Україна в Давосі: безпека та інвестиції

Наприкінці січня президент України Володимир Зеленський взяв участь у найбільшій події в міжнародній економіці та дипломатії – Всесвітньому економічному форумі у Давосі. Разом із світовими лідерами, бізнесменами та філософами українська делегація традиційно обговорювала глобальні виклики сьогодення, обмінювалася думками та ідеями. Але найголовніше – президент із командою презентували міжнародним партнерам українські реформи та інвестиційні можливості. Центр громадського моніторингу та контролю зібрав акценти економічного форуму.

Безпека і «всесвітня стурбованість»

Останні роки українське питання, зокрема його безпекова складова, регулярно звучить під час дискусій та у кулуарах Всесвітнього форуму. Цей рік також не став винятком. Президент Володимир Зеленський нагадав світові про шостий рік війни в Україні та анексію Криму Росією і наголосив, що «стурбованості» недостатньо.

«Шостий рік у моїй країні йде війна. Шостий рік, як Росія анексувала в нас частину території. Незважаючи на тисячі сторінок міжнародного права та сотні організацій, покликаних його захищати, – зазначив він. – Так, світ згуртувався навколо вирішення цих питань. Але чи достатньо українцям – загиблим і тим, хто втратив домівки, – чи достатньо їм всесвітньої «стурбованості» та «занепокоєння»? Цього замало».

За словами Зеленського, ситуація в Україні яскраво свідчить, що нинішня архітектура світу вразлива, і світ потребує переосмислення правил міжнародної безпеки. Він також заявив, що війну в Україні можна припинити, «якщо всі сторони захочуть припинити війну». І наголосив, що Україна захищає свою землю.

Три проекти для інвесторів

Українська делегація поїхала на форум із конкретною метою – привабити закордонних інвесторів. У Давосі Володимир Зеленський озвучив три проекти, які повинні зацікавити іноземних бізнесменів. Перший – це «Інвестиційна няня». З великими інвесторами, які вкладуть в українську економіку понад 100 млн грн, держава укладатиме прямий договір. Вони матимуть особистого помічника з уряду, який допомагатиме у різних питаннях, зокрема у спілкуванні з правоохоронцями та держслужбовцями, у випадках рейдерства тощо.

«Ми підготували програму, яка називається Investment nanny. Кожному інвестору, який приведе в Україну понад 100 мільйонів доларів, ми забезпечимо окремий контракт з державою. Саме держава буде вас захищати. У вас буде менеджер, який розмовляє 5 мовами, і 24/7 цей менеджер буде з вами працювати»,  – повідомив Зеленський.

Міністр інфраструктури України Владислав Криклій одразу запропонував інвесторам свої послуги «няні», закликаючи вкладати гроші в українські порти, дороги, аеропорти та вокзали.

Другий проект полягає у податкових пільгах для тих бізнесменів, які приватизують державні підприємства. Інвестор, який придбає держпідприємство за понад 10 млн дол., зможе не платити податок на прибуток впродовж 5 років.

Третій проект передбачає створення в Україні міжнародного арбітражного суду. Він розглядатиме спори тих інвесторів, які вклали в економіку країни до 10 млн дол. За словами експертів, усе це повинно допомогти залучити нових донорів.

Україна в міжнародному пріоритеті

У Давосі президент та урядовці зустрілися із низкою світових фінансових гігантів. Зокрема, Володимир Зеленський провів перемовини з президентом Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР) Сумою Чакрабарті. Президент ЄБРР назвав Україну одним із топ-3 пріоритетів для інвестицій у європейському регіоні. Власне, торік банк вклав 1,115 млрд євро в різноманітні проекти і став одним із найбільших інвесторів нашої держави.

Також знаковою подією, за словами експертів, були переговори української команди із директоркою-розпорядницею Міжнародного валютного фонду (МВФ) Кристаліною Георгієвою. Після зміни керівництва фонду це була перша зустріч із новою українською владою.

«Ми провели дуже плідні переговори з президентом Зеленським щодо прогресу у судовій реформі, у сфері верховенства права, а також обговорили необхідність виконати попередні вимоги МВФ для того, аби ми могли направити програму на погодження радою директорів», –  заявила Георгієва.

Водночас прем’єр-міністр Олексій Гончарук, підсумовуючи результати зустрічі, розповів, що нова програма МВФ повинна запрацювати вже найближчими місяцями.

Українська делегація також зустрілася з представниками американської аграрної компанії Cargill Inc., азербайджанської енергетичної компанії Socar та німецької залізниці Deutsche Bahn. З останньою уряд підписав меморандум про співпрацю. Міністр інфраструктури Владислав Криклій уточнив, що німці будуть консультувати Укрзалізницю.

За словами глави держави, зустрічі у Давосі показали, що Україна має підтримку з боку інвесторів. Тож держава з нетерпінням чекає на поглиблення економічних зв’язків, і результати відчує кожен українець.

Додати коментар