Харківці

Загальна характеристика села Харківці

Село Харківці входить до складу Дем’янецького старостинського округу.

Село розташоване у північно-західній частині Бориспільського району Київської області за 3 км на північ від села Дем’янці, за 10 км на північ від центру Переяславської МТГ – міста Переяслава – та за 90 км на південний схід від обласного центру – міста Києва.

Найближчими населеними пунктами до села Харківці є у напрямку на північ – село Мазінки, у напрямку на схід – села Гланишів та Гайшин, у напрямку на південь – село Дем’янці та у напрямку на захід – село Єрківці.

Площа села Харківці складає 302,1 га. За даними Дем’янецької сільської ради кількість населення станом на 1 січня 2017 року склала 355 осіб. Станом на 01.08.2020 р. – 303 чол.

Площа села Харківці становить 302,1 га.

Кількість дворів – 237 од.

У фізико-географічному відношенні с. Харківці знаходиться у лівобережному лісостепу України на північно-західній частині Придніпровської низовини по обидва береги р. Альта.

Транспортне сполучення населеного пункту Харківці із центром Переяславської МТГ – м. Переяслав – та обласним центром – м. Києвом здійснюється за рахунок використання автомобільних доріг.

Гідрологічні умови

Поверхневі води с. Харківці представлені за рахунок вод р. Альта, яка перетинає село з півночі на південь із численними старицями та ставками на ній.

Ріка Альта є правою притокою р. Трубіж, її довжина – 26 км, площа басейну складає 387 км² (мала ріка, ПЗС – 25м). Долина ріки коритоподібна, завширшки до 3 км, глибиною до 10 м. Заплава у верхів’ї заболочена, її ширина до 500 м. Річище звивисте, пересічна ширина – 4 м. Похил річки 0,36 м/км.

Водойми мають комплексне призначення – для технічних і культурно-побутових цілей. Вода прісна, використовується для водопою та місцевого зрошення. Водойми придатні для організації зон відпочинку. Їх функціональна придатність зумовлює направленість господарського використання водойм, що передбачено рішеннями генплану.

На поверхні надзаплавних терас спостерігається чергування пісчаних бугрів і великої кількості замкнутих понижень, де відбувається акумуляція поверхневого стоку і, як наслідок, заболочування території.

Слабка дренованість територій ускладнює містобудівне освоєння та потребує інженерної підготовки.

Розвиток населеного пункту: історико-географічний огляд

У південно-східній частині села виявлено залишки селища давньоруського часу.

У 1622 р. село згадується як Харково, а на карті Боплана – Харков. Давня форма назви Харкове має у своїй основі чоловіче ім’я Харко (Харитон).

Харківці вперше згадуються у списку 1622 р., хоча археологічні знахідки дають можливість стверджувати, що це поселення давнє і початок його існування сягає епохи бронзи (кінець 3-2 тис. до н.е.).

У 1930-х роках, коли на державному рівні була організована боротьба з релігією, в селі було спалено дерев’яну церкву. Її кам’яний фундамент разом із надгробним камінням околишніх церковних поховань зберігалися до середини другої половини ХХ ст. (поблизу сучасного магазину).

Станом на 1930 рік в селі було 269 дворів і проживало 1430 осіб. Цього ж року був організований колгосп «Шлях до комуни», який мав 1424 га землі, з них 1328 га – орної. Під час колективізації розкуркулено 5 сімей.

Серед соціальних закладів працюють:

клуб;
ФАП;
магазини (продуктові) – 2 од.;
бібліотека.

У селі Харківці є два фермерські господарства. Працює СТ «Пайовик» по вирощуванню свиней.

 

 

Примітка. Інформація – з Генерального плану села Дем’янці та Харківці, який затверджено рішенням Дем’янецької сільської ради Переяслав-Хмельницького району від 29.08.2018 р. за  № 148 «Про затвердження Генеральних планів села Дем’янці та села Харківці».