Дем’янці

Дем’янецький старостинський округ

До складу Дем’янецького старостинського округу входять села Дем’янці та Харківці. Центром округу визначено село Дем’янці.

Керівництво округом здійснює староста, який діє на підставі Порядку організації роботи старости Переяславської територіальної громади, затвердженого рішенням сесії Переяславської міської ради від 17.11.2020 року № 21-02-VІІІ «Про затвердження Порядку організації роботи старости».

Адресні дані:

вул. Центральна, 52-в,

с. Дем’янці,

Бориспільський район,

Київська область,

08431

тел. (04567) 3-31-42

e-mail: demjanciharkivci@ukr.net

Село Дем’янці з 2011 року має свою символіку – Герб та Прапор.

          Герб

Щит перетятий пониженою срібною нитяною хвилястою балкою на лазурове та синє поле. На лазуровому полі срібний лелека з червоними дзьобом та лапами, що летить.

У лівому куті зображення сонця, на синьому тлі знизу зображено демено-руль давньоруського судна. Щит розміщений у золотому картуші, верхня половина якого еклектична, а нижня утворена з колосків пшениці, унизу якого на зеленій стрічці червоними літерами написано «Дем’янці», під стрічкою на завитку зображена дата «1155». Щит увінчано золотою короною.

Лелека, що зображений на Гербі, є символом народженості, пильності, смирення, любові, вдячності, ніжності, шлюбної вірності і вісником весни. Лелека шанується багатьма народами, особливо слов’янськими, а в деяких народів він вважається священним птахом. Сонце символізує життя. Срібна хвиля – лінія посеред Герба – символізує місцеву річку Альта. Демено-руль давньоруських суден, які плавали по річці Альта в давні часи. Провідників суден називали «деменцями». За легендою ця назва лежить в основі назви села Дем’янці.

Золотий колір, яким зображені картуш і корона, символізує багатство, мудрість, добро, красу, знатність, стабільність, творчу людську енергію, повагу та розум. Срібло і синь, якими зображена річка, є символом щирості, відданості, вищої цілі, честі, чистого неба, води, благородства, відвертості миру, взаєморозуміння, досконалості та духовності.

Цифри 1155 вказують офіційну дату першої писемної згадки про Дем’янці в Никонівському літописі.

Автор проекту герба директор та вчитель історії Дем’янецької гімназії Аронська Л.В. Автор зображення – Л.М. Батрак.

             Прапор

Жовтий колір – колір сонця та хлібного колосся символізує вічне життя, світло, тепло, добробут.

Синій колір символізує щирість, вірність, відданість, честь, благородство, духовність, чисте небо та воду, бездоганність, молодість і життєвий ріст.

Зелений колір символізує жагу оновлення, розквіту, творення.

Автор проекту прапора директор та вчитель історії Дем’янецької гімназії Аронська Л.В. Автор зображення – Л.М.Батрак.

Загальна характеристика села Дем’янці

Територія села Дем’янці згідно з адміністративно-територіальним устроєм України входить до складу Переяславської міської територіальної громади Бориспільського району Київської області.

Село розташоване у західній частині Бориспільського району Київської області за 8 км на північ від центру Переяславської міської територіальної громади – міста Переяслав та за 100 км на південний схід від обласного центру – міста Києва. До автомагістралі – 7 км, до найближчої залізничної станції – 45 км. Найближчими населеними пунктами до села Дем’янці є: у напрямку на північ – село Харківці, у напрямку на схід – село Гайшин, у напрямку на південь – місто Переяслав та у напрямку на захід – село Єрківці.

Площа села Дем’янці (територія в межах населеного пункту) складає 694,4 га. За даними колишньої Дем’янецької сільської ради кількість населення станом на 01.08.2020 року склала 1009 осіб. Кількість існуючої садибної забудови складає 577 садиб.

У фізико-географічному відношенні село Дем’янці знаходиться у лівобережному лісостепу України на північно-західній частині Придніпровської низовини по обидва береги р. Альта.

Ґрунтовий покрив представлений переважно чорноземами типовими малогумісними легкосуглинковими, що сформувалися на лесах і лесовидних суглинках. Характеризуються високим вмістом гумусу та досить високою родючістю.

Площа земель сільськогосподарського призначення складає 315,35 га.

Гідрографічна сітка села Дем’янці

Поверхневі води села представлені річкою Альта, яка перетинає село з півночі на південь із численними старицями та ставками на ній.

Водних поверхонь – 33,65 га.

Підземні води є джерелом питного водопостачання. Існуюча система та якість питного водопостачання в селі є незадовільною.

Транспортне сполучення населеного пункту Дем’янці із центром громади м. Переяславом та обласним центром здійснюється за рахунок використання автомобільних доріг.

Вулична мережа села сформована за радіальною схемою та складається з головних та житлових вулиць, а саме:

  1. Шкільна
  2. Слави
  3. Центральна
  4. Кучеренка
  5. Механізаторська
  6. Губара
  7. Озерна

Протяжність головних вулиць становить 13,5 км, а загальна протяжність вуличної мережі в селі становить 30,4 км.

У селі по вул. Шкільна функціонує Дем’янецька гімназія, яка розрахована на 200 учнів, обслуговує населені пункти Дем’янці, Харківці та Мазінки.

Дитячий садок розташований по вулиці Ганзі, 42, має місткість 42 місця, обслуговує населені пункти Дем’янці та Харківці.

Із об’єктів охорони здоров’я та надання соціальної допомоги в селі розташований фельдшерсько-акушерський пункт.

Сфера культурного обслуговування села Дем’янці представлена будинком культури на 300 місць та бібліотекою. Книжковий фонд становить 11 334 тис. книг. 

Є одна культова споруда – церква (Храм на честь Воздвиження Хреста Господнього) – площею 210 м2.

Існуюча в селі мережа підприємств представлена магазинами змішаного типу. При цьому прослідковується нерівномірність у розташуванні магазинів про території села, всі заклади розміщені в центрі села. Ринок на території села відсутній.

Об’єкти побутового обслуговування в селі представлені перукарнею.

У селі розташоване відділення поштового зв’язку «Укрпошта», що задовольняє передбачені державними будівельними нормами потреби постійного населення.

У селі є централізоване газопостачання. Електропостачання села здійснюється від Гайшина ПС- 35/10, в селі існує 8 трансформаторних підстанцій загальною потужністю 876 кВА, які є власністю ПрАТ «Київобленерго».

На території села розміщені:

  • приміщення старостату;
  • відділення зв’язку;
  • стадіон – 1,75 га;
  • магазини продовольчих та непродовольчих товарів – 2 од.;
  • кафе;
  • підприємства побутового обслуговування – перукарня;
  • кількість дворів – 577 од.

Площа лісового фонду становить 7 га (територія Стовп’язького лісництва).

Історико-географічний огляд

Перша літописна згадка про село датована 1155 роком – у Никонівському літописі згадується назва Демініск. Цей топонім вказує на виробничий характер поселення. В основі назви лежить слово «домна». Місце зосередження цих домн – комплекс із виробництва червоного заліза з болотної руди у заплаві р. Альта називається Домінеск. Подальша трансформація назви відбулася у литовські та козацькі часи: Доменні, Дєменці, Дем’янці.

Село нараховує у своєму складі 8 кутків: Зацерква, Центр, Слобода, Кут, Гайок, Хутір, Хутірець, Білашівка. Ці назви вказують на їх колишню окремішність від села.

Освіта в селі почала розвиватись у 1845 р., коли було відкрито першу школу у будинку М. Кондратьєва. У 1887 р. було споруджено спеціальний будинок, в якому відкрито школу (сьогодні на місці школи – адмінбудинок АФ «Альта»).

Будівлю школи зведено протягом 1927-1932 рр.

1929 р. організований колгосп ім. Політвідділу, наступного року створився ще один – колгосп ім. Ворошилова. Під час колективізації комуністи незаконно позбавили майна 16 працьовитих сімей, оголосивши їх куркулями.

На початку 1932 року в селі Дем’янці було 458 осподарств і проживало 3374 мешканці.

Напередодні Жовтневої революції в Дем’янцях було 6 поміщиків, які володіли усією землею села. Після революції уся земля була націоналізована.

Після Другої Світової війни селяни відновлювали господарство колгоспу, відбудовували село. Поступово в селі з’явилися нові ФАП, Будинок культури, відділення зв’язку. В селах Дем’янецької  сільської ради проведено газ, дороги села заасфальтовано.

У 1995 р. в Дем’янцях споруджено Христовоздвиженську церкву (нині Храм на честь Воздвиження Хреста Господнього) – першу культову споруду в Переяслав-Хмельницькому районі в період незалежності України.

Сьогодні в Дем’янцях функціонують АФ «Альта» та 7 фермерських господарств, які спеціалізуються з виробництва зернових.

У 2003 році в Дем’янцях встановлено пам’ятний знак на честь заснування села.