українців жодних довідок, витягів чи інших папірців для отримання державних послуг», – наголосив Зеленський.
Протидія корупції
Щодо обіцяних українцям «посадок», то Президент чекає активних дій від правоохоронних органів. За його словами, для цього створені всі умови: «Будь ласка: ми повернули кримінальну відповідальність за незаконне збагачення. Є можливість конфіскації незаконних активів. Повна оперативна незалежність НАБУ і САП, якої не було з 2015 року. Запустили роботу Вищого антикорупційного суду. Перезавантажили НАЗК».
Зеленський також очікує на пропозиції правової комісії, що була створена в Офісі Президента, щодо продовження судової реформи.
Медична реформа
На думку глави держави, медична реформа потребує корекції. Вона має зберегти позитивні моменти та виправити помилки так, щоб вона задовольняла і пацієнтів, і медиків.
Зеленський заявив, що також чекає від МОЗу презентації моделі страхової медицини для України. Так само у пріоритеті залишається підвищення заробітних плат медикам. Згідно з планом МОЗ, у 2021 році мінімальна заробітна плата лікаря має бути 20-25 тис. грн, медичної сестри – 15 тис. грн, молодшого медичного персоналу – до 10-12 тис. грн.
Велике будівництво
Володимир Зеленський зауважив, що на початку року мало хто вірив у такий масштабний проєкт, як будівництво 4 000 км доріг, 100 шкіл, 100 садочків, 100 спортивних об’єктів, 210 приймальних відділень. Уже зараз проєкт може похвалитись завершеними об’єктами. Наприклад, реконструкцією лікарні «Охматдит», яку відкрили влітку.
Президент обіцяє, що «Велике будівництво» не закінчиться після місцевих виборів, а стане ще масштабнішим. Наступного року, крім нових доріг, шкіл, садочків і лікарень, почнеться реставрація об’єктів культурної спадщини: замків, театрів, музеїв.