Дати і події з життя міста

Розпочинаємо рубрику про подїї, що відбувалися у нашому місті з часу визволення від фашистської окупації. Про ці та інші події з життя міста нам свідчать архівні документи виконавчого комітету Переяслав-Хмельницької міської ради.

Рік 1943-й

2 жовтня – в обов’язковій постанові Переяславська міська Рада депутатів трудящих вітає населення міста Переяслава з днем 21 вересня 1943 року – днем визволення трудящих міста від німецької окупації та висловлює щиру подяку партизанам і партизанкам, бійцям і командирам Червоної армії, що принесли визволення від фашистських загарбників і на злочини катів пропонує відповісти дружною працею, мобілізацією усіх зусиль на відбудову рідного міста. В постанові наголошується на негайному відновленню робіт по відбудові всіх промислових, торгівельних, кооперативних установ, учбових закладів, колгоспу, радгоспу і МТС. Міська Рада пропонує населенню міста протягом 2-х діб повернутися до своїх приміщень, а якщо житло зруйноване – звернутися до міськради за одержанням квартири. Категорично забороняється самочинно захоплювати вільні квартири, привласнювати державне та громадське майно, збирати урожай на чужих городах. Все державне, громадське та особисте бездоглядне майно, що залишилося (хліб, інвентар, машини, худоба та ін.) є власністю держави і без відому відповідних органів роздавати будь-кому суворо заборонено. Назви вулиць по місту Переяславу залишаються ті самі, що були до фашистської окупації. Всі порушення будуть каратися по законам військового часу.
22 жовтня – на сесії Переяслав-Хмельницької міської Ради депутатів трудящих було затверджено голову міської Ради Іваху Федора Івановича, який працював на цій посаді з 25 вересня 1943 року. Затверджено штат міської Ради у складі: голови міської Ради, секретаря, завідувача загального відділу, старшого бухгалтера, друкаря-діловода, посильного, прибиральниці і конюха. Затверджений кошторис видатків міської Ради на жовтень-грудень 1943 року у сумі 7581 крб. Організовано 6 секцій міської Ради: сільського господарства і тваринництва, фінансова, культосвітня та охорони здоров’я, кооперативно-торгівельна, секції по благоустрою та оборонна. Було затверджено штати по комунгоспу міської Ради у складі: зав.комунгоспом, інженера, техніка – нормірувальника, головного бухгалтера, завскладом. Також затверджено штати житлоуправи у складі: начальника житлоуправи, техніка, бухгалтера та штати домоуправи у складі: домоуправів (2 чол.), двірників (8 чол.), бухгалтер.
23 жовтня – на засіданні виконкому було вирішено передати будинок по вул. Піонерській,17, який належав міськомунгоспу – міжрайонному управлінню кінофікації під устаткування державного кінотеатру та встановлення звукової кіноустановки на 2 звукових поста.
4 листопада – на засіданні виконкому було вирішено провести перепис населення міста Переяслав-Хмельницького. Перепис розпочати з 8-ої години ранку 5 листопада і закінчити його до 24-ої години цього ж дня. Затверджено список обліковців на проведення перепису населення у складі 31 чол.
14 грудня – на підставі відношення Переяслав-Хмельницького районного земельного відділу було передано в орендне користування ветбаклабораторії будинок по вул.В.Підвальна, 25. Переяслав-Хмельницькій райзаготконторі передано приміщення по вул. Лагерній. У розпорядження райзаготконтори передано міську бойню для проведення в ній робіт по забою худоби, оскільки до військового часу міська бойня була у підпорядкуванні райзаготконтори.
29 грудня – на засіданні сесії були затверджені звіти про роботу міжкомунгоспу, жилуправи та комунгоспу. Було проведено ремонт електростанції, газогенератора, лазні, водогону. На 1944 рік передбачено будівництво Будинку Рад, готелю та житлового будинку на 24 квартири, ремонт житлових будинків міста, закінчити нумерацію будинків на вулицях міста.

Рік 1944-й

25 лютого – в постанові Переяслав-Хмельницька міська Рада депутатів трудящих наголосила, що внаслідок бомбардувань німецько-фащистських окупантів в місті було спалено та зруйновано багато житлових будинків. З часу визволення міста вже відбудовано понад 60 установ та підприємств, а багато напівзруйнованих будинків чекають своєї черги на відбудову. Але разом з тим серед населення є громадяни, які самі руйнують ці будинки: виймають двері, віконні рами, використовуючи цінний будівельний матеріал на дрова. Тому міська Рада зобов’язала жилуправу посилити охорону будинків, що знаходяться в її розпорядженні, а також будинків, які вважаються безгосподарчими та в останнє попередила населення про те, що за руйнування будівель буде покарання за законом військового часу.
3 березня – на сесії міської Ради заслухавши звіт завідуючої райздраввідділу про роботу лікарських установ міста (райлікарні, жіночої консультації, поліклініки, дитячої консультації, тубдиспансеру) наголосили на
необхідності відкрити дитячі ясла на 30 койок, відкрити 11 медточок, намагатися проводити санпрофосвітню роботу у школах та харчових установ. Відвести під приміщення дитячих ясел будинок, який належить школі №1 (філія) та розпочати там ремонт. Зобов’язати відкрити молочну кухню на 50 чоловік та вендиспансер, організувати підсобне господарство при лікарні та тубдиспансері.
13 березня – рішення виконавчого комітету про виділення 10 га землі в урочищі Солонці для дитячого будинку. Відведення землі під забудову артілі «Об’єднана праця» на розі вулиць Жовтневій та Одинця. Виділення 2 га землі промкомбінату під забудову шкірзаводу.
22 квітня – на сесії міської Ради у звіті про відбудову міста голова міськради Іваха Федір Іванович повідомив, що на відбудову міста було виділено 1 500 000 крб. Після окупації відбудовані приміщення дитбудинку, контори зв’язку, дитячих ясел, парткабінет, готель та квартири 14-ти будинків. Відремонтовані об’єкти лікарні: 2 корпуси, правління, кухня, дезкамера, дитяча консультація, тубдиспансер, вендиспансер. Також відремонтовано 10 квартир для військовослужбовців. Планується відремонтувати газогенератор і 2 нафтодизелі. Необхідно провести упорядкування братських могил. З приміщення школи №2 було вивезено 35 підвід зі снарядами. Багато снарядів було зібрано з вулиць міста, дворів, дахів та знешкоджено. По відбудові міста працює 36 спеціалістів: теслярі, каменярі, плотники, крівельники і кількість їх недостатня.
Сесія міської Ради ухвалила, що у зв’язку з відправленням т. Івахи Ф.І. до лав Радянської армії та його звільнення від обов’язків голови виконкому міськради, обрати на посаду голови виконкому Переяслав-Хмельницької міської Ради депутатів трудящих Чередник Лисавету Макарівну.
22 травня – на сесії міської Ради заслухано відчит (звіт) про підготовку шкіл до навчального року. Проведено облік дітей на новий навчальний рік, по 2-й школі 432 учні. Потрібно ще закінчити ремонти 1-ї, 2-ї шкіл, педшколи, виготовити ще парт, столів, табуреток.
30 травня – в обов’язковій постанові міська Рада зобов’язала жилуправу взяти на облік всю жилплощу, належну установам, організаціям і домовласникам та встановити порядок її заселення. Також провести уплотнення (так у тексті) шляхом заселення робітників і службовців, які не мають квартир. Заселення та уплотнення проводиться лише за дозволом жилуправи, яка і видає ордер на квартиру. Винні в порушенні або не виконанні цієї обов’язкової постанови підлягають заходам адмінвпливу – штрафу до 300 крб. або примусовій праці до 1 місяця, а в разі самовільного заселення квартир або виселення домовласниками – притягнення до судової відповідальності.
5 червня – рішення виконкому про надання приміщення ветлабораторії у будинку комунгоспу по вул. Р. Люксенбург.
20 червня – прийнято рішення про утворення в місті транспортної артілі. Зважаючи на те, що в місті нараховується 50 коней, які використовуються для власних потреб, їх необхідно організувати для потреб міста. Для цього зібрати всіх коней, у тому числі незаконно придбаних та створити транспортну артіль. Власників коней зібрати на нараду для вступу до артілі.
5 липня – ухвалено рішення про відведення приміщення птахівничої інкубаторної станції у пустопорожньому (так у тексті) будинку гр.Руденка Л.В. по вул. Києво-Брамській.
29 серпня – в обов’язковій постанові міська Рада зобов’язала приватних осіб зареєструвати свої домоволодіння та забудови в конторі технічного обліку міськкомунгоспу.
22 вересня – розглядалось питання про мобілізацію населення міста у кількості 70 осіб для роботи у вугільній промисловості Донбасу.
Ухвалили заяву директора педшколи тов. Захарченка про передачу будинку бувшого монастиря для розміщення в ньому педшколи.
14 грудня – на засіданні виконкому заслухано звіт керівника районного будинку культури тов. Палагути, який повідомив, що за 1944 рік колективом будинку культури було проведено 117 вечорів, з яких 32 – для бійців, 42 – для колгоспників. Колектив готується до обласного огляду, але приміщення будинку культури потребує ремонту. При клубі працюють такі гуртки: хоровий, музичний, танцювальний, драматичний. Заслухано звіт правління артілі «Інвалід-робітник», в якій відкриті цехи: взуттєвий, портняжний, ковбасний, хлібопекарський, лозоплетіння. Затверджено акт прийомки побудованої електромережі на суму 34505 крб.73 коп. довжиною 36950 пог.м. в один провід.
20 грудня – ухвалено рішення про проведення обліку худоби до 01.01.1945 по радгоспах, колгоспах, на господарствах колгоспників.

Рік 1945-й

23 січня – на засіданні виконкому Переяслав-Хмельницької міської Ради депутатів трудящих було заслухано звіт голови колгоспу ім. Шевченка про виконання державних зобовʼязань та підготовку до весняної сівби. Виконком вирішив зобовʼязати правління колгоспу повністю забезпечити посівфонд, облаштувати парники, провести ремонт сільгоспінвентаря, організувати молодіжні бригади. Всю площу землі закріпити за колгоспниками, щоб кожен знав свою норму землі, яку йому належить обробити. Правління колгоспу зобовʼязане до 15-20 лютого повністю підготуватись до посівної.
Також на цьому засіданні виконкому було вирішено виділити для забудови нового маслозаводу бувше приміщення педагогічної школи, 2-поверховий кістяк якої залишився після спалення німецькими фашистами по вул. Горького. Для збудови нового приміщення педагогічної школи виділене бувше приміщення дитбудинку (бурса), 2-поверховий кістяк якої залишився після спалення фашистами на розі вул. Піонерів і вул. Рози Люксембург (зараз вул. Сковороди і вул. Шевченка – прим. авт.).
17 лютого – на засіданні виконкому ухвалено передати дитсадку №2 будинок по вул.Каранська,6, який знаходиться у розпорядженні М.Т.С. (Машино-тракторна станція), оскільки цей будинок до війни 1941 р. належав дитсадку.
20 березня – Переяслав-Хмельницька міська Рада депутатів трудящих обовʼязковою постановою «Про застосування санітарних заходів по місту Переяславу-Хмельницькому» та на виконання постанови РНК СРСР та УРСР «Про оздоровлення міст та робітничих селищ», з метою застереження шлунково-кишкових захворювань, зобовʼязала всіх керівників установ, організацій, а також всіх домовласників міста очистити від бруду двори, прилеглі до них вулиці та майдани, провести ремонт та побілку займаних приміщень, облаштувати у кожному дворі вбиральню, ящик для сміття та вигрібну яму та забезпечити регулярне вивезення бруду. Також керівників установ, організацій та власників будинків зобовʼязано доглядати за зеленим насадженням молодих декоративних дерев на вулицях міста проти їх будинків та садиб, а також всебічно сприяти їх розвитку та схоронності. Контроль за виконанням цієї обовʼязкової постанови покладено на органи міліції та державної санітарної інспекції. Особи, які порушили цю постанову будуть притягнуті до сплати штрафу – 50 крб. або до примусової праці строком до
7 діб.
10 квітня – постанова Переяслав-Хмельницької міської Ради депутатів трудящих «Про вилучення з користування громадян міста Переяслава-Хмельницького лишків присадибного землекористування». У звʼязку з тим, що багато інвалідів Вітчизняної війни, сімей евакуйованих, робітників та службовців міста зовсім не мають городів, або мають в своєму користуванні дуже маломірні, виконком міськради постановив: норму присадибного землекористування всіх громадян міста встановити до 0,18 га, а при наявності культурного садка – до 0,25 га. Вилучені лишки приєднати до садибного фонду міської ради для визначених потреб.
20 липня – у постанові виконкому міської ради зазначено, що беручи до уваги, що по м.Переяславу-Хмельницькому більш як 50% жилих приміщень знищено німецькими окупантами і інваліди Вітчизняної війни та фронтовики, які після демобілізації повернулися до своїх родин залишилися без хат та в розбитих хатах і що на цей час до виконкому міськради поступило біля 50 заяв на видачу кредиту на жилбудівництво інвалідів війни та фронтовиків на суму 200 тис крб., виконком міської ради вирішує: просити Київську обласну Раду депутатів трудящих виділити Переяслав-Хмельницькій міськраді леміт на довготермінову позику через комбанк на востановлення житлового фонду інвалідам Вітчизняної війни та демобілізованим фронтовикам в сумі 300 тис.крб.
27 серпня – на сесії Переяслав-Хмельницької міської Ради депутатів трудящих було задовільнено прохання тов. Чередник Лісавети Макарівни про усунення її з посади голови виконкому міської ради та виведення її з членів виконкому з 28 серпня 1945 року. До складу членів виконкому було введено Чижова Григорія Йосиповича та обрано на посаду голови виконкому міської ради.
30 серпня – на засіданні виконкому міської ради заслухано звіт директорів шкіл про підготовку до нового навчального року. Директор школи №1 доповів, що у новому навчальному році школа має вмістити у своєму приміщенні 880 учнів або 24 класи. Ремонт у школі в основному закінчено, залишилось засклити вікна та завезти 40 тон торфу. Директор школи №2 доповів, що у новому навчальному році школа може вмістити 612 учнів або 18 класів, проведено ремонт другого поверху школи, торфу завезено лише 27 тон. Заслухавши звіт директорів, виконком міської ради вирішив: зобовʼязати будконтору надіслати бригаду столярів та пічників для закінчення ремонту шкіл та виготовлення учнівських парт, а керівникам установ та організацій негайно завезти торф школам.
1 листопада – прийнято постанову виконкому міської ради «Про застосування в місті Переяславу-Хмельницький нічних вуличних обходів». У звʼязку з тим, що у місті спостерігаються випадки крадіжки та розтягання матеріалів з державних та громадських будинків, сараїв невідомими особами, постановою зобовʼязано всіх уповноважених вулиць кожного дня виділяти на кожну вулицю по 2 чоловіка нічних вартових, які будуть чергувати з 8-ої години вечора до 6-ої години ранку. Чоловіки віком від 18 до 60 років та жінки від 18 до 50 років повинні позмінно вартувати по своїх вулицях. Всі підозрілі в крадіжці та розкраданні майна особи мають бути затримані вартовими та доставлені в органи міліції. Особи, які порушили цю постанову, тобто відмовились від чергового вартування, підлягають штрафу до 50 крб. або примусової праці строком до 7 діб.
30 листопада – на засіданні виконкому прийнято рішення про звільнення тов. Чижова Григорія Йосиповича з посади голови виконкому міської ради та призначення його на посаду завідуючого комунгоспом. Головою виконкому Переяслав-Хмельницької міської Ради депутатів трудящих затверджено демобілізованого з лав армії офіцера – Чубченка Григорія Омеляновича.
10 грудня – на засіданні виконкому міської ради обговорювалася робота завідувача базової школи, у звʼязку з чим виконкомом міської ради було вирішено просити Райраду депутатіів трудящих і особисто тов. Батрака дати належну допомогу у вивезенні дрів з підсінського лісу – підводами с. Підсінне. Голові артілі «Червоний тракторист» надати всебічну допомогу завідувачу базової школи в доставці торфу для школи. Зобовʼязати будконтору міськради до 20 грудня закінчити роботу з партами для школи і підремонтувати двері і вікна. Про виконання роботи докласти на засіданні виконкому міської ради 20.12.1945 р.
13 грудня – на засіданні виконкому Переяслав-Хмельницької міської Ради депутатів трудящих затверджено фінансовий план роботи по міськкомунгоспу на 1946 рік. Виділено кошти: на огорожу парків, облаштування мостів, ремонт мостових та тротуарів, озеленення міста, прибирання центральних вулиць, утримання кладовищ і братської могили, освітлення центральної частини міста, на боротьбу з повіддю, боротьбу з малярією, на комунальні підприємства, на утримання лазні, готелю, електростанції, перукарні, Будинку Рад, асанобозу, на планування та геодозйомку міста, інвентарізацію міського господарства, облаштування заїзджого двора та сараю для готелю. Всього виділено коштів на загальну суму 1 млн.363 тис.197 крб.

Рік 1946-й

10 січня – на засіданні виконкому Переяслав-Хмельницької міської Ради депутатів трудящих було заслухано звіт голови правління про роботу міського споживчого товариства за 1945 рік. На 1 січня 1946 року правління має 1036 пайовиків (сума паїв складає 540990 крб.), крамовий обіг складає 4153110 крб. На початок року в місті налічується : крамниць – 4 шт, ларків – 3 шт., буфет – 1. Правління має свій транспорт: 3 коней, 3 корів та 6 шт. молодняку. У крамницях немає належного санітарного стану: поряд з продуктами харчування та хлібом зберігаються діжки з керосином, крейдою, цвяхами. Хліб для населення розподіляється не нормовано, перевозиться з пекарень в антисанітарних умовах, поломаний тощо. Постаноновили: роботу споживчого товариства визнати незадовільною.
Заслухано звіт начальника про роботу жилуправи за 1945 рік. Жилуправа має 63 будинки, з них у безхазяйному і безгосподарському стані – 22. Відремонтовано квартир у 36 будинках, капітальний ремонт проведено у 2-х будинках, в будинках сімей військовослужбовців – 165. Для демобілізованих та інвалідів вітчизняної війни надано 57 квартир.
14 січня – на засіданні виконкому ухвалено заяву директора Київзаготплодоовочторгу про виділення ділянки землі 2 га для розміщення будівель, будівництво яких планується у цьому ж році.
2 лютого – виконкомом міської ради затверджено проект будівництва маслозаводу, а також виділення земельної ділянки під його будівництво розміром 2,5 га. Для будівництва лідників та складів виділено 0,5 га (на розі вул. Вигонної та Орджонікідзе (зараз вул. Шкільної та Ярмаркової – прим.авт.).
13 лютого – на засіданні виконкому були затверджені плани по виробництвах комунального господарства у таких сумах (валовий дохід, крб.) : похоронне бюро – 29252, лазні – 15600, асанобоз – 28000, водогін – 23925, перукарня – 151200, домоуправа – 79072, готель – 37071, будконтора – 151800.
5 березня – на засіданні виконкому було заслухано звіт начальника про роботу пожежної команди за 1945 рік та план на 1946 рік. Пожежна команда укомплектована лише на 41 чол. (потрібно – 46), обладнана автоцистерною з насосом і кінним ходом, повністю оснащене пожежним інвентарем та засобами пожежогасіння, але недостатнє водозабезпечення. У даний час спостережний пост знаходиться на Успенській церкві, який не дає можливості повного спостереження за містом. Телефонний зв’язок поганий, один телефонний апарат і той підключений у загальну лінію. 3а 1945 рік у місті було 4 пожежі, 3 з них – від загорання сажі.
Постановили: поставити питання перед райвиконкомом у відношенні виділення приміщення під вишку – Дзвіницю монастиря, а гаражі для машин та пожежного озброєння – приміщення гаражів військової частини, які знаходяться поряд з райфінвідділом. Дати вказівку районному відділенню зв’язку про виділення окремої телефонної лінії. Надати начальнику комунгоспу облаштувати три під’їзди (містки) до річки. А директору лазні після 22.00 години спускати воду в басейн (на випадок пожежі). Відвести ділянку землі під дворище пожежної команди із земель, що знаходяться під сезонними городами робітників редакції.
Також на засіданні виконкому постановили затвердити створення комісій при комунгоспі: по боротьбі з паводком та по наділу землі під сезонні городи.
20 травня – на засіданні виконкому було заслухано звіт голови правління артілі ім.Б.Хмельницького. У вишивально-ткацькій майстерні працює 72 чол. та 22 на периферії. План артілі за 1945 році виконаний на 111тис.252 крб. (було заплановано 109 тис.крб). Артіль отримала прибуток 11460 крб. Знижено собівартість продукції на 25%. Стахановців в артілі 18 чол., ударників – 20. Вся виготовлена продукція відправляється на склад Облхудожспілки у м.Київ.
Виконкомом міської ради винесено рішення про відпуск 5 куб. м деревини для виготовлення ткальних станків.
3 червня – затверджено тарифи на електроенергію згідно вказівок Головенерго від 11.04.1946 р. Фактична собівартість 1 квт. енергії – 1крб.43 коп. може бути доведена у 1946 році в середньому не нижче 1 крб.30 коп.(проти запланованої облкомунгоспом 1крб.10 коп.). Причини збільшення собівартості
1 квч.енергії – відсутність планового постачання нафтотоплива, що не дає можливості безперебійно експлуатувати силові установки електростанції.
21 червня – прийнято Обовʼязкову постанову міської ради «Про боротьбу зі сказом» та неуклінного її виконання.
28 червня – на засіданні виконкому постановили звільнити у звʼязку з хворобою голову міськвиконкому депутатів трудящих тов.Чубченка, а призначити тов. Щербак, демобілізованого з Червоної армії (офіцерський склад) згідно рішення РВК від 19.06.1946 р.
15 липня – прийнято рішення про передачу на баланс Промкомбінату лісопилки цегельного заводу з метою можливості отримання позики на ремонт та розширення цих підприємств.
31 липня – на засіданні виконкому було заслухано звіт голови правління артілі «Інвалід-Робітник» за І півріччя 1946 року. В артілі працює 64 чол. Налічує 6 цехів: чоботарний, портняжний, слюсарний, вулканізаційний, хлібопекарський, ковбасний.
10 серпня – заслухано звіт голови колгоспу ім. Шевченка про здачу хліба державі. Всього було засіяно 120 га пшениці і жита, все було зібрано та заскиртовано. Обмолотили хліба 171 ц.134 кг. Здали хліба державі 4 ц.83 кг, натуроплати – 33 ц.09 кг. Обмолот хліба було зупинено у зв’язку з відсутністю молотарки, яка знаходиться у відомстві МТС (Машино-тракторної станції). Сіна здано державі 116 ц 75 кг. План контрактації телят – 36 гол., а законтрактовано -24. План не виконується у звʼязку з тим, що колгоспники не виходять на роботу і не виробляють мінімум трудоднів. 10 чол. було віддано під суд, 2 з них оправдані, інші відправлені на примусові роботи.
На засіданні виконкому було прийняте рішення про надання лісгоспу ділянки під забудову контори лісгоспу і 3-х службових будинків по вул.Жовтневій та Горького (бувшої ветамбулаторії).
26 серпня – заслухано звіти директорів шкіл №1 та №2 і початкової школи до нового навчального року 1946-1947. Ремонт шкіл пройшов вчасно, завезено паливо, вчителі забезпечені зошитами і книжками. У кожну школу виділено по 2 тесляра для виготовлення парт. Було підняте питання про нормальне забезпечення шкільних буфетів гарячими сніданками.
18 вересня – прийняте рішення про виділення мʼятному заводу 2 га землі для підсобного господарства на Солонцях під Бабачихою.
На виконкомі міської ради було ухвалено затвердити бюджет міста на 1946 рік у сумі 609300 крб. по прибутках і видатках зі збільшенням відрахувань до Райфонду регулювання на 420000 крб.
Виконком міської ради ухвалив рішення про надання дозволу общині віруючих бувшої Борисовської церкви міста відбудувати на Заальтицькому кладовищі Миколаївську церкву, яку було зруйновано під час війни.
29 жовтня – на сесії міської ради депутатів трудящих було затверджено 7 постійно діючих комісій: сільськогосподарська, фінансово-бюджетна, місцевої промисловості, торгівельна, охорони здоровʼя, культурно-освітня, по благоустрою міста і комісія по сприянню сімʼям військовослужбовців.
21 листопада – затверджено постанову «Про заборону знищення будь-яких дерев на території міста», якою без відома міської ради забороняється зрізати будь-які дерева індивідуальним господарствам, організаціям та установам.
29 листопада
 – було затверджено роботи по ремонту доріг, мостів і тротуарів на суму 24660, 52 крб., на прибирання міста 12027,85 крб., по витратах зеленого господарства 4072,10 крб., по облаштуванню парків 16801, 95 крб., по планіровці міста у сумі 4182,93 крб., по складанню кошторису і проектів Будинку Рад 5846,86 крб.

P.S. В текстах збережено стиль написання…

Підготувала Андрієнко Анжеліка,
начальник архівного відділу
виконкому міської ради

Архіви свідчать_1943

Архіви свідчать (Рік 1944-й)

Архіви свідчать (Рік 1945-й)

Архіви свідчать (Рік 1946-й)