Здоровенькі були: Київщина побореться з дифтерією та кором посиленою інформаційною кампанією

Слідом за кором в країну прийшла дифтерія, хвороба, що у 10% випадків призводить до смерті. За минулий рік на неї захворіло більше десятка людей, один випадок зафіксували на Київщині, три – безпосередньо в столиці, восени. У листопаді з’ясувалося, що антитоксину від смертельної недуги в регіоні практично немає. Сьогодні медзаклади в посиленому темпі поповнюють запаси і рапортують про 90% забезпеченість всіма вакцинами, від кору і дифтерії включно. Однак показники імунізації області все ще недостатні. Боротися з цим влада планує інформуванням та через роз’яснення.

Із початку епідемічного сезону на гострі респіраторні вірусні інфекції на Київщині захворіло майже 170 тис. осіб, із них 64% – діти до 17 років. Смертей від грипу не зафіксовано, щеплення проведене більше 8 тис. особам. 

Станом на 20 січня 2020 року область не перетнула епідемічний поріг захворюваності на грип та ГРВІ.

За даними медиків, минулий рік для Київщини видався непростим. Від початку за медичною допомогою з підозрою на кір звернулося 297 осіб, з них – 152 дітей. Госпіталізовано було 220 осіб та лабораторно підтверджено захворювання на кір у 17 випадках, з них у 15 дітей. Загалом в Україні спалах кору триває вже два роки. Так, на початку 2019 року від кору померли п’ятеро людей. Захворівших виявилося ще більше – більше 8 тис. осіб. В 2018 році на Київщині від ускладнень кору померла дитина.

У другій половині року на Київщину прийшла дифтерія. Станом на кінець листопада в Україні поставлено 23 діагнози “дифтерія”. Випадки були зафіксовані як у столиці, так і по області. 

А найгірше, що, хоч вакцин у медиків було достатньо, антитоксинів, що здатні вилікувати тих, хто вже захворів – катастрофічно бракувало. Настільки, що Україна в листопаді 2019 року отримала у якості гуманітарної допомоги 250 флаконів дифтерійного антитоксину: 150 із них від ПРООН та ще 100 надало Посольство Республіки Індія в Україні.

Операція “Вакцинація”

Згідно наданої Департаментом охорони здоров’я КОДА довідки, станом на 20 листопада 2019 року,  щепленнями проти дифтерії було охоплено 71,8% дітей до 6 років,  до 18 років – 86,3% та 69,8% дорослого населення.

Також із необхідної 28230 кількості доз для щеплення шестирічних дітей, область фактично отримала 4870 (17,3%). 

Зареєстровано більше 26 тис. (42,3%) дітей, які підлягають щепленню поза календарем, не вакциновано більше 7 тис. дітей (29,8%), які не були щеплені вчасно в попередні роки.

Відмічається, що і частина медзакладів районів та міст області вкрай недостатньо проводили заходи із проведення щеплень серед населення проти дифтерії. 

Так, найменш охоплено було щепленнями дітей до одного року в Бориспільському міському ЦПМСД, Славутичі, Баришівському, Обухівському, Броварському, Васильківському, Володарському, Вишгородському районах. 

За даними ДУ “Київський обласний лабораторний центр МОЗ України” станом на 26 грудня 2019 року, із захворілих на кір померла одна дитина віком 10-14 років. Із 4152 захворілих в області на кір, лише половина – 2093 особи, в тому числі і діти, пройшли процедуру вакцинації.

Також згідно даних бази “УкрВаК”, станом на 1 грудня 2019 року, по області було виконано такі обсяги щеплень: 75% від запланованої МОЗ кількості вакцинування  – вакцинування від туберкульозу та кашлюка, дифтерії, правця, до 90% від запланованої кількості жителів вакцинувалося від поліомієліту,  більше 70% – від гемофільної інфекції, та від 85 до 95% – від корі, паротиту і краснухи, до 73% – від вірусного гепатиту, у тому числі охоплено пологові стаціонари і “первинки”.

Головний лікар Яготинського центру ПМДС Іван Сахно завірив журналістів, що наразі епідситуація перебуває на рівні минулих років. Епідемій і передепідеміологічних випадків не зафіксовано.

“Центр отримав всі вакцини, згідно з наказами Департаменту, наразі очікуємо ще одну. Тішить і те, що більшість населення району свідомо підходить до питання заходів профілактики. Звичайно, є і певні пацієнти, які мають свою точку зору, на яку важко вплинути. Але, коли відбуваються спалахи захворювань і є летальні випадки, населення все ж починає масово вакцинуватися. Особливо після спалахів дифтерії та кору”, – розповів він KV.

Наразі в області не вистачало лише однієї вакцини КПК (кір, паротит, краснуха) із 10 видів, які застосовується для дітей.

Заступник директора КНП “Центр первинної медико-санітарної допомоги” Києво-Святошинської райради Людмила Науменко завірила KV, що проблема вирішується.

“Ця вакцина закуповується за кошти з державного бюджету Міністерством охорони здоров’я й одразу направляться до всіх областей. Наразі область вакцину вже отримала. З Департаменту нам повідомили, що можемо розраховувати на цю вакцину вже на днях. Зазвичай, проблем з наявністю вакцин ми не маємо. Вакцинація безкоштовна. Інформування населення щодо її необхідності розпочинається ще від народження. Щеплення від туберкульозу та гепатиту В робиться ще в пологовому будинку”, – говорить вона.

На місцях 

KV також поцікавилась у голів міських рад щодо епідеміологічного стану на місцях та ситуацією проходження населенням необхідних профілактичних заходів вакцинації. 

Голова Славутицької міськради Юрій Фомічев:

Епідеміологічна ситуація в місті точно не гірша, ніж по всій Україні. Спалахів у цьому сезоні ми не реєстрували і карантинних заходів в навчальних закладах не запроваджували. Останнім часом необхідних вакцин вистачає. Але дуже низька свідомість мешканців області. Ми про це щоразу наголошуємо, навіть на власному прикладі демонструємо необхідність щеплень і не лише дітям. Діти – це взагалі аксіома і від цього відмовлятися в жодному разі непотрібно. На ставлення батьків впливає інформація зі ЗМІ. Від цього також багато чого залежить. Тому, в першу чергу, ведеться роз’яснювальна робота з населенням, з групами населення, що у зоні ризику. В місті діє програма “Турбота”, за умовами якої ті, хто має низький дохід, але бажає пройти вакцинацію, може розраховувати на компенсацію. Але за останні сезони до міськради не було жодного звернення щодо компенсації таких витрат. 

Голова Переяслав-Хмельницької міськради Тарас Костін:

Наразі не зафіксовано перевищення епідпорогу. Ми мали певні питання з отриманням інсуліну. Зараз цю ситуацію вирівняли. Скарги не надходили. Щодо дитячих щеплень, то це залежить від рішень батьків дітей. Безкоштовна вакцинація у нас здійснюється  згідно державних програм. У місті працює лікарняна каса, жителі мають можливість отримувати ліки на 50% дешевше. Також, зідно з державними програмами, ми співфінансуємо закупівлю ліків, діє чорнобильська програма.

Голова Фастівської міськради Михайло Нетяжук:

Є певна тенденція до збільшення епідпорогу, але щодо респіраторних захворювань перевещень не зафіксовано, карантин не оголошували. Станом на кінець 2019 року міськрада заслухала питання вакцинації на постійній комісії техніко-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій. Особливо кричущих проблем у місті не зафіксовано. Фінансування медицини з державного бюджету не може забезпечити всі потреби, і звісно, що й з міського бюджету ми вимушені спрямовувати на закупівлю лікарських препаратів, в тому числі і вакцини тощо. Сподіваємося, що вже у 2021 році всі ці потреби будуть фінансуватися належним чином саме з держбюджету.

Голова Бориспільської міськради Анатолій Федорчук:

Ситуація в місті далека від епідпорогу. Масова захворюваність школярів на грип у місті зменшилась вдвічі. Проблем з вакцинацією немає. Це питання вдалося вирішити завдяки проведеній спільній роботі з батьками учнів. Окрім цього, популяризуємо сучасні методи та засоби профілактики хвороб у навчальних закладах. Складніше з дорослим населенням, яке в силу різних причин нерідко відмовляється від календарних щеплень.

Голова Вишгородської міськради Олексій Момот:

У Вишгородській міськраді щоп’ятниці проходять апаратні наради за участі представників первинної і вторинної медицини, які доповідають про епідеміологічну ситуацію та наявні проблемні питання. Наразі ситуація стабільна. Ми отримували лише декілька скарг стосовно несвоєчасної поставки інсуліну, але це питання також було вирішено. Востаннє міськрада виділяла кошти саме на придбання вакцин на звернення центральної районної лікарні ще у 2018 році. 

Також KV вдалося поспілкуватися з керівництвом Васильківської, Вишнівської, Кагарлицької міських радах, які також зазначали про стабільну епідеміологічну ситуацію на місцях і наявність усіх вакцин у разі загострення інфекційних захворювань.

Експертна думка

Директор Департаменту охорони здоров’я Київської ОДА Максим Іонов запевнив KV, що на сьогоднішній день переважна більшість вакцин в області є, наявні і звіти зі щеплень. Вакцинами від дифтерії лікарні забезпечені на 100%. Єдиний недолік – недостатня кампанія з інформування населення щодо вакцинацій та профілактичних щеплень. 

“Є багато антивакцинальних течій, які посилюють недовіру до вакцинації або маніпулюють фактами щодо якості імунобіологічних препаратів. Всі ці міфи – абсурдні і нічим не підтверджені. Тож наша мета –  поставити на контроль амбулаторії сімейної медицини та школи, щоб вони спільно працювали у порядку збору даних щодо вакцинації дітей. Є деякі райони, які необхідно посилити в цьому плані”, – розповів KV Іонов.

Також він наголосив, що питання інформування населення має брати на контроль місцева влада, необхідно вести облік жителів, особливо дітей, які пропустили графік календарних щеплень. Цією інформацією також має володіти сімейний лікар. 

“Департамент, у свою чергу, може лише посилити інформаційну кампанію на місцевому рівні: надання інформації в ті райони, де найменші показники вакцинації. Це, насамперед, стосується дитячого населення, серед якого найбільше розповсюджуються інфекційні хвороби. В області діють мобільні бригади щодо проведення щеплень у дітей в навчальних закладах”, – додав він. 

Не менш важливим, на думку Іонова, є і посилення виконавчої дисципліни щодо дотримання вимог ведення медичної документації зі щеплення, як дорослого, так і дитячого населення.

“Керівники “первинок” ставили питання щодо модернізації системи обробки даних імунопрофілактики “УкрВак”, за допомогою якої фіксуються і надаються звіти. Також важливим заходом є забезпечення ефективних умов зберігання вакцин на всьому логістичному циклі. У штатному режимі необхідно передбачати надзвичайні події, наприклад, як відключення електроенергії. Адже зміна температурного режиму впливає на ефективність препарату”, – резюмував він. 

Коли та як вакцинуватися

Зазвичай лікарі закликають батьків обов’язково вакцинувати дітей, дотримуючись термінів Календаря щеплень і якомога швидше надолужити щеплення, якщо пропустили планову вакцинацію. В Україні календар передбачає вакцинацію проти 10 захворювань.

Вакцинуватись за Календарем і надолужити пропущені щеплення можуть безоплатно усі діти до 18 років, а також дорослі з груп ризику – військові, учасники ООС, студенти, освітяни та медики. Достатньо звернутися до свого сімейного лікаря. 

Також в України діє закон про захист населення від інфекційних хвороб, який забороняє відвідувати навчальні заклади невакцинованим дітям. 

Нагадаємо, медзаклади Київської області в листопаді 2019 року були забезпечені вакциною АКДП (проти дифтерії, правця та кашлюку) в достатній кількості. При цьому дифтерійного антитоксину на Київщині практично не було. 

Так, у Київській області проти коклюшу, дифтерії та правця було щеплено всього 23% дітей у віці 6 років, які підлягають вакцинації. Обласна влада заявляла про проблеми з наявністю вакцини для таких дітей. Крім того, на Київщині було вакциновано лише 64% від загального числа, що підлягали вакцинації дітей у віці до 6 років.

Джерело

Додати коментар