У Переяславі вшанували пам’ять жертв Бабиного Яру

У п’ятницю, 29 вересня, на Заальтицькому кладовищі провели мітинг-реквієм до Дня пам’яті жертв Бабиного Яру, передає Proslav.

У Переяславі вшанували пам’ять жертв Бабиного Яру
У Переяславі вшанували пам’ять жертв Бабиного Яру

Бабин Яр – одне із всесвітньо відомих місць трагедій, які стали символом Голокосту. За офіційними даними, за два дні, 29 та 30 вересня 1941-го року, на тому місці було розстріляно майже 34 тисячі євреїв. Згідно з інших джерел за п’ять днів нацисти розстріляли майже 150 тисяч українських євреїв.

Ведуча заходу Людмила Леляк також нагадала, що під час окупації Переяслава гітлерівські війська провели акцію по масовому розстрілу євреїв.

«Здебільшого жертвами були літні люди, жінки, діти та інваліди», – підкреслила вона.

У Переяславі вшанували пам’ять жертв Бабиного Яру

Таке жахливе дійство тривало кілька днів. За наказом нацистів, люди взяли з собою найцінніші речі та попрямували до двору колишньої фабрики. Всього було зібрано близько 600 людей. Їх примушували танцювати, співати, бити один одного, лягати до землі й знову вставати.

«Велику частину побили до крові і колоною відправили за місто до глиновища, що біля кладовища на дорозі до села Карань. І ось тут було вчинено розстріл. Спочатку вбили чоловіків та жінок. Дітей кидали живцем в ями і неглибоко загортали землею», – розповіла подробиці тих днів пані Леляк.

Присутні вшанували хвилиною мовчання невинно розстріляних, закатованих та вбитих мирних мешканців Переяслава єврейського походження.

Виступ мера Переяслава Вячеслава Саулка

Мітинг відвідав міський голова Вячеслав Саулко. Він вказав, що українці сотні років протистоять російській агресії. Однак водночас однією з найбільших бід, з якою зіштовхнулись земляки стала Друга світова війна.

У Переяславі вшанували пам’ять жертв Бабиного Яру
міський голова Вячеслав Саулко

«Тоді мільйони людей втратили свої домівки, ще мільйони – загинули. Серед усього населення України одним з найбільш постраждалих було єврейське населення. Нацисти свідомо знищували саме їх. Мабуть за їхню свідомість, інтелектуальність, прогресивність. Сьогодні ми згадуємо страшні події, які стались у Бабиному Яру. Вдумайтесь у цифри – всього за кілька днів було вбито 150 тисяч людей… Тривали час радянська влада свідомо замовчувала втрати саме єврейського населення», – сказав голова Переяславської громади.

Він зауважив, що вижити вдалось всього 29 людям, яких прикрили тіла інших невинно убієнних. Вячеслав Володимирович підкреслив, що не знаючи уроків минулого – не можна побудувати майбутнє й закликав завжди пам’ятати невинних жертв Бабиного Яру.

Людмила Леляк нагадала, що нацисти вчинили масовий розстріл під час однієї з найвідповідальніших та святих дат євреїв – Йом-Кіпур (День Спокути). А наступного дня, 30 вересня, було християнське свято Віри, Надії, Любові та їхньої матері Софії.

Виступ голови Товариства єврейської культури Ірини Кучеренко

Згодом слово надали голові Товариства єврейської культури Ірині Кучеренко. Вона підтвердила, що під час масового розстрілу вдалось вижити невеликій кількості людей й розповіла про один з випадків, що стався у Переяславі.

У Переяславі вшанували пам’ять жертв Бабиного Яру
голова Товариства єврейської культури Ірині Кучеренко

Ірина Ігорівна розказала, що під час окупації міста під ту жахливу акцію потрапив молодий учитель музики. Він відразу зрозумів, що їх ведуть на розстріл. За її словами, Льову Давидовича під вагою тіл, що стояли перед ним, штовхнуло в яму. Так молодику пощастило вижити.

Згодом він приєднався до підпільного руху у Переяславі, який тоді дислокувався у Германському лісі. За словами пані Кучеренко, Льова завжди носив з собою невеликий записничок зі шматком олівця. На ньому він зобразив той розстріл: те, що бачив й те, що чув. Наразі, зі слів Ірини Ігорівни, цей малюнок знаходиться у архіві бібліотеки міста Нью-Йорк.

У Переяславі вшанували пам’ять жертв Бабиного Яру
голова Товариства єврейської культури Ірині Кучеренко

«Сьогодні Україна знову у війні. Цього разу – з рашистами. Я вважаю, що зараз дуже актуальні слова єврейського письменника Шолом-Алейхема із його твору «Місто маленьких людей»: Як ви можете в даний час сміятись? А сміємося. Як ви можете в даний час кохати? А кохаємо. Як ви можете в даний час жити? А живемо», – сказала пані Кучеренко й подякувала присутнім за те, що прийшли пом’янути розстріляних євреїв.

Покладання квітів до пам’ятного знаку

За словами Людмили Леляк, після визволення Переяслава точних підрахунків жертв геноциду не проводилось. Однак у колах дослідників фігурують цифри у 1000-1500 чоловік, яких було вбито під час масових розстрілів у жовтні 1941-го, червні 1942-го та травні 1943-го років.

«Дана трагедія є спільною для всіх, хто живе у нашому місті. Вона не має національних ознак чи терміну давності і наш обов’язок – не лише з гідністю вшанувати пам’ять загиблих, але й не дати забути молодому поколінню, скільки крові було пролито на цій землі… Вічна пам’ять усім жертвам Бабиного Яру! Вічна пам’ять усім жертвам Голокосту! Вічна пам’ять усім жертвам Другої світової війни! Вічна скорбота за жертвами нинішньої російсько-української війни», – наголосила пані ведуча й запросила присутніх до покладання квітів до підніжжя пам’ятного знаку безвинно убієнних мирних євреїв у Переяславському Бабиному Яру у знак пошани і глибокої скорботи.

Додати коментар