Велика Каратуль

СТАРОСТА СЕЛА – ЗІНЧЕНКО Валентина Андріївна

 

Роб. тел.: (04567) 3-42-42

Прийом громадян – середа  з 09.00 до 12.00 год

Адреса: вул. Сахна, 22а с. Велика  Каратуль

 

 

Історія села Велика Каратуль

Село Велика Каратуль було засноване в давні часи Переяславського князівства. Згідно історичних документів князь Володимир Мономах ставши князем Переяславського князівства замислив захистити князівство від частих нападів войовничих печенігів. Для цього почали насипати величезний земляний вал, що починався від річки Трубіж і йшов до самого Дніпра. Для постійної варти на цьому земляному валу було визначено певну кількість війська, яке тут же і поселилось. Простий народ з князівства, не маючи сил терпіти знущання князів і боярів, втікав в дикі степи. Утікачі намагались обминути поселення  вартових, що охороняли вал. Коли вартовим вдавалось зловити втікачів, вони жорстоко карали їх, тому і прозвали люди цих князівських посіпак “карателями”, а їх поселення – “каратуль”. Часи змінювались, а  село в долині річки Броварки – лівої притоки Трубежу, розросталось, тут згодом почали селитись вільні козаки, – село стали називати Велика Каратуль.

В історичній літературі стверджується інша версія походження назви села. Назва Велика Каратуль виникла внаслідок перебування на території давньоруської держави племінного тюрського об’єднання чорних клобуків, так тоді називали всіх русинів, які боролись з половцями. Назва «чорний клобук» означало «чорна шапка»

З тюрської мови слово «каратуль» походить від слів: «кара» – чорний; «туль» – шапка. Тобто , остаточно Каратуль – це поселення людей, які носили чорні шапки.

Історики більше схиляються до першої версії походження назви села.

На сьогодні населення села – 1207 чол. Кількість домогосподарств – 638.

Підприємства: приватно-орендна агрофірма «Україна», Переяслав-Хмельницький звіроплемгосп, норкова ферма «ВІКІНГ», ПП «Насіннєва фірма СОФІЯ», СФГ «Дубина», «Долина».

На території села діють: Великокаратульська ЗОШ І-ІІІ ст.; ДНЗ «Калинка», СБК, бібліотека, амбулаторія.

Відстань до центру громади – 15 км, до обласного центру – 100 км.